Jump to content

AXR TDI PD 101 CP - euro3 sau euro4 ?


BN23RZV
 Share

Postare recomandată

vin-ul are vreo importanta in stabilirea Euro4?

corect

e wvwzzz1jz3w123976

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 328
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Marian

    29

  • BN23RZV

    19

  • MariusAP

    10

  • marianu

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Al meu fabricatie 2006, motor AXR si este Euro 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AXR ce inseamna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru informatii.

Va salut, o zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Golf IV Variant - e acelasi model de motor ca al tau 1.9 TDI PD AXR 74 KW

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TDI AXR 101 CP Pumpe Duse - este Euro 4 si in Romania se plateste taxa pentru Euro 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

No offence !

Sebica79 n-ai citit ce-am scris mai sus si pe pagina anterioara referitor la asta ? Nu fi asa sigur de ceea ce sustii pentru ca realitatea e cu totul alta .

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceasta masina D4,din anul 2002(dar fabricata dupa iulie-va fi inregistrata ca fabricata 2003-atentie la comanda pieselor de schimb) este Euro3(100%).Daca RAR a trecut E4 foarte bine-probabil s-au inselat ca 1,9 AXR,ATD(sigur si altele) acum indeplinesc E4,dar in 2002 -nu;plata taxelor se face dupa expertiza RAR,nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite o chestie faina postata de un coleg de al nostru: (am extras doar partea despre emisii)te uiti in cartea de service la coduri si vezi care din codurile acestea le ai:

0GD emissions concept EU 2 (MVEG 2)

0GE emissions concept EU 3

0GF emissions concept D3 (EU 3D)

0GG emissions concept EU 4

0GH emissions concept D4

0GJ emissions concept US 83

Modificat de dpolo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Dpolo , asta scrie la mine in cartea din DE si pe stickerul din portbagaj : " 0GR - emissions concept EU 3/D4 " . Si banuiesc ca si la el e la fel , dupa cum a scris .

Si totusi intrebarile raman : care-i logica pentru schimbarea arbitrara a anului de fabricatie de catre RAR ?

Cum se face ca acelasi motor fabricat azi are Euro 3 si peste o luna , fara nicio modificare , are Euro 4 ?

LE : Eu am postat toate acele PR numbers asa ca stiu ce coduri am pe sticker si ce inseamna . ;)

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=23414

LLE : Sa nu ma intelegeti gresit : n-am nimic cu nimeni si cu atat mai mult n-am nimic cu masina nimanui . Cred totusi ca e bine sa stim cum stau lucrurile din punct de vedere legal , pe la " inginerii " si ingineriile de la RAR .

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci lucrurile stau in felul urmator : poti merge cu un prief pe care scrie standard EU4 si cei de la RAR sa iti dea EURO 3 , si acum remarc faptul ca se poate intampla si invers. eu spun sa se considere norocos proprietarul si sa plateasca taxa de inmatriculare pentru EURO 4 - este mai ieftina :Driver:

Am pe cineva ce a adus un Peugeot 306 sau 206 - nu mai stiu exact si cand a fost cu masina la rar i-au dat EUR 3, cand a cerut omul explicatii i s-a raspuns cu sictir "euro 3 si euro 4 sunt termeni populari, exista norme clare pentru motoare .. bl bla bla" iar omul a ramas consternat.A cerut anularea certificatului si a facut rar-ul in alt judet ... unde surprinzator fara nici un fel de discutia i s-a dat EUR 4.

Ciudat nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

conform unor liste de preturi si specificatii de la dealerii vw din 2002 ATD-ul de ex era trecut euro4 si ATD 4MOTION era doar euro3...al meu e 2002 dar e 4MOTION si este euro 3, dar am prieten care are ATD si este omologat ca euro 4...

ma intreb cu ce i-a incurcat tractiunea integrala??? nu au avut loc sa puna acelasi catalizator...???

in concluzie se poate acelasi motor sa fie si euro 3 si euro 4 !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Danubius , nu vorbeam de variante diferite ( ATD cu ATD 4 motion ) ci de aceeasi varianta . Acelasi motor , aceeasi caroserie si aceleasi date in brief-ul original si totusi cei de la RAR trec una cu Euro 4 si cealalta cu Euro 3 . De ce ? Logica ?

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul nu as cerceta logica celor de la RAR. Este o chestie in care la un moment dat se ajunge la cum il taie pe respectiv capul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa clarific; Competenta de a declara masina euro 3 sau euro 4 este a RAR (nu a administratiei financiare sau politiei) Daca RAR-ul a gresit norocul tau - te duci cu hartia de la RAR la adm. financiara - platesti pt. euro 4 apoi inscrii masina la politie. Daca e o greseala care te avantajeaza eu zic ca nu e rau.

Bafta in demersuri. - nu mai agita apele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Mai baieti , pana la urma cum e ? Golful 4 AXR conform reglementarilor este Euro 3 sau Euro 4 ? Si cand spun conform reglementarilor nu ma refer la " dupa urechea " celor de la RAR ... Ca in hartiile oficiale ale celor de la RAR n-am gasit la Euro 3 codul motor AXR .

http://www.rarom.ro/Liste_euro3.pdf

Daca e o greseala care te avantajeaza eu zic ca nu e rau.

Si daca e o greseala care ma dezavantajeaza ? Exista posibilitatea legala de a fi rectificata aceasta greseala ?

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AXR-ul meu e EURO 4, asa e trecut si in seria din carte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tot AXR, Euro4 - si in talon apare ca Euro4 :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Unknown_web din ce an e al tau ?

Exista pe forum vreun AXR cu Euro 3 in talon ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E din 2003. Pe capacul motorului am TDI. Vad ca tu ai TDI. Asa e din fabrica ?

Modificat de unknown_web
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Hmmmm . Nu pot sa cred ca eu sunt singurul posesor de AXR care a luat m... de la RAR si care are trecut in carte Euro 3 . :) :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

domnilor vreti sa spuneti ca AXR`urile sunt Euro4?eu stiam ca din 2003 au fost introduse :) vaai uitam`as in talon!!! :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
eu stiam ca din 2003 au fost introduse

Introduse , ce ? Masina mea e din iunie 2002 si are motor AXR .

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!