Jump to content

Apa In Compartimentul Bateriei Si Servofrana


tiranha
 Share

Postare recomandată

da ba, furtunasul transparent, intra in orificiul de evacuare a gazelor, de la baterie, si ajunge sub masina.

toate bateriile au asa ceva?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 307
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    33

  • doctorul

    24

  • radu sarbu

    20

  • F l o r i n

    17

Top Posters In This Topic

Posted Images

da, vezi pe lateralul bateriei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut pe bateria originala a masinii acel furtunas

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la toate bateriile " fara intretinere" am vazut acel orificiu.... ma gandesc ca cele cu intretinere nu au si cele pe gel....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am incercat singur sa scot bateria insa m-a oprit rigiditatea plasticului de la stergatoare.

am dat 20 lei la un service si va scriu cum a facut poate ajut pe cineva.

pentru cei care nu s-au descurcat sa scoata bateria citind topicul si analizand pozele va prezint o metoda fara riscul de a rupe plasticul de la stergatoare.

http://postimage.org/image/w738cbt8l/

1. se scoate chederul de cauciuc (sageata 1 din poza)

2. se trage apoi inspre fata masinii tot plasticul ce acopera bateria, pompma de servo frana etc (2 in poza)

3. se scoate ornamentul de plastic de langa balamaua capotei (3 in poza). are un singur surub

4. se desprinde partial doar in partea dreapta a masinii (sageata 4 in poza) plasticul pe care se afla stergatoarele (fara a demonta stergatoarele)

mai intai se lubrifiaza acolo cu un sprey wd40 sau ce aveti la indemana , apoi cu o surubeltnita dreapta mai lata si indeparteaza plasticul de pe parbriz incet cu atentie pana la primul stergator.

se mai scoate o siguranta de tabla (prin tragere inspre motor) aflata pe plasticul respectiv undeva sub stergator (o sa o vedeti imediat dupa ce faceti pasul 2).

in continuare faceti ca in pozele din postul 43 scris de cornelus mai exact cu o cheie de 13 tubulara scoateti prinderea bateriei, scoateti apoi furtunasul de pe baterie, o inclinati spre dreapta masinii apoi un pic in fata si iese daca trageti acum in sus.

avantajul este ca plasticul ce s-a rupt la o parte dintre colegii de pe forum nu mai este asa rigid, asa de fix in zona bateriei.

sub baterie o sa aveti o chestie de cauciuc de forma http://postimage.org/image/kxwinswpz/

la tulumba de la servo o sa aveti un dop (mie baiatul mi-a zis ca erau 2 dar nu am vazut cu ochii mei).

operatiunea dureaza cam 20-25 minute cu tot cu montajul in sens invers

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Postul tau e folositor, dar ca idee, la o baterie de dimensiuni normale - sa zicem pana in 84A cum am avut si eu, o poti scoate fara sa desfaci nimic - ma refer la plasticul de sub stergatoare. Trebuie doar sa ii stii pozitia si intra-iese, fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a mea e cea originala de pe masina din 2003, o varta de 80 cred..mecanicul nu a putut (sau poate nu a riscat , nu stiu..eu ii spusesem inainte ca daca rupe plasticul nu-l platesc) sa o scoata pana nu a facut ce am zis la punctul 4.

sambata verificasem cat de cat si nu era apa deloc (am bagat o foaie sub suportul de prindere ca nu am putut sa scot bateria) iar ieri la doar o zi dupa prima ploaie mai seriaosa de anul asta m-am speriat si eu si mecanicul cata apa era, ajunsese cam pe la jumatatea bateriei nivelul de la apa.

iarna asta un vecin a patit sa ii inghete apa din servo , a ramas fara frane si a dat apoi in service 21 milioane pt pompa noua + manopera + placute de frana (astea a vrut el sa le schimbe) .

ii sfatiesc pe toti colegii cu passat b5.5 sa scoata sau sa curete acel "dop" cat mai repede pentru a evita sume importante mai apoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a mai scris, sunt doua scurgeri. Una sub baterie si alta sub servofrana. Trebuie desfundate amandoua. Daca vedeti ca aveti apa in compartiment, ca solutie de avarie scoateti furtunasul bateriei si lasati apa sa se scurga pe acolo. Dupa aceea curatati scurgerile.

