Jump to content

Catalizator Golf 3


golfix
 Share

Postare recomandată

Asa ma gandeam si eu sa iau un cat universal dar e prea scump si nu iti garanteaza nimeni ca da randament. Sfatul meu daca e catalizatorul infundat , fa o insertie in el si scoate tot din el si lasa-l sec masina o sa iti mearga foarte bine eu il am asa de cand am masina si merge si acum. Parerea mea ca nu merita investitia la o masina de varsta asta. Cat o sa mai duca masina asta ? Trage pe ea cat o mai duce , nu esti singurul de pe forum care are probleme cu cat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@floryn_zdv catalizatorul universal cateva sute de km se cam duce(se infunda,se sparge,plus ca nu ies bine noxele la ITP,o spun din propria experienta).Poti sparge interiorul catalizatorului,dar iti deregleaza consumul..ca sa treci ITP-ul o mica atentie din 2 in 2 ani si se rezolva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Se poate monta catalizator de 2.0 pe 1.6 AKS ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
earthquakero

Salz.. detzin un Golf 3 1.8 an 1993 benzina

Vroiam si eu sa mi instalez un catalizator universal cele de la magnaflow am inteles ca sunt bune..

vreau sa fac asta deoarece oricum cred ca am probleme cu catalizatorul.. am probleme cu consumul.. am schimbat cred ca tot ce se putea mai e doar catalizator care poate o fi infundat ceva si de cat sa stau sa spal sau sa iau altul la SH mai bine as incerca un dasta universal..

acum vroiam sa stiu.. a mai folosit cineva ? cum este ? gasesc multe catalizatoare magnaflow universale pe net si chiar asa se potrivesc toate si la Golful 3 al meu ? sa nu ma tresesc ca nu vine..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

buna

am si o intrebare,cine are vw vento sau golf 3 diesel de 1.9 de 90 cai si cate racorduri flexibile au schimbat,pentru ca eu am infundat catalizatorul si pe langa faptul ca nu trage masina imi perforeaza racordul si scoate sunet de fasait.ma poate ajuta cineva va rog frumos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu probleme cu catalizatorul se aude un zgomot de metal din catalizator. Meseriasul zice ca sunt sparte placiile de ceramica din catalizator. Eu personal am sa schimb catalizatorul cu unul facut in fabrica( Stelco ) din Lunca Calnicului ( Brasov ) . Ar mai fi si universalul de Bosal, dar mai multi spun ca nu prea rezista in timp, adica in 2 ani poti sa schimbi iarasi. Treaba cu catalizatorul golit, inlocuit cu teava, cu toba intermediara s-au scos definitiv, nu stiu cum este in alte judete, ca la mine in Covasna RAR-ul s-au Politia daca te prinde, ramai fara talon + amenda si dupa ce ai reparat masina, trebuie sa faci inspectie la RAR unde n-ai vrea sa ajungi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
adrianviperdodge2012

Mie mi s-a dus racordul acela flexibil de la toba si acum face un zgomot de trezeste 3 cartiere,imi poate spune cineva ce dimensiuni are acel cot(racord flexibil)?Motor 1.8,90cp,ABS.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salutare am si eu o problema am tot citit pe forum dar nimeni nu da un raspuns concret..........de cateva saptamani masina nu vrea sa mai traga adik dupa 2000 de rpm abia abia ajunge la 3000......este posibil sa fie de vina catalizatorul pt k am avut probleme cu chiulasa (era fisurata) si sa nu se fi infundat??? daca da il pot curata cumva?? e buna ideea cu TRIUMF??? sau sa il dau jos??? sau sa fie sonda lambda?? cum sa le probez??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianviperdodge2012

Mergi des cu masina,si cand mergi faci drumuri lungi ?ce stil de mers ai?se poate de la subturarea motorului sa fi devenit lenes,sa fie doar catalizatorul infundat,asa am facut eu cu a mea,a stat pe dreapta mai mult timp si cand am scos-o facea nazuri,dar dupa cateva zile de forja,am aranjat-o :)) :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merg foarte des cu ea adik in fiecare zi si odata la 2 3 zile distante de pana la 100 km.....stilul de condus e de genu turatie de 3000 rpm la schimbarea vitezelor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cand am luat masina am patit asa. Fostul proprietar a tinut-o pe loc mai mult timp si la fel imi facea. I-am luat un Fuel Cleaner sau cum s-o numi ala de desfundat injectoare si conducte si i-am dat forja dupa ce l-am pus pe tot in rezervor. Tot la fel abia tragea si cand si-a dat odata drumul :D... am ramas uimit. S-a turat in gol odata si tragea de rupea. AM inteles pe urma ca ar putea dauna dar eu pana acum nu am avut probleme. Daca zici ca schimbi in 3000 catalizatorul nu se infunda :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar eu am avut o alta problema in iarna.......mi s-a ciupit chiulasa si a trebuit sa o schimb pt k intr-o seara mi-a bagat tot anrigelul in baia de ulei si imi scotea pe teava de esapament mult fum alb si gaze amestecate cu ulei la iesire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ziceai asta de la inceput era alta poveste. Clar ca uleiul ce l-a scuipat pe evacuare a stricat catalizatorul. Da-l jos si vezi care e situatia fara el montat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
adrianviperdodge2012

Intrebare:am un bord nou si are bec de avertizare CAT,ce inseamna?cumva catalizator?are legatura cu acesta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu aceasi chestie la al meu :) Banuiesc ca o fi vreun senzor prin catalizator la modelel mai noi.

