Jump to content

Aparat De Presiune - Cu Apa


WRC
 Share

Postare recomandată

nicureddogsflo

http://www.dewalt.com/us/products/tool_det...categoryID=3535

http://www.excellpressurewasher.com/models.asp

http://www.ermach.com/produs/aparate-de-sp...-9/hd-801-b-170

http://www.motorforce.ro/catalog/briggs_st...ategory_3/3.php

cele cu motoare cu ardere interna sun cele mai bune ,in state unul costa cam 700 $ si are cam 200 bari presiunea.

pt calcul de transformare psi in bari ca sa vedeti ce presiune au cele profi linkul de jos

http://www.centauro-owners.com/articles/psibar.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce pret este? Eu nu prea am gasit preturi pe net la aparatele de pe site. Numai la unele mai scumpe de am stat sa numar cate cifre are pretul.

MAIL:

Buna ziua stimate Domnule Cristi,

Pretul aparatului K3.91 art. 1.636-907.0 este de 877,80 Ron cu TVA inclus,

Il avem pe stoc la desiul din Odaii.

Avem o duza de spumare pe care o puteti vedea tot la sediul nostru

Cu stima,

Hannelore DENGEL

Asistent Comercial

KARCHER Rom

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa fac reclama, dar am gasit o oferta de nerefuzat la Praktiker la produsele Bosch. Daca duceti o unealta electrica defecta (nu conteaza firma), veti avea reducere 20% la cumpararea unui produs Bosch.

Sper sa va convina. Eu mi-am cumparat o pompa pentru spalat masina si sincer sunt ferm convins ca am facut o afacere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am citit toate cele 11 pagini si am tras urmatoarele concluzii:

-un aparat bun costa peste 800 lei pana spre 2000 lei, mai jos de atat sunt din categoria hobby.

-parerile celor care au postat sunt diferite in functie si de pretentiile fiecaruia in ceia ce priveste curatenia.

-un aparat mai bun (mai scump) duce la un timp de spalare mai mic (presiune si debit mai mare)

-amortizarea investitiei se face undeva in 6luni-1an in functie de performantele aparatului si numarul de masini din dotare

-trebuie folosite si consumabile de calitate (sampon, spuma, ceara) daca vrem rezultate multumitoare

-nu se poate chiar sa stai cu mana in buzunar cand iti speli masina, mai trebuie sa pui un pic mana si pe un burete, o carpa de uscare (de aia nu e la fel ca la spalatorie)

-ai nevoie de o sursa de apa cat de cat filtrata sau daca nu de un filtru suplimentar la alimentarea cu apa

-am inteles ca si presiunea de intrare a apei la alimentarea aparatului conteaza

-consumul de apa e semnificativ mai mic decat in cazul folosirii furtunului, in schimb se foloseste curent electric

-in romania spalatoriile auto sunt asa cum sunt, patronii si angajatii au interese diferite de cele ale clientilor.

Concluzionand cele enumerate mai sus consider ca pentru cele 2 masini din dotare merita o investitie intr-un asemenea aparat (de clasa medie), pentru ca am avut si experiente destule cu spalatorii la care am lasat si 40-50lei si parca masina era doar stropita cu apa si cu spalatorii care cer doar 20-25lei si spala cinstit masina. Din pacate cu aglomeratia din bucuresti nu prea imi permit sa pierd timp stand la coada la o spalatorie cat de cat buna intr-o zi in care e liber si parca toata lumea iese sa isi spele masina. Cred ca in acelasi timp fac un pic de miscare si imi spal singur masina acasa, iar acasa stiu eu unde trebuie sa insist mai mult si unde pot sa o ''scald'', aspiratorul intra si prin locuri pe care cei de la spalatorie le uita, nu mai sare la fel de repede vopseaua de pe spoilerul proaspat vopsit.

Deci ma apuc si eu sa caut oferte, va anunt cand imi cumpar ceva si ce rezultate am.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micumic, cred ca ai punctat destul de bine ce s-a discutat pana acum. oricum, 800 de lei de bagat intr-un aparat de spalat sunt ceva bani. sa ne tii la curent daca iti cumperi ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept sa se mai incalzeasca un pic afara, pana atunci prospectez piata... Cred ca merita efortul financiar, deoarece as spala 2 masini care ajung oricum la fiecare 2 saptamani la spalatorie (aprox 120 lei/luna spalatul). Oricum sa vedem cat de dispus sa muncesc la ele voi mai fi dupa aia...

