Jump to content

Passat R36 Vs Evox Vs Audi S4 Vs Alte Propuneri


DOOM
 Share

Postare recomandată

Exista posibilitatea ca peste vreun an sau doi sa strang suficienti bani pentru unul dintre modelele de mai sus, nu e o treaba 100% sigura dar eu sunt optimist de felul meu.Asa ca probabil voi inlocui golful( care subliniez ca nu mi-a facut nici o problema pana acum si imi place la fel de mult ca in prima zi ) cu o masina mult mai tare si voi lua si o masinuta mica pentru mersul prin aglomeratie ziua la ore criminale.

Problema sta cam asa: M-am convins ca o masina la care tii nu trebuie sa fie masina cu care mergi zilnic prin aglomeratie si pe care sa o gasesti zgariata sau vandalizata.Pana acum numai probleme de astea penibile am avut - gasit masina zgariata cu cheia, gasita zgariata de alta masina in parcare ba intr-o zi in trafic m-a si troznit unul in spate, nu foarte tare , dar suficient ca sa schimb bara.Deci zero probleme tehnice dar totusi destule vizite la service.

Oricum pt oras va fi ceva mic, cu consum bun si la care sa nu stau cu grija din motivele enumerate mai sus.Intrebarea de fapt se refera la o a doua masina care sa serveasca placerii mele personale ( iesit seara si la drumuri extraurbane) si care sa stea in garaj la caldura si umiditate controlata ;) cand nu e folosita.

Acum ce vreau eu de la voi e sa imi ziceti absolut din suflet si din pasiune ce credeti ca ar fi mai potrivit pentru subsemnatul.

Criteriile ar fi: motor puternic dar nu cu cilindree exagerata (maxim 4,2 litri desi sincer mi se pare cam mare si ala), tractiune integrala, 4 usi de preferinta.

Eu ma gandisem sincer sa fiu la un Evo X - cand va aparea prin 2008 pt ca imi plac enorm motoarele turbo si apreciez eficienta tractiunii integrale de la Mitsu.

Dar sunt deschis si la alte propuneri, asa ca nu va sfiiti, timp este destul dar chiar sunt curios fiecare dintre voi ce parere are.

P.S. Sper ca nu v-am plictisit deja cu speech-ul de mai sus ;)

Ca bani sa zicem sa fie sub 60 000 euro sau prin zona aia ...

Modificat de DOOM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 130
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DOOM

    48

  • ryco78

    13

  • R4z

    7

  • homeboy

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

wrx cu o remapare sau wrx sti, TT, Type-R

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

type R e cam same class cu GTI si e si FWD, deci nu se prea pune la socoteala.

WRX Sti e o optiune la care m-am gandit dar actualul model ca si lancer Evo sufera rau la capitolul interior(materiale si design).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s4 e motoru` mare ...... -> casco mare -> taxe mari .

TT e o optiune

porsche boxter ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum spunea si godoroja, motor mare, taxe suficient de mari.

Pai pe la 60.000 € poti sa iti iei masina in 4 portiere passat r36 care isi face treaba.

Daca vrei masina coupe sa te uiti si la porsche 911 sau 996.

Iti doresc ca visul sa iti devina realitate cat mai repede. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi oozz si eu sper sa devina la fel cum s-a implinit si cel dinainte ( GTI).

As prefera ceva cu 4 usi din motive practice. Si as mai vrea sa imi ziceti de ce R36 de exemplu.Probabil ca va costa cat evo X si va fi mai slab la performante.Plus ca va fi mai scump la impozit. Toti suntem fani VAG dar as vrea pareri obiective.

In ceea ce priveste porsche , hmm , e o chestie foarte tentanta( poate singura marca pt care as renunta la 4 usi) dar as vrea sa fie 4x4 ( nu cayenne) si ajunge la un pret mult prea mare.In afara de asta mie imi plac sincer masinile care par foarte normale( S4, RS4 de exemplu) dar care pot multe.Nu imi plac deloc cele care sunt de "suferinta" gen 307 CC dar care pot putine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am studiat problema

