Jump to content

AXR TDI PD 101 CP - euro3 sau euro4 ?


BN23RZV
 Share

Postare recomandată

hiro a citat din specificatiile producatorului VW AG. Care dupa parerea mea sunt mai exacte si corecte decat ce aberatii pot apare la RAR-ul nostru populat cu ingineri "intelijenti".

De exemplu masina mea a plecat din fabrica cu jante de tabla pe 16', iar rar-ul nostru competent a eliberat cartea de identitate cu roti pe 15'. De ce ? Pt ca au dat copy/paste de la alta masina asemanatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 328
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Marian

    29

  • BN23RZV

    19

  • MariusAP

    10

  • marianu

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Singura informatie conforma cu realitatea este cea afirmata de producatorul VW. Daca ai pe sticker:

0GR - atunci masina e EU3 (emissions concept EU3 D4)

0GG - atunci masina e EU4 (Emissions concept EU4 )

Restul sunt doara aprecierile mai mult sau mai putin fuzzy logic din brief-uri si de la RAR. E posibil ca ei sa-si bazeze incadrarea si pe masuratori.

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

0GR - atunci masina e EU3 (emissions concept EU3 D4)

0GG - atunci masina e EU4 (Emissions concept EU4 )

da cu asta sunt si eu deacord. numai ca din pacate la RAR in Romania nu sunt respectate totdeauna acestea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AXR TDI PD 101 CP fabricat in 11.2004 e acum euro 4.

Inginerul de la RAR mi-a spus ca "AXR-urile sunt mucus..."

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"AXR-urile sunt mucus..."

Adica ? Ce inseamna mucus pt el ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca oamenii sunt derutati. Omologarile VW nu corespund cu ce primesc din brief-uri. As fi curios sa aflu criteriul exact de decizie la ei. Poate sunt masuratori de fum, poate alinierea planetelor din ziua respectiva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar nu a intrebat nimeni la rar cum se face incadrarea motoarelor?dupa serii ,dupa noxe?dupa an?io o sa intreb peste o saptamina cind sunt programat la ei.presimt de acum ca ma cert cu ei ca o sa imi dea e3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu banuiesc ca incadrarea motoarelor in norma de poluare la RAR se face dupa o cautare in baza lor de date, iar daca un "intelijent" a mai eliberat vreun CIV acum 7-8 ani la o masina similara (cu acelasi cod de motor), va da un copy/paste de toata frumusetea.

Sper sa ma insel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa nu ma insel, dar eu stiam ca AXR incepand cu 2004 e euro 4...Al meu cel putin asa e. Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motoarele diesel sunt cu norma de poluare euro 4 din 2003 - 2004, dar cel mai sigur din 2004.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ce sanse sunt sa gsesc un Golf4 cu euro 4? Am gasit pe mobile dupa o cauatre a cellor euro4 masini din 2002.

Citind ce scrieti si voi pe aici sunt tentat sa cred ca ma sanse sa imi iau un G4 EU4 din 2002, sau sa imi iasa EU3 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

daca vrei diesel E4 o sa gasesti masina din 2004sau in cel mai bun caz 2003

daca vrei benzina o sa gasesti E4 din 2002 si chiar si din 2001 cu putin noroc

bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rams, nu inteleg ideea de putin noroc. Euro 4 sunt la benzinare chiar din 2000 doar sa fie MY2001 in sasiu, iar la diesel, 1.9TDI AXR iti spun cu siguranta ca este Euro 4 orice MY2004 chiar daca este fabricat in 2003.

Toate motoarele cu cod AXR fabricate inainte de MY2004 sunt Euro 3, dar unii ingineri (reprezentante R.A.R.) le omologheaza Euro 4 datorita coincidentei codului de motor, dar la o solicitare a certificatului de conformitate de la producator se poate observa la rubrica de poluare ca masinile respecta directiva europeana pentru Euro 3.

PS: Prin MY se intelege Model Year din seria de sasiu sau VIN.

PS2: Stiu aceste informatii din prisma business-ului meu, din proprie experienta si nu din auzite sau mai stiu eu ce mijloace.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • Administrator

micro2s

Ai un warning si 3 zile de imposibilitate a postarii pentru ca :

- Aria aceasta este "Golf IV & Bora", nu "Skoda";

- Topicul trateaza problema normei de poluare la motorul AXR , nicidecum la AGR;

- Regulamentul interzice postarea unei probleme in "n" topic-uri;

Nu incerca sa ignori faptul ca regulamentul trebuie respectat de toti membrii indiferent cat de mult isi doreste fiecare sa primeasca un raspuns.

