Jump to content

AXR TDI PD 101 CP - euro3 sau euro4 ?


BN23RZV
 Share

Postare recomandată

Oricum, dupa cum spunea un coleg mai sus, daca nu vreti sa aveti surprize, verificati sa scrie in brieful nemtesc E4 si atunci primiti de la RAR E4. Daca e E3 und D4 (cum a fost cazul meu) sau altceva atunci primiti E3. Mare atentie !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 328
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Marian

    29

  • BN23RZV

    19

  • MariusAP

    10

  • marianu

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

bbogdanmircea

A mea din 03.2003 e EURO3 :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Tot nu pot intelege cum acelasi motor poate fi E3sau E4, ce are in plus cel cu E4?

Are montat filtru de particule, sau exista modificari si in cadrul motorului ?

Eu personal am luat EGR dupa motor AXR, 2005, si l-am pus pe masina mea din 2002, fara nici un fel de problema !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

          Golf 4 TDI,variant-07.2003,cod motor AXR,astazi am efectuat  RAR => Euro 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare, tocamai ce am cumparat un golf 4 variant 1.9 tdi 101 cp AXR,  an 08/2004,    In carte (Zulassungsbescheinigung Teil I )scrie clar EURO 4   


Este posibil ca la rar sa o scoata euro 3?


Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, si felicitari pentru achizitie.

 

Eu am aceeasi masina. Eu nu am avut treaba cu incadrarea in norma euro. N-a trebuit sa misc un deget. Mi-au scoso la Euro4...asta s-a intamplat in 2013. 

Am platit undeva la 3000 si unpic de lei... conform incadrarii de la ANAF.

 

Sa ai parte de drumuri bune! 

Modificat de paul.rusu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E Euro 4, clar, si prin prisma datei de fabricatie, si a ceea ce e trecut in brief. Euro 4 in brief e Euro 4 si la RAR, Euro 3 und D4 e Euro 3 la RAR, am patit-o pe pielea mea :( Si capacul ce acopera motorul difera, daca e cu "TD" argintii si "I" rosu, e Euro 3. La Euro 4 nu mai e "I" rosu pe capacul de la motor, sunt toate 3 literele un argintiu mat daca bine retin...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La capac sunt toate argintii , vineri am rarul revin cu date oficiale. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la fel ca a ta este si a mea, am platit pt euro3 950euro, adica 4020lei! bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la a mea, 2006, capacul este cu literele argintii si este euro4, in brief era tot euro4 scrisl

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu infrmatiile oficiale de la rar  golf  4 2005 1.9 tdi  motor AXR  Euro 4 .   Taxa  530 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu nu am vazut nici un golf cu AXR de maxim 2003 cu euro 4,deci din 2002 nici nu se pune problema e E3 sigur si norma de poluare nu o da R.A.R.ul din noxe ci din codul de omologare,asa ca putea fi inscrisa prima data si la polul nord nu in Covasna,parerea mea,ca sa ne lamuresti mai bine colegu,fa o poza la C.I

Golf IV cod motor AXR 10.2001 Euro 4:)

Modificat de maryus11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

golf 4 TDI PD AXR 2003. In brief scrie clar E3 und D4. Acum 2 saptamani am facut inspectia si autentificarea RAR si am platit taxa fix 1449 RON. Da, a iesit euro4! Fara interventii sau alte chestii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am gasit un Polo Cross din 04.2006   1.9 tdi , 101 cai putere. Oare ce norma de poluare imi iese ? Normal ar trebui euro4 . Stie careva codul de motor pentru masina asta ? Vreau sa verific taxa ... mi-a iesit 1800 de euro ... e posibil ? nu stiu cat sa pun la noxe valoarea , ca am obs ca difera foarte mult...

Modificat de kedavras
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Uita-te in cartea tehnica. Descarca de pe net daca nu o ai fizic. La mine tot motor tdi 101cp pompe duze a iesit e4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare colegi posesori de AXR...am și eu o rugăminte, îmi face cineva o poza la pompa de motorina din rezervor?ma refer la o poza pentru a vedea poziția ei(acea sageata) eu am schimbat-o și nu mai rețin exact poziția,iar cealaltă sageata nu se vede la mine, mașină mea e variant din 2005),,pentru cei ce nu știu...se ridica bancheta din spate, se da bucățică aia de mocheta la o parte, se desface acel capac cu 3 șuruburi și se vede pompa, de preferat sa o ștergeți va rog pentru a se vedea sageata,pompa mea era Abe mare în France. Multumesc anticipat. Și ca sa fiu în ton cu discuția, a mea este E4 cu 142 noxe

Scuze pentru off topic dar pe topicul dedicat nu mi.a răspuns nimeni de 3 saptamani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,posesor de AXR marti merg sa fac rarul,din ce am citit pe aici nu am nici o sansa sa iasa euro 4 .masina este 07.2002.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu consider ca ar trebui sa te forțezi din răsputeri sa o scoți euro 4....la a mea din 2004 am de plătit 500euro taxa, dacă era euro 3 aveam 1600 euro. Deci vezi cum faci sa iasă e4

La tine este diferența de la 950 la 310 euro, date aproximative pentru ca nu știu ce noxe ai.

Din cate am mai citit pe aici ar fi și 2002 ieșite cu euro 4 și am văzut 2003 cu euro 3, ma gândesc și la faptul peste ce nene dai acolo,. de exemplu eu am 142 noxele, dacă le aveam 140 scădea taxa cu 100 euro, deci grija și la cantitatea de noxe.

Modificat de eu_markhu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salu.revenim cu rezultatul de la rar ..foarte fericit masina a iesti E4  spre surprinderea mea...tin sa mentionez ca este fabricatie 07.2002 iar acum in carte a aparut E4 2003.Asa ca am scutit ceva banisori..:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo!  e combi sau hatch ?

Conteaza cand e prima inmatriculare, nu cand e fabricata.

Se potriveste cazul tau cu ce scrie aici ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..este hatch..oarecum se potriveste ...138 co2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua stimati colegi.Poate cineva sa-mi zica daca un motor de VW 1.9 TDI de 110 C.P(banuiesc ca are cod ASV) din 2001 este euro 3?

Va multumesc frumos.Si cam ce taxa ar fi la el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!