pana la sf anului si eu o sa fac un mic pas spre o noua masina

din lista ta eu am optat pt wrx sti si hai sati spun d c ....AWD cel mai bun, sentimentul pe care til trezeste boxerul este unic si porsche e f sus ca pret, motorul de 2,5 nu are lag si se tuneaza f usor, pretul e decent apoi impozit, asig, consumabile, piese de tuning nu sunt f scumpe...i love subaru

imi place enorm rs4 dar nu cred in v8 4.2 ...si poate daca aveam peste 35 de ani era perfecta..mai ales break

anul viitor mai ies noul skyline si supra...sunt masini care au un pedigree impresionant

anyway is your choice..bafta la shopping

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...parerea mea e ca pasatul e o masina clasica,putin cam "voluminoasa" pentru cineva de varsta ta! cum impreza si evo stau cam prost la capitolul interior,au zic sa alegi audi-ul! Sunt mare fan subaru dar...asta e!! Nici evo X nu-i de lepadat...arata bestial!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt fan Subaru, ti-as fi sugerat de la inceput dar ai dreptate in privinta interiorului de proasta calitate.

Am zis passat R36 pentru ca este o masina cu un motor destul de puternic pentru senzatii tari. Evo X este cu un design destul de reusit, dar si la el interiorul este destul de prost finisat.

Daca bugetul te tine de RS4, nu mai sta pe ganduri ;) . Masina aia face toti banii.

Pai daca vrei porsche, noul 911 este AWD ;)

Alegere usoara si sa ti se indeplineasca la fel ca si cu GTI-ul ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un pic cam scumpa RS4 - nu imi va veni sa dau atatia bani pe masina. Pe de alta parte Evo X are oricum un interior mult superior modelului actual si sunt sigur ca si noul Impreza (despre care circula zvonul ca va fi hatchback) se va conforma. Ma gandesc ca Audi ca si Golful GTI sunt masini facute pentru drumuri foarte bune si cred ca cele doua japoneze sunt mai solide la capitolul luat gropi( majoritatea le ocolesc dar pe drumuri necunoscute poate mai ratez cate una ).

Sper sa nu supar pe nimeni dar la passat desi sunt de acord ca e super R36 parca nu imi da senzatia de sportivitate- ramane inainte de toate o limuzina.Daca ar scoate astia Golf R36 nici nu as mai sta pe ganduri :icon_bounce:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca nu ai nevoie de 4x4 la Nissan 350 Z. Daca insisti pe tractiune integrala o oaie cu colti de lup apare Subaru si pentru + de imagine/lux noul BMW seria 3 cu 4x4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

535d mi se pare suficient de capabila si designul nu tradeaza performantele. desi e mai potrivita peste 35 de ani.

Modificat de mmneg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vaaaii, tocmai mmneg de la care aveam alte pretentii imi recomanda o masina cu tractiune spate si pe deasupra si diesel.:P Pai treaba e sa fie o masina speciala , 4x4, si in nici un caz , dar in nici un caz diesel.Nu ca as avea ceva cu motoarele diesel dar asta tre sa fie o masina la care sa conteze placerea condusului nu consumul. Cand ma refer la masini speciale ma gandesc la R36,S4, Evo, Wrx STi, care ies din linia standard a marcii, asa cum am considerat ca si GTI-ul e ceva deosebit, motiv pentru care nu am acum A3 2,0 TFSI. Oricum ma bucur sa vad ca topicul starneste nitel interes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:P acum ca ai spus niste criterii clare, singurele alegeri din punctul meu de vedere ar fi S4, RS4, C63 amg (un motor monstruos de peste 500 cai pentru caroseria aia si pe deasupra si tractiune spate; din pacate cu o cilindree prea mare). astea sunt cu adevarat masini pentru placerea pura de a conduce. avand in vedere ca e doar pentru placere, as mai astepta (strange bani) si as alege RS4 fata de S4 mai ales ca nu este pentru day-by-day use.

evo si sti nu au prestanta. sunt rachete sport si atat

R36 e doar un passat cu muschi si sta in umbra audi-ului

e super sa iesi sambata sau duminica si sa pleci de nebun cu masina doar pentru placerea de a conduce

