Jump to content

Ornamente montanti Fabia


Jacku
 Share

Postare recomandată

Mi-am cumparat un set de ornamente din acelea negre care se monteaza pe stalpul dintre usi, si pe partea din spate a usii( langa geam) in fata, si in partea din fata a usii din spate. aveam geamurile negre, si am zis ca da mai bine..bun

primul pas, suna la avia motors si fa comanda( la inceput mi s-a zis ca erau din plastic..si eu credeam la fel). pret, aprox 60 ron.

cand au ajuns, in timp cam de o saptamana, m-am dus la avia pantelimon si cand le vad, erau un set de autocolant. buun, 6 bucati. usa fata, usa spate, si stalpul dintre usi.

am gasit eu ieri o zi un pic mai frumoasa, si m-am apucat sa le lipesc. in mod normal, ele vin cu tot ce trebuie, autocolant, instructiuni, si un fel de paletica cu care sa aplici autocolantul uniform.

am inceput ( cum era mai prost) cu usa din fata de la sofer. am masurat eu, am lipit, totul bine frumos, numai ca jos a ramas cam 1 mm unde nu a ajuns autocolantul. ( trebuia sa il lipesc un pic mai jos). de mentionat ca autocolantul in afara de partea frontala, se lipeste si pe spatele usii, adica e putin mai lat decat partea pe care se lipeste. ok, am trecut mai departe

la usa din fata a fost usor, am scos chederele si s-a lipit cum trebuie, pe toata inaltimea geamului\

la usa din spate insa, geamul nu se lasa de tot in jos, dupa cum bine stiti, si ca sa il bot baga dupa cheder a trebuit sa il decupez putin, pentru ca in mod normal ar fi trebuit sa intre cam 1 cm, dar nu aveam cum sa il bag cm dupa cheder fara sa dau chederul jos. se decupeaza cam 5 mm din latimea autocolantului cam de pe unde e inaltimea maxima a geamului deschis pana la baza lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine ti le montai la avia. Asa aveai motiv daca nu iti place cum iese sa le faci observatii :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil mai dadeam vreo 1.5 mil pe montaj. mai bine nu. e..macar stiu ca le-am pus eu cu mana mea. Si unde le-am lipit am curatat( ca asta am uitat sa zic) cu spray de geamuri si cu o carpa de bumbac.. Evident masina a fost spalata inainte. :D

codul ornamentelor este kga 410001 ( cel putin asa scrie pe ele)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune si niste poze daca poti. Ornamentele de la milotec sunt doar pentru montanti , nu si pentru rama geamului. Cand se deschide usa arata ciudat (dac nu e si rama geamului - usa cu negru ). Pune te rog poze sa vedem cum a arata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa pun azi azi poze ( sper sa am timp). Ornamentele sunt pentru usi, si pentru stalpul dintre usi. Si nu arata rau deloc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde si de culoarea masinii. Si eu am vrut initial sa-mi pun , dar cum culoarea mea este gri graphit nu prea mai are rost .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da..eu am geamurile negre si masina argintie. Deci da foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poze poze :D

Eu am pus autocolant normal de exterior negru. A tinut si tzie inca perferct cu o mica exceptie, nu l-am bagat sub cheder ci a stat putin peste cheder, din cauza asta partea care a stat in aer (intre cheder si tabla usii, cateva zecimi de mm) s-a uscat si s-a crapat. Este un detaliu f mic, dar eu stiu ca este acolo :P.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IN sfarsit am apucat sa pun si niste poze.. iata-le :(

post-7148-1173401900_thumb.jpg

post-7148-1173401912_thumb.jpg

post-7148-1173401924_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Arata bine, mai ales ca masina e argintie.

Off-topic:

mai un pic si incepe sa arate din lateral cu noua Fabie... :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa si niste poze cu usa deschisa te rog, sa vedem cum arata.