Pentru perioada de iarna... tot la spalatorie ajung ca nu imi place chiar asa de mult sa inghet!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu voi cum ganditi, dar eu decat sa-mi iau vreun aparat de joaca pentru copiii, care ori nu face spuma, ori nu are presiune, ori consuma mult, m-am uitat pe ebay si am vazut cam la vreo 10-15 mil niste aparate de la karcher, din gama profesionala, adica functioneaza pe benzina sau motorina, au presiune mare(ca la spalatorie cel putin) si mai mult, au modul de incalzire a a apei, lucru de 10 ori mai util decat spuma, care de multe ori e de forma, dar totusi importanta si ea trebuie folosita una eficienta.

si abia apoi sa pot spera ca masina sa fie curata si sa nu mai fie nevoie sa ma bag eu cu buretele sau mai stiu eu ce, sa o zgarii aiurea.

numai ca aceste aparate in mod normal fac mii de euro.dar se gasesc muulte si second-hand, folosite de nemti, in cea mai buna conditie, nu in bataie de joc ca la noi.deci aparate inca bune.

acum singura problema care a ramas ar fi cineva cu o duba, sau ceva break cu bancheta rabatabila(monovolum eventual) care sa aiba drum prin germania si sa ia aparatul de la neamtz.

In masura in care ne putem lipi mai multi sa facem asta cred ca ar fi si mai bine.

oferte pe net sunt ...gramada

http://shop.ebay.de/items/?_nkw=K%C3%A4rch...r&_osacat=0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ceea ce priveste aparatele Karcher mi s-a spus ca au pompele din plastic (nu metalice ca Bosch) si ca nu ar exista, la categoria de pret avuta in vedere de mine, un aparat Karcher mai bun ... evident nu stiu daca este chiar asa, probabil ca nu, dar dintre ofertele pe care le gasesc aici cea a Bosch mi se pare, la nivelul meu de (ne)cunoastere mai buna.
Am luat Karcher 3.96 plus (promotie la Metro - 598 lei) si am spalat pana acum trei masini si o terasa cu gresie de 20 mp ... cred ca imi mai iau un job ...

Aparatul are o lance cu jet lamelar variabil ca presiune si inca o lance cu jet vibrator pentru zonele foarte murdare.

Nu are rezervor pentru sampon, dar are un tub destul de lung pe unde aspira samponul din orice bidon sau vas.

Puterea este de 1700 W, iar presiunea nominala este de 120 bari. Furtunul de presiune are 6 metri si mi s-a parut suficient

Daca ai luat,poti reveni cu impresii ale fiabilitatii acum dupa aproape un an?

Da, merita ! Crede-ma ca merita, daca, de ex. ai in acest moment 750 ron. Eu am luat de la Obi-Bucuresti, un Karcher 5.20 M, made in Germany,

cu pompa de aluminiu.

1. Face un lucru absolut necesar pentru mine, si anume trage singur apa; nu stiu adancimea, la alte aparate scrie 0.5m, eu in pun sa ia dintr-un

butoi, neavand apa curenta, ci doar o fantana.

1.1 Kw - 2.0 Kw

300 l/min - 460 l/min (ff. vizibila si utila "diferenta")

100 bar - 140 bar (din nou , lucru vizibil, care impreuna cu dif. de debit, face uriasa diferenta)

si, de ce sa nu recunoastem :

350 ron - 750 ron

Este evident ca primele valori sunt ale Bosh-ului.

Ai gasit K5.20 la 140 bari la 750RON?Si mai si trage singur apa!?Eu la cca 750 am gasit doar K3.96 la 120 bari si debit mai mic.Nu avem Obi,dar avemPraktiker,Metro si Epinvest.

MAIL:

Pretul aparatului K3.91 art. 1.636-907.0 este de 877,80 Ron cu TVA inclus,

Il avem pe stoc la desiul din Odaii.