Modificat de mmneg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu si acum mai visez uneori Evo IX .. cum pleaca, cum se opreste, cum ia virajele ... woooo si motorul cum face. despre STI ... nu mi se pare (subiectiv vorbind) mai bun decat EVO dar parca langa cele 2 parcate te urci in STI ... don`t ask de ce. Interioarele la modelele astea 2 sunt cam varza (ce`i drept, e drept) dar performantele si posib. de tuning enorme !!!! Eu sa fiu in locul tau si sa am un buget estimativ cu cel de care spui tu ca s-ar incadra masinile astea ... m-as baga la un Evo X (design,performante + interior deosebit), Audi S3 :) sau STI ... restul, sunt versiuni imbunatatite evident, dar nu au aceeasi rezontanta atat fizic cat si psihic. Daca e sa vorbim de masini ceva mai rafinate (nu doar versiunile sport ale unor modele de serie/masa) .. putem vorbi si despre noul BMW Seria 3 coupe 325 I .. sau S4 ..

sa ne tii la curent ! :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu as alege S4-ul... sau daca mai ai rabdare (si daca iti permiti) RS4... mi se pare o masina ideala pt placerea de a conduce, daca ti-o permiti.

P.S. Nici nu vreau sa ma gandesc ce-ar face un kit turbo pt RS4... face cineva asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ti-as mai recomanda BMW 550i sau de ce nu 650i. Daca mai astepti poate apare rs5 si sigur iti place daca iese la fel ca in poze ;)

PS: Ice, nu te mai gandi ca iti vine rau ce poate sa iasa ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oozz: Nu apreciez in mod deosebit masinile RWD din cauza ca se mai intampla sa te tradeze la nevoie ( eram cu un prieten cu BMW-ul lui - el conducea - si am vazut cum e sa iti fuga masina la 70 pe o portiune cu apa inghetata si sa te opresti in zid ) deci exclus tractiune spate. RS5 sigur va fi mai scump ca RS4 si oricum prefer sa am 4 usi.

Ice_2k: Intr-adevar S4 si RS4 sunt super dar nu stiu daca imi voi permite sa le intretin cu noile legi : adica asigurarea ar fi in jur de 3-4000 euro pe an(casco) + impozit huge pt cilindree.Plus ca imi plac motoarele turbo.Stiu ca vor aparea kit-uri aftermarket si pt ele dar sigur nu vor fi ieftine.

vrajit de fabia: cred ca gandim destul de asemanator: exact asta simt si eu fata de evo si sti actuale.

Se pare ca e problema grea alegerea asta, noroc ca nu ma grabesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-am citit absolut nici un reply...dar evo 10 destul de clar...passatul ar putea fi o optiune NUMAI DACA ii vei pune kit turbo...altfel nu...dar evo 10 e evo 10 nu se compara cu passat nici cu s4 nici cu nimic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. S4 si Passat R36 au motoare in V, destul de grele. Ca si concept, sunt masini gandite sa fie confortabile si performante.

2. Evo X e facut in special pentru performanta, insa noul model se anunta mult mai confortabil si mai potrivit pentru condus cotidian. In plus, va primi si o cutie automata secventiala cu 6 trepte, de ultima generatie. Totusi, oricat s-ar "umaniza" aceasta masina, tot va fi rigida si potrivita pentru traseu. De jucat cu ea, siguranta va fi mai simplu decat cele doua rivale.

3. RS4 - eu unul am mers o zi intreaga cu un RS4 cabrio si nu am fost deloc incantat pentru pretul mare care il platesti fata de un S4. Diferente in acceleratie se simt intr-adevar, insa in rest, e S4.

4. O alta varianta pe care poti sa o iei in considerare, este 330xi. Respect pentru motorul cu 6 cilindri in linie si 258 CP (cred ca il vor face de 265 CP, ca pe Z4 3.0 si 130i). Daca il vei conduce, cu siguranta vei fi incantat, atat din punct de vedere al performantelor, cat si din punct de vedere al dinamicii si sunetului evacuarii.