O zi buna ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

micro2s

Din pacate vad ca nu vrei sa intelegi cum stau lucrurile aici pe forum. :)

Warning si 10 zile de imposibilitate a postarii .

Poate asa ai timp de gandire si intelegi ca lucrurile stau altfel fata de ceea ce vrei tu .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare!

Am observat ca nu s-a mai scris de mult in topicul acesta, am citit toate posturile insa nu am aflat pe ce baza dau inginerii de la RAR e3 sau e4 pt. motoarele AXR 101 cp. Stie cineva pana la urma daca cei de la RAR se bazeaza pe ceva anume sau cum am norocul. Maine am RAR-ul la Golful meu cu motor AXR , an fabricatie 04.2003 si as vrea sa stiu cum sa discut maine cu cei de la RAR.

Va multumesc pentru orice informatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am tot un AXR fabricatie 28.08.2003 la care in brief scrie clar ca e euro4.La rar a iesit l fel si asa am platit si taxa de poluare ,pentru norma de poluare euro 4.Am un coleg de munca are are tot AXR ,tot 101 cp,din luna 6 2003 si care la rar a iesit euro 3 si asa a si platit inmatricularea.Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut RAR-ul, iar masina a iesit pana la urma Euro 3 :icon_rambo: . Nu stiu pe ce baza dau cei de la RAR euro 3 sau 4 (la acest tip de motor)dat totusi nu cred ca dau de capul lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
CRIS7I PITICU
Pai mai sunt motoare ca al meu (1,9 PD TDI 101 CP AXR) care sunt inmatriculate ca euro 4

eu am un golf 4 PD 101CP, AXR tot din 2002 si este EURO 3,asa ca ................................

post-37444-1278141485_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golf 4 AXR fabricatie 12.2002, apare inmatriculata 06.2003 euro3. cel de la care am luat-o mi-a zis ca la un centru ITP (din Pitesti) noxele au iesit conform euro4, insa masina se incadreaza la euro3. daca ar fi facut contestatie, masina ar fi fost reverificata de alt centru ITP (din Bucuresti) si atunci s-ar fi incadrat la euro4. La vremea respectiva nu a meritat efortul (drum, nervi, şpăgi) asa ca a ramas euro3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare curios ca AXR-ul sa aiba doua norme de poluare (in functie de vechime). Eu eram ferm convins ca toate AXR-urile sunt euro4. ATD-ul este acelasi motor ca AXR, numai ca are euro3.

Daca chiar exista AXR cu euro3, cu ce difera atunci fata de ATD?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic toate AXR-urile sunt Euro 4 . Daca va uitati pe site-ul rarom.ro o sa gasiti o lista cu toate motoarele de la toti producatorii mondiali ce respecta norma Euro 3 . AXR-ul nu se regaseste printre ele . Eu am avut un Golf 4 AXR din feb 2003 si a iesit Euro 4. Pe vremea aceea nu era taxa de polouare deci nu m-a ajutat cu nimic .

Eu zic sa mai insistati daca vi se spune ca e Euro 3 , poate poate . Cunosc un caz interesant . VW are un motor pe Golf3/Vento ce respecta norma Euro 3 dar au fost inmatriculate la noi in tara ca fiind Euro 2 , desi nu este asa. Am dat un mail la VW si mi-au confirmat ca sunt Euro 3 . Cei de la VW va pot da si un certificat de conformitate legat de norma de poluare.

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic toate AXR-urile sunt Euro 4 . Daca va uitati pe site-ul rarom.ro o sa gasiti o lista cu toate motoarele de la toti producatorii mondiali ce respecta norma Euro 3 . AXR-ul nu se regaseste printre ele . Eu am avut un Golf 4 AXR din feb 2003 si a iesit Euro 4. Pe vremea aceea nu era taxa de polouare deci nu m-a ajutat cu nimic .

Eu zic sa mai insistati daca vi se spune ca e Euro 3 , poate poate . Cunosc un caz interesant . VW are un motor pe Golf3/Vento ce respecta norma Euro 3 dar au fost inmatriculate la noi in tara ca fiind Euro 2 , desi nu este asa. Am dat un mail la VW si mi-au confirmat ca sunt Euro 3 . Cei de la VW va pot da si un certificat de conformitate legat de norma de poluare.

Ai dreptate,mai demult se dadea e4 la axr,dar mai nou nu;cel putin la acelea de dinainte de iulie 2003. Eu am inmatriculat masina la inceputul anului trecut si chiar conta ce euro imi dadea. Masina e fabricatie ianuarie 2003 si am primit euor3...si credeti-ma ca am incercat toate posibilitatile sa iasa euro 4 si n-am reusit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un prieten care are un AXR din 2003 si a iesit euro 4, fara nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!