Am inteles ca ai luat acest tip de aparat.Ar fi echivalentul lui k3.96 adus de Metro si Praktiker?Ei importa alta gama decat reprezentantele,dar sunt mai ieftine.Acesta la Metro este 711Ron.In final gama Karcher are pompa metalica sau nu?Cel din Metro mi-a recomandat Karcher ca are pompa metalica,cel din Prektiker mi-a recomandat Bosch,ca ar avea pompa metalica si Karcher nu,si ca au mai multe la reparat Karcher decat Bosch +ca servece-ul se face le Boch in Cluj.Eu totusi as inclina spre Karcher dupa experientele descrise in posturile anterioare.

Am gasit in Metro si K2.4 parca la 355 Ron.Este practic la 1/2 din pretul 3.96.Este diferenta la fiabilitatea produslui(pompa,ore de functionare) sau doar de presiune si debit?Este sensibil mai usor ca greutate,deci ar avea ceva in plus K3.91 fata de K2.4.Merita diferenta de pret?Este un dezavantaj faptul ca are partea de racordare la apa din plastic si nu metal ca la Bosch/se defecteaza?daca are cineva poate posteaza niste impresii despre cele mentionate;as lua da nu stiu care din astea sa le aleg,peste 700 si ceva de Ron mi se par prea scumpe si intre K2.4 si k3.9 n-am vazut,poate doar la reprezentante da acolo sunt mai scumpe.

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este in oferta la praktiker Bosh Aqua 10 la 300 de lei. Cica are 100 bari. Din ce am citit aici presupun ca nu merita....

Pentru noi e important ca presiunea sa fie suficienta pentru a nu fi nevoiti sa dam si cu buretele.

Pentru uzul personal in care spalam cam de 50-100 de ori pe an sa spunem, e clar ca nu e necesar un aparat care sa reziste ca la spalatorie, unde se spala de 100 de ori pe saptamana. Presupun ca exista si diferenta asta, unde aparatul cu acelasi nr de bari si acelasi debit, sa fie mult mai scump pentru o utilizare mult mai intensiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as vrea si eu sa'mi achizitionez un aparat de presiune cu apa, ceva nu prea scump, singura problema e ca nu am apa sub presiune, adica mi'ar trebui ceva care sa'si traga singur apa. Este asa ceva sau ce as putea sa fac sa pot folosi unul simplu? ce presiune este necesara in mod normal???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma, ca l-am luat pe banii lu unchimiu ca sta la casa si aparatul e al lui, am luat un aparat din Hornbach de 140 bari si 360 l/h no name, scrie pe el ca e facut in italia cu service in Germania si codul de tara e cu 200...., are 3 ani garantie, are pompa din aluminiu, la Karcher doar de la vers 5 in sus e de aluminiu, are 2 lancii, una cu jet evantai si un atirbo, perie rotativa de spalat, o chestie rotativa de spalat pardoseli, buna la curte si un mic rezervor in care se pune solutia activa. Nu am avut decat sampon, l-am folosit si face ceva spuma pa masina. Maine o sa-l folosesc cu spuma activa sa vad ce face.

Presiunea si debitul sunt destul de bune la pretul de 340 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea si eu sa-i intreb pe posesorii renumitei FOAM LANCE, cum se face cu solutia activa, se amesteca cu apa care vine pe furtun? Pentru ca in cazul asta, ma gandesc ca nu se mai pastreaza concentratia optima de solutie, cea recomandata de producator: de ex. a mea e 20 ml la 1l apa.

Exista pompite pt pulverizat solutii de curatat (geamuri, etc), care au SITA ce se poate folosi sau nu. Rolul sitei: SPUMAREA :)

Este cea mai simplu mod de a rezolva problema spumarii la solutia activa. Ideea e sa ai o pompa mai mare.

Banuiesc ca astfel de site se pot aplica si pe pompe mai mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am luat si eu acelasi aparat ca si Al Bundy de la Hornbach... e la juma de pret fata de cel in promotie de la Karcher dar la caracteristici tehnice e chiar putin mai bun...

parerea mea e ca merita toti banii, mi se pare destul de puternic si isi face treaba... recomand :icon_thumright:

la prima impresie e putin zgomotos, dar nu stiu cum sunt cele de la Karcher sau Bosch ca sa compar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy

Deci Karcher 3.96 nu are pompa metalica?Mie-mi zicea vanzatorul la Metro ca au pompa metalica,tocmai de-asta lauda fiabilitatea lor si zicea ca daca iau,sa iau numai karcher. :offtopic: Cel de la Praktiker zicea ca la Bosch e metalica.Acuma ce sa mai cred?