5. Alegerea mea ar fi S4. Chiar si cu un motor destul de greu, care tinde foarte usor spre subvirare, masina este usor de condus, suna bine, se comporta bine in regim de condus sportiv si are un consum decent cand mergi linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi place extrem de mult designul evoului x si faptul ca l-au mai imbunatatit pe la interior din cate am citit si vazut prin emisiuni! masina trebuie sa fie dementiala la condus cum sunt toate modelele evo iar aspectul mie-mi da senzatia ca seamana cu alfa 159 care e superba!

s4 ar fi urmatoarea otpiune asta daca nu preferi in primul rand interiorul masini care la audi e net superior dar la audi problema ar fi dupa cum ai spus taxele si asigurarea...enorme!

as mai alege daca ar fi dupa mine un model bmw xi cum a zis si vlad ,un 330xi cu m packet cred ca arata si se comporta superb iar daca cei de la bmw vor introduce si motorul de 3 l biturbo de 306 cai s-ar putea sa ai raspunsul la ce-ti doresti si anume tractiune integrala ,lux interior ,motor turbo.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum pt oras va fi ceva mic, cu consum bun si la care sa nu stau cu grija din motivele enumerate mai sus.

Este cea mai mare greseala sa faci asta, toata bucuria pe care o sa o ai de la cealalta masina se va anula cand vei conduce masina astalalta. Consider ca daca dai bani pe o masina din gama care vrei tu, Evo, S4, Passat merita luata pentru folosinta de zi cu zi, altfel mergi pe sportive cu 2 locuri iar astea merita tinute si in garaj. Daca nu ai bani de benzina inseamna ca nu ai bani de asa masina si ramai la Golf ca e o alegere foarte buna.

Din ce ai enumerat tu, eu as merge clar pe Passat R36. Daca o iei pentru distractie (si ma repet, nu vad sensul unui sedan folosit numai pentru diostractie) as lua Evo X. Am condus EvoIX. Minune mare, consum pe masura, satisfactie si mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asa am luat GTI-ul , ca sa fie si de fun si de mers zilnic - si cu ce m-am ales poti citi in primul post al meu de pe acest topic.

In alta ordine de idei primele 2 luni cand am luat GTI-ul am avut si un Clio Symbol de 75 de cai.Dupa ce mergeam o zi intreaga cu Clio cand ma puneam in GTI si demaram mi se parea ca m-am suit in racheta nu alta. Acum dupa ce am mers numai cu GTI-ul de atat vreme , o sa radeti da m-am obisnuit asa de tare cu el ca nu mi se mai pare chiar atat de puternic.

Problema cu masina mica nu e de benzina ci de dimensiuni...daca te uiti pe strada vei fi uimit sa vezi cate locuri in care incape numa ceva gen smart ai sa gasesti.,din cauza ca cei mai multi parcheaza aiurea raman multe spatii "moarte". APoi la mers prin aglomeratie merge cutie automata, ceea ce pe o masina cu valente sportive eu unul nu as pune niciodata.In afara de asta chiar nu vad utilitatea unui coupe sportiv. Daca vrei sa mergi la un drum lung ce faci daca ai de ales intre smart si un coupe? Asta e de fapt ideea :evil: masina mica de mers zilnic si una mai mare dar nu total nepractica si pe cat posibil tare for fun si vacante si mers seara cand e mai liber.LA coupe-uri mi se pare sincer nepractica si aripa spate foarte lunga care in cazul unei lovituri e cam greu de reparat si daca ajungi sa o taie cu flexu si sa sudeze alta deja nu mai e masina cum era la inceput.Totusi nu sunt chiar asa impotriva lor, chiar sunt unele pe care le-as accepta poate: Audi TT nou daca va primi motorul de 3,6 litri pe care il are Passat R36 ( defectul Passatului e ca nu prea imi place cum arata si ca si Golful sufera din cauza greutatii foarte mari - dupa parerea mea), apoi ar mai fi Porsche Cayman S( dar are tractiune spate si e un Porsche pe care eu il vad ca pe un fel de surogat de 911 mai ieftin si mai lenes), sau Skyline GT-R cand va aparea.

Sper ca nu v-am plictisit prea tare si ca nu considerati dus cu pluta.

Oricum interesante propunerile voastre ...mersi pt observatii, chiar le consider constructive.

Modificat de DOOM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca tot zici ca ai banii astia si esti destul de nebun sa bagii banii astia intr-o masina ......eu cred ca mai tare ca un bmw 320,330xi sau xd nu cred sa existe ceva pe lumea asta mai bun......dar presupun ca esti miliardar ......:lol:

super super miliardar ....si pentru un care are 60.000 euro sa te uiti la passat ....nu stiu ce sa zic ....:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!