Jump to content

Geamuri Electrice Spate


v@sy
 Share

Postare recomandată

Sub bord, pe blocul de sigurante pe unul din sloturile de acolo (asa e la mine). Este nr.2 din poza.

post-6155-1203617541_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 146
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • v@sy

    34

  • paul_ral

    22

  • mihai8888

    7

  • b-66-six

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

se afla deasupra sigurantelor si a releelor care se vad la tine in poza si este de obicei mai mare. are 20 sau 30A.

Modificat de b-66-six
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fotografia este inversata.Siguranta se afla deasupra blocului cu relee, nu printre cele prezentate de tine. Iti pun o poza mai clara.

post-6155-1203879344_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

O intrebare am : geamurile mele urca cam greu , stie cineva de ce???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai folosit mult geamurile spate si poate s-au slabit motorasele.Sau nu is centrate bine si atunci urca greu ori aluneca greu pe cheder.Daca aluneca greu pe cheder eu am facut in felul urmator dar nu stiu daca am procedat corect! am smirgheluit ''calea'' pe unde urca greamuirle si a picat de acolo mult praf/mizerie, material care era uzat si impiedica geamul sa urce usor.Am constatat ca urca putin mai usor, dar sa nu te astepti la rezultate spectaculoase.Daca crezi ca sunt de vina chederele poti sa le schimbi dar cam greu cred ca se schimba pe spate.

Mie geamul din spate dreapta merge doar cand este cald afara sau este cald in interior.Uneori merge si cand e rece dar se opreste si nu mai merge nici sus nici jos.

Contactele din usa leam verificat.Banuiesc ca poate fi ceva sub bord , la tablou electric.Aveti idee ce poate fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Greseaza cablurile ca nu mai au vaselina pe ele si este foarte important asta. Da jos panoul de la usa si te uiti la instalatie. Greseaza tot ce vezi acolo si sigur are sa-ti mearga. e usor de facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dan_george_2006

Ar trebui sa aiba un releu separat pt instalatia electrica pentru geamuri. Iar cand se apasa unul din butoane, ar trebui sa ticaie releul la cuplare si la decuplare. Sau poti sa pui pe direct 12 V pe motorasul de pe geam sa verifici daca functioneaza. Iar cablul care merge pe role, da asa este trebuie gresat foarte bine si verificate chederele sa nu fie coapte de la soare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e releu separat pe geamurile electrice. fiecare motoras are releul incorporat.

si mie la geamul din dreapta fata apar probleme. nu mai vrea sa coboare de tot singur cind apas butonul continuu.

ca sa-l dau jos sau sa-l ridic trebuie sa apas de mai multe ori, nu vrea daca tin butonul apasat.

este o problema la motoras, la mecanismul lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dan_george_2006
nu e releu separat pe geamurile electrice. fiecare motoras are releul incorporat.

si mie la geamul din dreapta fata apar probleme. nu mai vrea sa coboare de tot singur cind apas butonul continuu.

ca sa-l dau jos sau sa-l ridic trebuie sa apas de mai multe ori, nu vrea daca tin butonul apasat.

este o problema la motoras, la mecanismul lui.