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai alea sunt de plastic la karcher;la Bosch sunt metalice.In cazul asta nu inteleg,toata lumea recomanda karcher in topicul asta si bosch zicea ca sunt slabe;si ca pompa,cel putin vad ca are metalica doar Bosch daca e dupa stut.Acuma chiar ca sunt in ceata nu stiu ce sa mai aleg :blah_:

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa ca mine, ia un no-name cu garantie de 3 ani si pret la 1/2 si cu toate alea in set. Sa fie cu presiune ridicata 120-140 bari si debit mare. Ce am luat eu se incadreaza intre seriile 4 si 5 de la karcher.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da numai ca noi n-avem decat Metro,Praktiker,Selgros si acolo n-am vazut la asa pret cu 140 bari presiune.Si la garantie nu m-am uitat,da daca era trei ani cred ca era reclama mare sa vada lumea.

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sebastian Rusu

Mi-am luat si eu un aparat de spalat cu presiune Karcher 4.91 care are bidon pentru spuma dar nu face spuma bine cu el. Prin urmare am cautat ceva mai bun si am gasit lance spuma http://www.publivest.com/anunturi/anunt/77...piese-auto.html si are cuple rapide pentru orice tip de aparat de spalat cu presiune si eu zic ca face toti banii. Face spuma ca si la spalatorie. Daca vreti o sa postez niste poze sau filmuletz. Daca faci spuma putin mai concentrata sta pe masina si 10-15 minute dar am inteles ca functioneaza ok de la aparatele care au cel putin 110 bari. Pe aparat am dat 800 ron de la Praktiker. Oricum sunt super multumit de ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti verifica daca are pompa de plastic sau metalica?Am inteles ca numai de la seria 5 in sus au pompa metalica.Stutul de iesire e din plastic sau metal?Eu am vazut acolo 3.96 la 750 ron aprox.A aparut mai nou4.91 la pretul asta?sapt.trecuta nu era.Ai cumva debitul si presiunea?

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda,si totusi sunt renumite ca marca,dar pompa e de plastic,iar bosch are pompa metalica si se pare ca nu e asa fiabil. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa va relatez experienta mea cu kaercher. am laut in 2007 iunie un 3.91. proasta decizie zic eu.

dupa 6 luni sa defectat pentru prima oara. l-am dus la service. dupa 3 sapt l-am luat. dupa alte 6 luni a cazut iar. l-am dus iar la service. de data asta l-au reparat in fata mea. defectiunea. aceiasi. capul pompei de presiune (plastic). mi-a zis tipul de acolo ca-s naspa. si am vazut asta cu ochii mei. erau o gramada de aparate hobby acolo. mai ales 3.91. acum 2 luni in timp ce spalam masina, a picat iar. l-am trimis de data asta la alt service prin intermediul practiker. am primit acum o luna raspuns. l-am folosit necorespunzator. dar...aceiasi defectiune. reparatia costa 4,5 mil. am cerut "epava"inapoi sa o duc la serviceul din bucuresti la care l-am mai dus. deci recomand orice altceva in afara de kaercher. si mi-a mai spus si un tip de la o spalatorie ca-s naspa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci se pare ca e clar,are daca nu tot cilindrul pompei,capacul de plastic.In concluzie dupa cum zic cei de la Praktiker de la noi,probabil bosch are pompa metalica,avand stuturile de intrare iesire din metal;parei despre bosch,daca sunt negative?cu Karcher,cel putin,modelele cu pompa de plastic m-am convins o sa le evit;ma gandesc la Bosch;ar fi interesant si aparatul luat de Al Bundy,ieftin cu 3 ani garantie,pompa metalica,presiune buna,dar cum noi n-avem acel magazin...asta e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sebastian Rusu

Pretul aparatului era 1000 ron dar pt ca era ultima bucata a fost redusa la 800 ron. De aceea era la pretul acesta. Oricum din ce am vazut legat de acest subiect spuma folosita si modul in care o dai pe masina este foarte importanta. Lancea de spuma care o am eu face spuma ca si la spalatorie si sta pe masina, iar cand curge se duce si mizeria de pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!