Este cea mai prost proiectata chestie de genul asta pe care am vazut-o. Pe langa faptul ca gaurile sunt foarte greu accesibile, ca trebuie sa dai bateria jos si sa bagi mana sub servofrana, cand se aduna apa acolo mai si strica chestii foarte scumpe sau ajunge in masina unde strica calculatorul de comfort. Pana si la solenza se mai infundau prostiile alea, dar macar puteai trage furtunele alea pe la pasajul rotii din fata, nu trebuia sa demontezi jumate de masina sa ajungi la ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

dureaza 2 ore toata afacerea demontarii celor ''3'' compartimente servofrana!eu am scos cam 2 litri de apa din tulumba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

orificiul acela de scurgere a apei de sub baterie se infunda f.usor din cauza acelui tip de cauciuc , la ultima curatare sub baterie nu a-m vrut sa renunt la el de tot si i-am taiat in partea de jos cam 5 mm asfel nu mai sta f.apropiat in partea de jos si cred ca se diminueaza riscul de a se infunda usor.La urmatoarea verificare in anul viitor cred ca mai tai 5mm sa stau mai linistit

post-19883-0-32709800-1342888161_thumb.j

Modificat de yvaygrec
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii ca exista actiune de service prin care se elimina definitiv acele furtune de cauciuc ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la cate probleme poate provoca acel cauciuc ( prin infundarea lui ) este mai intelept sa fie eliminat definitiv , acum nu stiu daca scurgerea apei in orice directie poate provoca alte probleme , i-mi pare rau ca nu m-am uitat sa vad exact ce se vede sub el atunci cand l-am scos sa-l curat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare baieti!stie careva pe unde as putea gasi un jgheab din asta de vanzare?

Cum unde? In magazin sau dezmemrari.

Referitor la apa, eu am eliminat scurgerile alea definitiv inca acum 6 ani cand am cumparat masina.

De atunci nici un efect secundar. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi Cosmin ;) ma refeream daca stiti pe careva pe forum care vinde ca am cautat de m-am saturat pe net la astia cu piese de passat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masinile dezmembrate nu prea au grija de ele si le rup.

E in jur de 100 de lei parca la reprezentanta. De ce nu-l comanzi nou?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acesta gaura de surub( foto ) e pt a prinde suportul care tine bateria ca din cateva am vazut in posturile anterioare gaura de scurgere e sub baterie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca se intelege ce vrei sa spui , este o intrebare sau o constatare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit toate posturile si am constatat ca acea gaura din fotografie e pt suportul care prinde bateria, se poate prinde si in partea stanga si in partea dreapta(foto din postul de mai sus). Eu am confundat acea gaura cu cea de scurgere si de asta am intrebat mai sus pt ca eram nedumerit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Si eu am colectat apa de ploaie cam 6 luni in 2007. O eliminam prin diferite metode - furtune ... pana am descoperit un "upercul" de cauciuc sub pompa servofrana parca pe care l-am eliminat. De atunci nu mai am probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da... si mai este unul, pe sub suportul bateriei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna

Am patito si eu in vara cu apa colectata la compartimentul bateriei....mi-a intrat si in masina de acolo....am scos afara bateria,standul pe care sta bateria si am bagat jetu ...dupa care am scos afara cauciucu....modul de fabricatie a tuturor cauciurilor de scurgere la passat ,dupa parerea mea, este JALNICA...cum dracu faci un tub si la capat il ingustezi si ii pui 2 buze...orice copil stie ca dupa ce se aduna praf,se infunda partea aia....cei care au confectionat asa ceva ar trebui bagati in puscarie nu altceva... daca ajunge apa la computer din cauza ca nu se scurge,poti muri daca se opreste motoru la 120 km in trafic.!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai uitat să specifici dacă copilul e român sau neamţ, neamţul cu siguranţă nu are cum să ştie aşa ceva :RO flag: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna,

Am fost in reprezentanta in baia mare si mi-a zis ca masina mea ii recall pentru asa zisul stut de cauciuc din compartimentul bateriei; si intre sarbatori cand am facut schimbul mi-au zis ca trebesa mi-l schimbe desi eu nu am avut timp sa stau dupa ei si le-am zis ca am curatat eu acus 2 luni tot. Asa ca nu mai stiiu daca l-au facut sau nu desi m-o tinut destul de mult ptr un schimb de ulei. Asa ca ptr cei care au probleme mergeti la vw si vedeti daca nu o fac gratis.

Have a good time

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!