Problema e posibil sa fie chiar din buton. Incearca sa te joci la firele de la buton. Lasa butonul . Vezi ce se intampla . Sau pune 12 V de la baterie direct pe alimentarea motorasului de la geam si vezi daca mai exista probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ b-66-six si eu patesc asa cu geamul spate urca si coboara numai daca apas de cateva ori pe buton.Pana acum nu facea sau daca facea se intampla rar dar isi revenea si mergea normal.Si la geamul din fata am avut chestia asta si am desfacut macaraua si mam uitat,dar nu am vazut nimic, si mergea normal, doar cand vroia, ocazional.De atunci am schimbat 2 macarale electrice pe fata si merge normal.Cu geamul spate nu stiu ce as putea sa fac ca sa mearga intruna.Idei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la golf3 si vento instalatia electrica este cam prost facuta. la multe masini geamurile electrice spate nu mai functioneaza deoarece se rup firele la usile spate care fac conexiunea intre stalpii din mijloc si usa,daca trageti invelitoarea de cauciuc de peste manunchiul de fire o sa constatati ca in 90% din cazuri sunt firele rupte,si de acolo apar toate problemele. si cand urca sau coboara greu geamurile pot fii mai multe cauze: macaraua nu este centrata bine, macaraua nu este gresata,sau cele 2 cabluri care urca si coboara geamul sunt uzate si se freaca unul de altul inauntrul motorasului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e posibil sa fie chiar din buton. Incearca sa te joci la firele de la buton. Lasa butonul . Vezi ce se intampla . Sau pune 12 V de la baterie direct pe alimentarea motorasului de la geam si vezi daca mai exista probleme

poate fi de la un buton, dar la fel face si de la butonul de la sofer si de la cel de la usa pasagerului.

el are oricum 12V direct de la baterie.

problema e de la un contact din interiorul motorasului avind in vedere ca are releele incorporate.

cablul e ok, sina e gresata si geamul e reglat bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine erau taiate cu ceva firele,nu stiu din ce motive ,iar dupa ce leam lipit mergea bine numai ca acum doar cand ii cald afara sau in masina si ii incazita portiera merge.O fi avand ''senzor pentru temapratura" :D :lol: , desi nu este asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
giovani_VR6

Sal.

Am si eu probleme cu geamul electric satnga spate....nu-l mai pot deschide....apas butonul si...degeaba....nu se misca....ce poate fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

giovani_VR6

Sal.

Am si eu probleme cu geamul electric satnga spate....nu-l mai pot deschide....apas butonul si...degeaba....nu se misca....ce poate fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca se aude motorasul mergand in gol e sufa rupta =cablul ala litat care poarta macaraua geamului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici mie numi merge intotdeauna, doar cand vrea el, iar cand apas butonul si nu merge nu se aude nici un ticait de la motoras, doar ce de la buton.Uneori merge normal, fara probleme.Geamurile el spate sau fata de unde primesc curent?Am ajuns la concluzia ca este destul de prost facuta instalatia la golf 3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma patit-o la fel. vezi ca sunt oxidate mufa din usa de la motoras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am curatat toate contactele si cele de la motoras si de la buton,dar tot asa face.Cred ca este contactul de unde sunt alimentate cu curent geamurile.Unde se afla acesta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

sunt nou pe aici si nu mai deschid alt topic ..... stie careva daca pot pune geamuri el de pe un mk3 in 4 portere la un mk3 in 2 portiere? se potriveste ? nu stiu ..... sau poate are cineva ..... ma poate lamuri cineva? ...... multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merg in principiu. Merg doar instalatia electrica, motorul si electronica de la comanda motorului. Nu se potrivesc ramele pe care culiseaza geamul, de fapt marimea sufei pe care o actioneaza motorul. iti comanzi mecanismele de ridicare si coborare (cam 160lei/buc) si folosesti restul de piese pe care ti le-am spus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema ca si V@sy o am si eu....am probleme cu un geam pe spate,merge doar cand vrea el.In urma cu cateva zile am si patito,cand am descuiat masina am deschis din greseala toate geamurile printre care si ala cu problema.Era 11 noaptea , un frig ingrozitor si geamu nu mai vroia sa se ridice nici cum ! Pana la urma dupa o ora de chinuiala,pus contact,apasat pe butoane ,incuiat ,descuiat etc...geamul a hotarat sa se ridice.Stiti cumva care ar fi problema?Un electrician mi-a sugerat sa caut alt motoras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da..problema este modulul electronic care controleaza motorasul, aceasi problema o ai ca si la mine.Modulul electronic se da cu tot cu motoras, deci alt motoras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!