Modificat de SethBv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian, oricum nu ti se va aprinde niciodata. Masinile noastre nu sunt dotate cu atatea acareturi. Ceasurile mele sunt de pe model fabricat in 1997 si banuiesc ca alea, fiind mai noi au si astea in plus. Si eu am martorul ala si pe toti pe care ii mai ai tu. Ala verde de proiectoare de langa benzina statea aprins tot timpul si i-am scos becul. E bine ca mi se aprinde cel de benzina cand e la jumatatea lui rosu.

On Topic - Am si eu o intrebare. I-am facut ITP-ul si singura "buba" a masinii a fost ca nu i-au iesit noxele. Pe stand era 31 de nu stiu ce si cica ar fi trebuit sa fie 30. Mi-a turat-o, mi-a plafonat-o si tot degeaba. Sa fie din catalizator? Intreb asta pentru ca as vrea pe parcurs sa-i iau unul mai de doamne ajuta, nu nou ca nu merita dar nu imi place sa fie ceva in neregula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianviperdodge2012

Da,si mie imi sta aprins cel de la proiectoare,cel imediat alaturi de langa becul avertizare benzina,am crezut ca e ceva in neregula,cand o sa se arda ramane acolo.

On topic:ai putea sa cumperi un catalizator din dezmembrari,unul de pe un golf 1997(ceva mai nou) si sa il pui pe ala.Nu prea are rost sa il reresufli pe al tau,sa il mai bibilesti,pune-i unul mai bun(sau nou-era aprox 1 mil jumatate -detalii pe pm daca vrei) si ai garantia de la el ca iti va merge si mai bine,cine stie si un consum bun,noxe mai putine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

saluteare va rog sa imi raspundeti si mie la intrebari de vreo 6 luni mi-am luat un golf 3 1.8 gt ,acum am observat ca la catalizator .... e gol si nu am intermediara e traseu cam direct sa zic asa daca ii cumpar intermediara oare pot sa scap de zgomotul groaznic pe care il face toba de esapament ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca face zgomot si nu am toba pe mijloc. da . poti scapa de zgomot daca i pui,finala nu a suferit modificari ? gaura de iesire nu e mai mare decat normala?

nici eu nu mai am catalizator si mijloc.am doar finala si cu gaura mica la iesire , si nu mi se pare diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms de raspuns pai hai sa descriu cam tot ce am gasit sub masina sau nu am gasit :) la racordul de inox si catalizator era o problema una din urechi era rupta ... am desfacut toata toba ca sa prind cu mastic dala de temperatura de 1450 grade bison ( de si sudeaza metalele intre ele ) ,dar am observat ca ,catalizatorul este gol si nu am intermediara ,iar toba finala e sport cu iesire de cam 10 cm ca diametru , eu i-am dat comanda de toba intermediara daia tubulara astept sa vina si sper ca zgomotul de captez toti gaborii sa dispara .... 

 

si m-ar interesa cum sa fac ,sau ce sa fac ca toba finala sa scoata un sunet mai infundat .... poate ca si asta ar fi o solutie 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai toba finala sport.punei silencer. e acel con care se monteaza in el si ia din sunet... daca nu toba stoc...nustiu. parerea mea sa nu te grabesti cu aia din mijloc. fa ceva cu finala sport daca nuti place cum se aude si cred ca o parte din problema ai rezolvato...cu cat e mai mare gura la finala cu atat oracaie / suna mai tare. spor:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum un an in urma m-am hotarat si eu sa golesc catalizatorul. Aveam eu impresia ca masina nu merge cum ar trebui la cei 90cp care-i are. Vreau sa spun ca a fost cea mai proasta decizie care am luat-o. Comportamentul masinii nu s-a schimbat, consuma un pic mai mult si am un huruit care incepe sa ma dispere.

Plus ca dupa ce am golit avea si un sunet metalic, enervant, iar dupa cateva luni am taiat incinta aia care ramasese si am inlocuit cu teava. Am cumparat esapament intermediar si final nou, Bosal, la fel face. De ITP nu mai zic, am trecut...dupa ce am insistat un pic.

Asa ca inainte de a face pasul acesta, sa va ganditi bine. Eu zic ca nu merita, catalizatorul e bun ala care este, mai ales ca e cel original.

post-84726-0-28428500-1393619573_thumb.jpost-84726-0-52089600-1393619573_thumb.jpost-84726-0-72969600-1393619573_thumb.jpost-84726-0-93129000-1393619573_thumb.jpost-84726-0-12149200-1393619574_thumb.jpost-84726-0-43555500-1393619574_thumb.jpost-84726-0-69571000-1393619574_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc prieteni uite mi-am luat intermediara si sincer zgomotul s-a mai micsorat este o mare diferenta ... si da urmatoarea etapa imi cumpar catalizator .... pt mine consumul nu se simte am gpl si i-a cam 5-6 litri :) dar in schimb ma enerveaza zgomotul metalic ... :) ( am toba sport dar voi cumpara corub ca are silencer eu nu am nici un fel de silncer zgomotul dinainte era 117 db in dreptul catalizatorului acum este 69 db iar la toba inainte era 95 db si acum 54

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dai banii degeaba pe catalizator parerea mea.oricum noxele nuti mai ies.dute si puneti toba finala stock,sau sport daca vrei sunet oleaca mai gros cu cilencer.dupa cum te vad eu mai degraba tias recomanda toba stock,cea mai sfanta.spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate monta catalizator de logan pe golf 3 ( cel de logan este E4 ), mi-a picat unul moca si ma gandeam sal montez pe acela ( mai trebuie ceva modificari, suduri dar acestea se rezolva ), problema este daca nu afecteaza bunul mers al motorului .

Mentionez ca piesa este noua !

Motorul meu este AEX, si sonda lambda este pozitionata inainte de catalizator !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!