Jump to content

Spalatoare Parbriz +faruri


kendo
 Share

Postare recomandată

ai o singur apompa pentru faruri - daca iti ridica tasnitorile, atunci pompa lucreaza - vezi sa nu fie stropitorile infundate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos pentru ajutor. Momentan e in garaj masina , si doar in weekend am timp sa lucrez la ea , pentru ca eu sunt in Iasi momentan. Macar stiu ca pompa de faruri functioneaza, si trebuie sa ma indrept spre stropitori. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salutare, am o octavia 2 rs, din fabrica a avut spalator de faruri, eu am cumparato doar cu gaurile in bara, azi mi-am achizitionat cele 2 spalatoare si cu furtunul aferent..... intrebare ca nu prea imi iese mie calculul unde se va conecta furtunul ? in pompa? direct in bazin? am nevoie de pompa suplimentara?

eventual daca are cineva o schema pentru tot ansamblul ?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista o pompa suplimentara pentru spalator faruri care intra intr-o gaura anume in vasul de spalat faruri. Gasesti sute de poze pe internet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, Alecs_TGA said:

salutare, am o octavia 2 rs, din fabrica a avut spalator de faruri, eu am cumparato doar cu gaurile in bara, azi mi-am achizitionat cele 2 spalatoare si cu furtunul aferent..... intrebare ca nu prea imi iese mie calculul unde se va conecta furtunul ? in pompa? direct in bazin? am nevoie de pompa suplimentara?

eventual daca are cineva o schema pentru tot ansamblul ?

multumesc

cand o sa demontezi bara, te uiti pe vas si o sa vezi unde vine. Ideea este sa  nu iti lipseasca pompa de pe el, etc - deci, trebuie sa verifici intai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pompa pe bidon separata pentru spalator nu am montata, gaura in bazin o am , este acoperita ........

am tot cautat si nu am gasit nimic pe net.....dedicat octavia 2..... 

dar acum imi e clar, bidon, pompa, furtun, spalatoare.... :) ca am vazut o mufa pe laga spalator si m-am gandit ca ar fi pentru motorasul spalat faruri dar nu eram sigur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, e bine ca macar cablajul a mai ramas.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna. Am si eu un VW Jetta 2006, cumparata recent,  si am schimbat pompa de la spalatoarele de faruri pentru ca era sparta cea veche. Cea noua vine bine, se potriveste, cand dau sa spal iasa si spalatoarele de la faruri numai ca e o problema. Cand iasa spalatoarele la far nu imi iasa lichid pe ele. Poate sa fie infundate cablurile ce duc la spalatoare? Sau ce ar putea fi? Cum as putea sa remediez asta? Sa bag putina presiune cu un compresor / o pompa pe cablurile de merg la spalator? :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt cam groase furtunele alea ca sa se infunde. Actioneaza spalatorul si cand ies in afara le retii (le prinzi cu mana) si vezi daca sunt infundate duzele. Ce marca este pompa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/30/2017 at 14:25, valioglu a scris:

Sunt cam groase furtunele alea ca sa se infunde. Actioneaza spalatorul si cand ies in afara le retii (le prinzi cu mana) si vezi daca sunt infundate duzele. Ce marca este pompa?

Am rezolvat. Nu ere suficient lichid in bidonas si de aceea nu actionau. Multumesc oricum! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna dimineata!Referitor la sistemul de spalare parbriz ,aveti idee daca exista un kit original  de reparatie pentru conducta care pleaca de la pompa catre duze parbriz.Inlocuirea in totaliate aconductei ar necesita cred demontare bara,aripa,...Conducta este fisurata la cca.3 cm de iesirea din pompa.A fost remediata problema dar in mod rudimentar .Va multumesc anticipat.

Modificat de passat26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

da, exista astfel de kituri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, stie cineva de ce nu mai intra stropitoarele la locul lor dipa ce spala farul?

Capacul ramane cam 3-4mm in afara. Intai a facut pe stanga, acum raman ambele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

care inca 2 becuri din far? Poate intrebi de cele din proiectoare, nu ?

ai facut o diagnoza, esti sigur ca ai spalatoarele functionale, ai verificat siguranta ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele 2 becuri pe care le mai vede in far e de fapt un singur bec de cornering, care se aprinde la viteze de pana in 25-30 km/h, cand iei viraj. Celalalt "bec" e de fapt reflexia la becul mentionat mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA passat b6 nu, este in far .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, am achiziționat spălătoare faruri și bazin unde trebuie sa leg firele de la pompiță la un b5.5? Mașina nu a avut așa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la releul stergatoarelor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut ieri când am plecat cu masina si am vrut sa spăl parbrizul nu mai arunca lichid, mergeau doar stergatoarele cand trageam spre volan de ,,maneta" aceea. Nu se aude nici macar un bâzâit iar scurgeri nu sunt. Ar putea fi siguranta? Care este aceasta le-am verificat pe toate si nu sunt arse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca dau roata jos si aparatoarea pot sa ajung la pompa sau trebuie data bara jos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, se poate ajunge, nu trebuie demontata bara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am o problema similara. Am observat ca imi curge vasul de strop gel și acesta credeam ca e motivul pentru care nu imi arunca strop pe parbriz. Ulterior am constatat ca garnitura de la pompa era de vina. Am rezolvat problema dar nici acum nu imi stropeste parbrizul. Am verificat duzele de stropit, sunt în regulă, pompa se aude când împinge, în prima secundă aruncă un pic de strop, dar apoi se pare că se pierde din presiune pe undeva. oare pompa este dusă?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

azi mi-a inghetat apa de la spalatoare ,am bagat masina in hala la 15 grade acum functioneaza numa la faruri.

la parbriz inca nu vrea,o fi siguranta arsa?

stie cineva la cc 2014 unde este si care ?

pe vcds se poate vedea problema de nu merge ?

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in general daca sau dezghetat doar spalatoarele de faruri cat va dura sa se dezghete si cele de la parbriz care au ceva mai multe furtunase?

ma gandesc daca sa stricat pompa de la parbriz.ieri mergea acum sa dus , uffff

incet asa incep sa ma satur de masina asta...

Modificat de snapisrl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!