Jump to content

Catalizator Golf 3


golfix
 Share

Postare recomandată

salve,

la un golf care in brief eara E2, la RAR a iesit E1, mai poti sa-i faci ceva sa-l faci E2?

:banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am o intrebre: de cateva zile se aude un zgomot ca si cum ar atinge toba in ceva sub masina (golf 3, 1.6 75kW cod aek) si mecanicul dupa ce s-a uitat pe rampa sub ea in timp ce eu acceleram mi-a spus ca "s-a spart ceramica in catalizator". Adevarul ca se aude din acea zona atunci cand accelerez. Este posibil asa ceva sau mecanicul mai trebuie scolit? Daca trebuie inlocuit, imi recomandati inlocuirea lui cu unul second hand (nou original nu imi permit) sau mai bine sa adaptez unul after market gen http://www.autoschrott.ro/index.php?act=go...&prodcat=65 ?

Modificat de G3 1.6 16v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta second,astea fantoma nu stiu daca prezinta mai multa incredre decat cele second. verifica sa nu fie zgomot la toba mica si sa lase impresia ca e de la catalizator. parerea mea..... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate se pare ca e din catalizator. De altfel la inmatriculare au iesit noxele ... cu pile si chiar iese un fum cam dens dupa ea. Deci pana la urma ce ma sfatuiti? second sau universal? A montat cineva universal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,am si eu o mica intrebare:daca este catalizatorul infundat masina nu mai trage bine nu?adik dupa turatia de 2000 spre 2700 nu are vlaga la mine.Poate sa fie din catalizator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu aproape aceasi problema,de cand am fost la rar si au accelerato..si acu uneori la vreo 3k de ture se aude un zamzait in zona catalizatorului.Sa fie ca s-a desprins din el niste bucati de ceramica si au ramas pe evacuare?

Pot doar sa o curat sau trebuie sa inlocuiesc catalizatorul?

Numai bine

Modificat de Nomood
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare, cine ma poate ajuta cu un pret la catalizatorul pt masina din semnatura? ca am descoperit ca al meu a fost golit..... ;) , m-ar interesa cat e originalul, sa vad daca merita sa imi iau....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

De ce mi se incinta catalizatorul si imi intrerupe motorul ???

Ma poate ajuta cineva cu un raspuns ???? ms .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare, cine ma poate ajuta cu un pret la catalizatorul pt masina din semnatura? ca am descoperit ca al meu a fost golit..... :D , m-ar interesa cat e originalul, sa vad daca merita sa imi iau....

Catalizatorul original este prea scump, undeva pe la 1200 ron. Gasesti insa catalizatoare direct fit marca magnaflow cu care se inlocuieste fara nici o alta modificare, fara sudura. Pret pentru direct fit 650 ron +tva. Nu am intrebat inca la volksparts. De la ei am luat sonda lambda cu 300 ron (bosch, cu mufa originala (nu varianta universala).

Poza la catalizatorul direct fit e in attachment.

post-30734-1228499263_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Din pacate postez si eu aici.Trebuie sa schimb catalizatorul si as vrea sa imi spuneti daca se potrivesc catalizatoarele si de la alte motorizari(1.4;1.6;2.0) sau trebuie neaparat pentru 1.8(abs)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut am si eu o intrebare azi mam bagat sub g3 meu si surpriza nu are catalizator deloc motor 1.9 1y diesel deci nu are nimic nimic numai toba de la mijloc si cea finala modelele diesel nu au catalizator sau modelul asta este non euro cu toate ca modelul de fab esti din 1994 ?ati mai patit asa fara catalizator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica daca ai sonda lambda.Din cate stiu toate golfurile sunt euro 2 ! Posibil sa fie scos catalizatorul de vechiul proprietar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu as verifica daca are sonda lambda dar nu stiu unde o gasesc la tipul asta de motor 1.9 d tip motor 1y trebuie sa fie pe teava sau e montata in alta parte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sonda respectiva nu o sa o gasesti pt. ca nu are ce sa caute la diesel. Eu am tot 1.9D, 1Y si am catalizatorul situat sub masina imediat cum coboara evacuarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Baieti, eu mi-am scos catalizatorul pt ca aveam pe-acolo o flansa rupta si scapa gaze de facea ca un tractor. In locul catalizatorului am sudat o teava :)

Rezultatul? Nu vad sa fie diferente la consum, sunetul e cam la fel, insa se simte ca trage mai bine...cel putin cuplul se simte destul de bine, mai ales intre 2000 si 3000 de turatii.

Asa ca daca vreti sa faceti asa ceva, eu va recomand, dar numai daca aveti pile la itp si rar :) (in caz ca nu mai ies gazele)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare tuturor.Am si eu acceasi problema ca cea expusa in postul anterior: flansa rupta de dinaintea catalizatorului si scapari de gaze.Ce ar fi recomandat?? sa inlocuiesc flansa? {cred ca numai prin sudura se poate} ,sau inlocuirea catalizatorului cu o teava?? dar atunci ce fac cu sonda lambda nu da erori? Multumesc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa vorbim din carti

''8.3.7. Sonda de oxigen ( sonda )

a) Componenţa unei sonde de oxigen.

Rolul său este de a informa calculatorul despre conţinutul de oxigen din gazele de eşapament

Un senzor denumit senzor de oxigen sau sonda lambda  (este montată pe galeria de eşapament sau

Modificat de petre_mk3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare ca tot e zona catalizatorului pe bon mia iesit nivel CO2 14% e mult sau putin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14% CO2 este bine....dar asta nu ajunge. Mai sant : CO corectat, O2, HC si factorul lambda. Abia cand le ai pe toate iti poti face

o parere despre ce este bine si ce nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalizator .....a fost bine ma reprogramat a doua oara pentru bucse (si am trecut prin aceleasi chestii), pe bon CO2 tot 14-15% era ,celalalte erau cu 0,... si a iesit euro 2 1,6 ABU an 02-1993 plus ca pe tabloul ala noxele fluctuau undewa intre 120-135 depinde cum o tura, am avut catewa emotii

Modificat de IS-03-VWG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Inseamna ca ai catalizator Euro 4 pe masina??????? Eu am facut noxele si in Germania,cand am achizitionat-o{Frankfurt} cat ci aici la Rar si a iesit:Emisii CO2 combinat aprox 195 g/km Euro 2 :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalizator..... :icon_thumright: ha ha ha nici mie numi vine sa cred, am luat rar-ul (fara interventii, nici nu am) din a doua oara in aceiasi saptamana, catalizatorul este intact cu sonda plus toata evacuarea am aranjato si am strans colierele din nou masina are 112 mii km ....taxa 850 euro... :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apropo baieti , si-a pus cineva intercooler pe diesel ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut baieti!

Mie mi-a cazut acum 2 saptamani grilajul acela care este pe catalizator , scutul lui cred, are ceva daca umblu fara el ? ca de pus nu se mai poate pentru ca e ruginit si de cumparat nu am vazut sa se poata cumpara doar scutul ci cu tot cu catalizator . Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

normal ca poti umbla fara el.Eu nici nu am avut asa ceva pe catalizator si n-a avut nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!