Jump to content

AXR TDI PD 101 CP - euro3 sau euro4 ?


BN23RZV
 Share

Postare recomandată

Dar totusi se gasesc, pana la urma, hatchback cu E4 in brief? Ca am deja Variant din 2003, trecut ca E3, si caut o masina mai micuta. In principiu Golf, dar nu exclud si celelalte, si nu stiu 2 lucruri:

1. Daca aceasta "portita" sau "abatere" de a da E4 la AXR este numai pentru Golf 4 Variant, sau sunt si cazuri de E4 la hatchback; si

2. Daca probleme de genul asta sunt si pe Polo/Ibiza/Leon (ori fi si Skoda, Audi) care sunt echipate cu acelasi motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 328
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Marian

    29

  • BN23RZV

    19

  • MariusAP

    10

  • marianu

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu am euro 3 la masina din semnatura :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Revin cu o intrebare sa zic mai concreta. Am pus ochii pe modelul Ibiza, si nu am apucat sa fac un test cu 1.4 TDI, si imi face cu ochiul foarte mult clasicul AXR, care il stiu.

Si as vrea sa stiu daca cel din urmatorul link, daca l-as lua, as putea avea vreo dificultate la RAR sa fie trecut E3, desi scrie ca e E4 in anunt, si cam cat de mare ar fi taxa, avand in vedere ca nu cred ca are DPF.

http://www.autoscout...px?id=213747713

Daca o calculez din luna 11.2012 (adica peste 6 luni), ar veni 1440euro. Asa e? ca mi se pare aberant de mare, e aproape jumate din masina. Iar daca nu se incadreaza masina la E4, ci la E3, e nasol de tot, e 3600. Nu ma intereseaza masina asta, e doar ca exemplu, dar sa imi fac o parere daca sa ma mai uit la 1.9TDI, sau sa caut doar cele de 1.4.

Ca daca as sti ca AXR acuma se incareaza la E4, as incerca si la un Golf4, mai de prin 2002, sa fie mai mica taxa. Ce parere aveti?

Modificat de aviatoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AXR se incadreaza si E3 si E4. Masina din anunt va iesi E4 fara probleme,dar una din 2002 nu cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

A mai inmatriculat cineva AXR? A aparut vreo informatie referitor la.. data de fabricatie dupa care se cinsidera E4? Ma refer la hatchback, ca breakurile vad ca se bucura de mai multa.. indulgenta. (probabil fiindca s-au facut pana prin 2006)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AXR ul e euro4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, din pacate nu-i asa.

Intradevar varianturile se bucura de mai multa "indulgenta"

Al meu AXR hatch 2003 e E3. A lui tata AXR variant 2004 e E4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil, daca ale tale sunt asa, e clara - urata - treaba.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Varianta asta de motor ma interesa si pe mine,tot ce e fabricat in 2003 e euro 3 indiferent de caroserie.Incepand cu 2004 sunt euro 4 si e normal sa fie pe variant pt. ca la hatch deja aparuse G5.Ca o diferenta cele E4 au si capacul motorului cu gri in centru.

Posibil sa fie si cazuri cu masini produse in noiembrie-decembrie 2003 care sa fie euro 4-eu personal stiu unul,cumparata in 12-2003 din Belgia de noua,variant si euro 4 .

Dar daca ai axr cu euro 3 in brif,superoamenii de la RAR-ul nostru nu il vor recunoaste niciodata euro 4 chiar daca indeplineste norma la gaze pt. E4 (caz patit de mine cu o astra g 20 diesel-scotea gazele de euro 4 dar in brif era E3-in concluzie a fost omologata E3 si am platit in 2007 1870 e taxa!!!!)...ei au normative dupa serii,cum au fost clasificate de producator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

ciao....am si io o intrebare...pe ce bazeaza astia de la RAR cand stabilesc emisiile de CO2 deoarece am vazut ca variaza de la o masina la alta.... la mine de ex. din 10.2003 mi-au trecut acolo 141g dar am observat ca sunt si cu 138..146 g..... acu conteaza foarte mult la rahatu asta de timbru si e aiurea sa-ti puna mai mult ! Ms

Modificat de mike2402
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

-  golf 4 AXR  03.2002   nr omologare:  E4/2002  - EURO 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca e Variant, si chiar si asa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si al meu golf(hatchback)  axr din 12.2002 este euro 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am specificat , este hatchback 4 usi,  TDI

-  golf 4 AXR  03.2002   nr omologare:  E4/2002  - EURO 4

 

 

Cel din semnatura este variant alh, e3


 

Modificat de Ionut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Credeam ca gasisem o explicatie in acordarea normelor la AXR, adica am vazut ca Variantul peste 2003 e E4. Daca voi ziceti ca ati primit la hatchback din 2002 E4 atunci chiar nu mai stiu ce sa cred. Al meu hatchback e 01.2003 si am primit E3.

