Jump to content

Geamuri Electrice Spate


v@sy
 Share

Postare recomandată

am o problema cu geamurile electrice pe spate...adica..cand am cumparat masina nu mergeau geamurile electrice pe spate...cine imi poate spune unde se afla centru de comanda(releu sau siguranta sau ce mai ii peacolo) care se poate inlocui sau repara pentru ca geamurile sa functioneze.Mentionez ca macaralele au fost incercat si merg deci nu sunt defecte ,numai ca este problema unde se face legatura intre cablurile ce duc curentul spre usile din spate.Vara trecuta am fost cu masina la un mecanic care a incercat sa refaca si instalatia electrica la trapa...si nu stiu ce a facut deoarece a a legat butoanele din bord de la geamurile din spate la trapa(butoanele de la usile din spate nu actioneaza nimic, nici macar geamurile)...si acum daca actionez geamurile spate (din bord)sau trapa tot trapa se deschide tot trapa :wub: ...

care stiti unde se afla mufele de conectare de la geamutrile din spate ? pls un mail sau un pm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 146
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • v@sy

    34

  • paul_ral

    22

  • mihai8888

    7

  • b-66-six

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

da-mi mail-ul tau si iti trimit schema electrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vasi_cl65amg@yahoo.com sau pe mess vasi_cl65amg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ti-a folosit schema. Mufele de la geamurile spate sun pe st

post-6155-1173345607_thumb.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca nu am fost la mecanic cu ea...astept sa se mai incalzeasca afara.....operatia la geamuri se poate face si singur? se pate sa fie ceva probleme? sau trebuie facut de un electrician care se stie cat de cat? :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi sa nu fie vreun fir intrerupt. Daca e din partea electronica nu prea ai ce-i face. Daca motorul functioneaz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stii daca se poate face operatia de schimbare a releului sau ce o mai fi peacolo de unu singur sau mai bine zis acasa?...trebuie neaparat dusa la ceva electrician?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine am sarit peste instalatia originala(unde intra mufa) si m-am legat direct la alimentarea motorului. Tata a folosit 2 relee pe care el stie cum le-a legat. Oricum geamul urca si coboara f. usor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

care imi poate spune unde se intalnesc firele de curent(sub bord) de la geamurile spate si ce culoare au,....care poate va rog sa puneti si o poza

am o poza cu sigurantele si cu releele masinii......nu stiti daca esti lipsa vreun releu sau care este releul de la geamurile spate?

post-9672-1176143041_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acestea sunt conexiunile care vin

post-6155-1176148004_thumb.jpg

Modificat de paul_ral
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze pt claritate, dar am o camer

post-6155-1176309515.jpg

post-6155-1176309542.jpg

post-6155-1176309573.jpg

post-6155-1176309595.jpg

post-6155-1176309622.jpg

post-6155-1176310565_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

paul...scuzama ca te deranjez cu intrebari din astea...dar acum de cand a dat caldura...geamul de la sofer urca si coboara doar cand are el chef...cand apas pe buton nu intotdeauna coboara sau urca...si nici nu se aude vreun click care sa confirme ca primeste curent electric....deci problema este cred ca undeva pe la alimentare...unde ar trebui sa caut pentru a remedia defectiunea?ms anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

celelalte geamuri insemnand doar cel din dreapta fata si ala face ceva figuri coboara doar cate 5-10 cm si tot trebuie sa apas pe buton ca sa coaboare,iar cateodat cand este cald afara si apa pe buton urca si coboara normal...nush ce ar putea fi..referitor la geamul stanga fata opune rezistenta butonu dar nu intot deauna se aude acel click care inseamana ca face contact...oricum pana acum tot incerc si cu geamurile spate,dar nimeni nu se baga la asa lucrari...si nu ii foarte greu,doar ca ele nu primesc curent atata tot,ca inrest au fost incercate si merg ,dar nustiu unde fac contactul fierele de la geamuri (sub bord ma refer,pe langa singurante?)...ca sa pot schimba contactele eventual,ca cel care o lucrat peacolo nu so priceput si o legat comenzile de la geamurile spate ,leo legat la trapa..si acum as incerca sa la refac cum trebuie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butoanele din consola central

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

butoanele din consola centrala sunt cuplate...dar cand le actionez functioneaza trapa...in schimb cand le actionez pe cele de pe usile spate nu fac nimic...nu stiu unde ar putea fi schimbat firele...oricum ms mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti multumesc foarte mult...si sper sa nu prea apelez pe aici doar pentru probleme tehnice...mam gandit si eu la varianta cu ''intalnirea'' dar din pacate distanta este destul de mare...oricum iti multumesc mult, o sa incerc sa vad ce pot sa fac in continuare.. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

in sfarsit vesti bune....am reusit sa fac geamurile spate sa mearga...problema era ca erau 2 fire taiate chiar la intrarea in portiera...acum ma apuc de treaba la trapa care cred ca are ceva platice rupte peacolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

cand am descfacut fata de usa ca sa izolez firele pentru ca erau imprastiate am gasit niste 2 chestii de plastic in care intra firele care duc la macaraua electrica.Nu stiu ce pot fi,o idee?

post-9672-1202758222_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

conexiuni electrice. sunt fire lipite, o bifurcatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

care este releul(daca este) sau ce nr are? de la geamurile electrice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are niciun releu, doar o siguranta de protectie la supraincazire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!