UIte la un Ford cum e

post-8534-1173824469_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CE vezi tu acolo la ford cred ca e un plastic pus din fabrica peste usa, adica nu este colant( cam asa ceva creadeam eu ca arata inainte sa vina piesele). O sa fac si o poza cand ajung pe acasa mai pe zi, ca nu prea am cum in rest.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
IN sfarsit am apucat sa pun si niste poze.. iata-le :icon_thumright:

cuare elan mam hoatrat in urma pozelor postate de tine sa achizitionez si eu un se de ornamente mantanti.pana aici bine.problema e ca dealerul skoda din timisoara procar nu doreste acest lucru.de 1 luna am facut comanda si nu au ajuns.chestia cea mai ciudata e ca nici cel de la skoda nu ma poate lamuri cand ajunge comanda la ei.dupa toate incidentele cu cei de la procar sincer va spun ca urmatoare masina nu va mai fii o skoda.imi pare rau masina e ok dar oamenii cu care trebuie sa am deaface ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand te suna sa-ti zica ca a venit comanda spune-le ca e tarziu si nu mai ai nevoie. si ia tu un autocolant negru ca e acelasi lucru, si il lipesti tu. si eu voi face pasul asta in curand. a mea e rosie si cred ca arata foarte bine cu negru acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa toate incidentele cu cei de la procar sincer va spun ca urmatoare masina nu va mai fii o skoda.imi pare rau masina e ok dar oamenii cu care trebuie sa am deaface ....

Stai linishtit ca eu am comandat un set de bucse de ibiza cupra pt un coleg forumis la SEAT Todorut in decembrie, am sunat din nou in ianuarie sa vad ce-i cu ele si nici acum in aprilie nu m-a sunat nimeni sa imi zica ce-i cu ele.Asta e nesimtzire de Porsche Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
cand te suna sa-ti zica ca a venit comanda spune-le ca e tarziu si nu mai ai nevoie. si ia tu un autocolant negru ca e acelasi lucru, si il lipesti tu. si eu voi face pasul asta in curand. a mea e rosie si cred ca arata foarte bine cu negru acolo.

eventual anuntama si pe mine cand faci pasul,poate in 2 merge mai bine.putem achizitiona o folie mai mare sa ajunga pt 2 masini

Modificat de luus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sa caut saptamana viitoare (ca asta nu prea am timp), autocolant negru mat si incercam.

pe unde stai ? eu stau pe L. Rebreanu langa intersectia cu Drubeta, la casa, la mine in curte putem face treaba fara sa ne deranjeze nimeni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut in schimb pe o fabia, ieri prin oras ( era un tataita foarte simpatic la volan) care avea destul de multe chestii pe ea( marea majoritate de la milotec) , si avea ornamente pentru montanti ceva din material plastic...care mi se pare mie ca aratau un pic mai profi, adica ceva de genul acesta, din poza de mai jos

post-7148-1178790649_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele de la milotec sunt de fapt niste coji groase de plastic moale cu aspect de carbon la exterior si sigla milotec. Le-am vazut live si arata bine, dar nu-mi place treaba cu milotec pe ele. La cum sunt facute nici nu poti avea greseli prea mari de montaj, ceea ce la o folie este cu totul altfel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta asa este...dar eu am primit din acelea tip folie. Astea am impresia ca vin din fabrica...Nici mie nu imi place ca scrie milotec pe ele...dar sa zic ca m-ar fi incantat mai mult din plastic decat folie. Nu'sh ce sa zic...nu am vazut alea din plastic de aproape

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu sunt de acord cu cele din plastic. alea nu vor fi perfect etanse niciodata, si la ploi intra apa sub ele. greu se usuca, mai ales daca o tii in garaj ca mine. si in scurt timp acolo va fi numai rugina dedesubt. Daca se fac urate cu timpul, atunci va trebui sa le dai jos, si sa le schimbi obligat fortat, eventual sa mai si repari tabla acolo. Pe cand sub folie nu va intra niciodata, si daca se face urata si nu-ti mai place o dai jos si acolo ramane locul perfect, sau le schimbi si nu te costa cat x randuri de plastice d`alea.

Contraziceti-ma....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar platicele de la milotec, sau gen milotec, nu se mai pot da jos pentru o eventuala curatire periodica a tablei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

normal ar fi sa le poti da jos... am avut si eu autocolant, chiar daca culoarea masinii este gri graphit (@ Bebeko) numai ca era o imitatie de carbon, exact imitatia care se pune in general pe capote. se vedea destul de marfa mai ales cand te uitai de aproape. pacat ca le-am pus seara si le-am pus f stramb si le-am dat jos. oricum cu prima ocazie cand mai fac rost de autocolant o sa pun din nou.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!