AXR-ul nu are doar I-ul rosu ?

O sa fac o poza acasa cu capacul de la motor de la masina mea si a lui tata, eu E3, el E4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E putin mai complicat cu literele rosii   :icon_confused:       http://www.michaelneuhaus.de/golf/golf4modjahr.htm

 

 

07/99  some engines available as D3 or D4-variant

 

09/99      ESP now standard equipment, prices increased by $ 500
               (Except 55 kw and 74 kw as D3-variant)

 

05/00     eliminates choice D3 or D4-engine 

 

05/01      New Engine: 130-horsepower T DI, it eliminates the 115-horsepower T DI

 

07/01  ... Not yet available, but already ordered:
              100-hp T DI met D4 emission standard (only handset with front-wheel drive)
               new injectors, pistons and valves, improved exhaust gas recirculation EGR cooler
               responding faster oxidation catalyst and exhaust supply air gap insulated

 

10/01      100-hp T DI according Euro3/D4-Norm available (for manual transmission) 

 

05 / 02    The 'old' TDI engines with 90 - and 110-horsepower account
                The model identification TDIs changed: so far all pump-jet engines had applies to 130 hp with a lettering T DI, now: 100 HP: TD

                130 HP: T DI -  150 PS :TDI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.9 TDI de 101 cp cu codul AXR este Euro 4 100%. Acest motor a echipat Octavia Tour(1Z) pana in anul 2010 la iesirea modelului din productie cand in UE nu se putea inmatricula o masina noua fara norma Euro 4 din 2005. Cu acest motor au fost echipate si VW Golf 4 Variant si VW Bora tot pana la iesirea lor din productie.

 

Mai exista si 1.9 TDI de 101 cp cu codul ATD care este Euro 3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Sh0by:mai studiaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am inscris golful meu(1.9 tdi 101 HP cod motor axr,fabricatie mai 2003)anul trecut in decembrie si mi-i l-au incadrat la euro 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bora mea 2003 fabricatie..incadrata euro 4.(motor AXR)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in functie de ce scrie pe cartea din germania : 14.1/zu1 :  schlüsselnummer

 

post-1657-0-90967300-1366105941_thumb.jp

 

post-1657-0-75538500-1366106010_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

 Salut.  sant nou pe zona asta dar tinand cont de faptul ca si eu am un golf 4 si chiar cod AXR si de curand inscris pot spune ca este sigur ca 101 cai de 1,9 nu exita euro 4,dar este d . In toate actele nemtesti numai datorita piesei EGR ce foloseste o norma noua fata de euro 3 este E 4 in acte.  Cum este in actul german de la fabrica,,,atentie de la fabrica nu extra facut la vreun atelier ...asa este si la noi... Scrie in brief E 4 asa e si la noi.  E valabil si ptr Bora produsa pana in  luna 05 ..anul 2005 cu brief original Werk...fabrica Germania E 4.model 130 cai ,4 motion. Acelasi lucru gasim si la Passat din luna 06 2004 pana in luna 05. an 2005.  Sant doar diferente minore si nu se poate spune exact dupa nr cheie.Ptr info clar asupra brief daca e original werk sau doar refacut la vreun atelier mai bine un mail la vw. Si primiti raspuns.  Mai sant probleme si cu 1,9 montate pe audi A 4 dupa 2004.Unele sant e 3 altele e 4.Motorul la fel doar egr difera..Merge motorul pana in 2008 luna ian pus pe masini A 4.este softat 116 Cp dar este normal un egr nou cu motorul E 3 si in brief este E 4.  Deci concluzie...E 4 este un d 3 dar modern si cu brief de e 4 facut de neamt ca asa este si la noi, este E 4. verificati brieful sa fie original de fabrica E 4 si e E 4 si la noi.  Eu am gasit in cartea de tehnica la Golf 4 in Germania scris despre problema asta cu D 4 si E 4.  Asa ca daca brieful este e 4 ..cel german...E 4 e si la Ro...doar sa fie facut de VW Werk brieful.

         Multumesc anticipat ptr atentie.  sper sa fie de folos la toata lumea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 pot spune ca este sigur ca 101 cai de 1,9 nu exita euro 4

 

e nu, ia vezi pe octavia tour de prin 2009.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E 4 este si exista domnul meu.  doar sa vrea neamtul. si D 4 este e 4 daca asa scrie pe brief. Eu am golful meu din 2004 scris de fabrica E 4 si e E 4 vesnic si la noi.Cu acte de Ro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu dupa 06-2003  s-au montat axr euro 4 pe toate vw-urile. Cu problema asta m-am confruntat si eu cand am inscris masina si din fericire mi-a iesit E4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!