Jump to content

Reglaj Usa Sofer .


D@ny
 Share

Postare recomandată

Am reusit sa rezolv problema fara sa dau aripa/bara jos.Aveam balamale model din acela cu un surub pentru reglaj si am pus altele fara surub de reglaj.Am dat usa jos , apoi am fixat balamalele fix urmele celor vechi.Prima oara nu se inchidea , dar apoi am reglat-o din cele doua suruburi care fixeaza balamalele pe usa , nemaiumbland la suruburile ce fixau balamalele pe caroserie.Acum este totul mult mai bine.Usa se inchide frumos.Balamale am gasit la dezmembrari cu 50 de roni perechea.Opeatiunea am facut-o in curtea unui mecanic si m-a costat 20 de roni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

pentru demontarea aripii, este necesar sa demontez si bara fata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut aceiasi problema ,dar m`a rezolvat un taximetrist de 100 de kile ;) a apucat de ea , si`a tras de ea in sus ...de coltul usii de jos , de 2 ori ,si`acum e perfecta , doar putin o ating si se inchide la fix. eu am stricato` ,stand cu fundu pe ea , cand era inchis , credeam ca daca e inchisa nu afecteaza , dar a afectat , trebuia sa dau cu ea nebuneste sa se inchida . va dau nr lui daca vreti :)

si eu aveam un mic joc la usa si am rezolvat in acelasi fel a tras cineva de ea si acum e ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

practic nu se trage de ea.....k o indoi....normal se merge la un tinichigiu sa tio regleze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

are dreptate.....ea se lasa din cauza greutatii.......mai ales la cele in 2 usi cum e a mea....daca tragi de ea in sus e vb de ceva vreme pana se va lasa la loc....si repetand operatiunea....se slabeste....parerea mea e ca sa o reglezi din balamale...e mai sigur..eu unul asa am sa fac...cand am ceva timp...ok...va salut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am o intrebare la cauciucuri de la usi,nu stiu cum se numeste ,in spate intra praful, sunt uzate,cam cat e un set nou.mersi daca stie cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noi, daca vrei intrebi la volksparts, cu unele sh te pot ajuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Reinvii acest post ca sa nu fac unul nou. Usa de la sofer la mine nu se inchide de tot ( ca sa zic asa). Cand o inchid nu pastreaza linia masinii este un pic mai inafara. Cum pot sa o reglez? Cumva din piesa din imagine? Multumesc anticipat.

post-77776-0-11079700-1329333056_thumb.j

Modificat de blade4014
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,de acolo se regleaza,trebuie slabite cele doua suruburi si deplasata acea piesa mai spre interior prin mai multe incercari pana se aliniaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa zicem ca o problema am si eu tot la usa soferului, trebuie sa o "trantesc" mai tare sa se inchida altfel ramane "atarnata" in balamale... Am verificat si nu freaca pe nicaieri (praguri, cheder, etc..).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am ridicat cat am putut de ea :D si e ok acum :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianviperdodge2012

Ma scuzati daca postez unde nu trebuie,dar vreau sa bag firul de la antena radio(care era initial pe aripa fata stanga)inauntru pentru ca antena am mutat-o pe plafon(spate).Nu vreau sa atarne aiurea,doresc cateva idei,sa arate discret .singura cale de a-l baga inauntru este pe langa aripa(la partea de sus si jos)dar de acolo pana inauntru nu stiu.Va rog ajutati-ma.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!