Jump to content

Reglaj Usa Sofer .


D@ny
 Share

Postare recomandată

AM o problema cu usa de la sofer la un golf 3 in 2 usi : usa de la sofer s-a lasat putin presupun ca din cauza greutatii fiind o usa destul de mare si grea , nu s-a lasat mult , 2-3 mm insa se observa si imi este sa nu se lasa mai mult .

Cum pot sa fac sa o reglez/ridic pp ca se poate intr-un anumit fel !?

Daca este cineva din bucuresti si poate sa ma ajute si practic ..... :D

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da .. si pe mine m-ar interesa chestia asta deoarece nu mi se mai inchide bine usa numai daca o trantesc umpic mai tare. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

La fel. Pe prag se poate observa o dunga (de uzura) unde freaca usa. Am incercat sa "ridic" de usa dar nu are joc.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa dai aripa jos ca sa o poti regla. Nu iti recomand sa umbli tu pt. ca o poti stramba mai rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut totusi ce usa se poate da jos fara a da aripa jos , din cele 2 suruburi care prind usa de balama ( nu vb de cele 3 care prind balamaua de stalp pentru ca la ele nu se pot ajunge cu usa montata )

Cei ce au demontat usa , exista vreo tolerantza acolo pentru ca ar fi un acces mai bun (daca se poate de akolo) .

Am atasat o poza ca se inteleaga unde fac referire . ( caroseria este a lui paul_ral ;) - de vanzare )

post-6376-1172500123_thumb.jpg

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi pt up D@ny, sambat

Modificat de paul_ral
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Usa se poate da jos fara a da si aripa dar reglatul se face cu usa inchisa si atunci nu mai ai acces la suruburi. Nu se poate regla din suruburile alea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

solutia cu reglatul din boltul de pe stalpul B nu este prea buna pentru ca asa cum ai zis nu remediaza problema si nici nu aduce usa la linie , o sa se inchida si mai greu pentru ca broasca o sa frece pe acel bolt si .... .

Eu am deschis acest topic in sperantza ca am sa gasesc o solutie fara a da aripa jos sperand ca se poate ajusta si din cele 2 suruburi indicate de nmine insa se pare k nu se poate astfel :icon_bounce:

Sigur se ajusteaza din cele 3 suruburi care prind balamaua de stalp si din bolturi insa la mine nu se simte jos in balama indiferent cat de violent ai incerca sa o ridici , cred k din cele 3 suruburi este buba .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
solutia cu reglatul din boltul de pe stalpul B nu este prea buna pentru ca asa cum ai zis nu remediaza problema si nici nu aduce usa la linie , o sa se inchida si mai greu pentru ca broasca o sa frece pe acel bolt si .... .

Eu am deschis acest topic in sperantza ca am sa gasesc o solutie fara a da aripa jos sperand ca se poate ajusta si din cele 2 suruburi indicate de nmine insa se pare k nu se poate astfel :blink:

Sigur se ajusteaza din cele 3 suruburi care prind balamaua de stalp si din bolturi insa la mine nu se simte jos in balama indiferent cat de violent ai incerca sa o ridici , cred k din cele 3 suruburi este buba .

si eu am aceeasi problme..pe amblele usi...am inlocuit boltzu ala ca sa nuu mai am jok..da de inchis tot greu...si ca sa o mai rididc am apelat la o metoda mai radicala:P....am bagat cric sub portiera(avetzi grija sa fie geamul jos) si am ridicat portiera din cric.....oricum in timp iar se lasa..metoda asta fiind riscanta..crek potzi satzi rupi si balamaua:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:blink: da , este si asta o metoda f radicala din pct meu de vedere , ideea este ca o sa se lase la loc si poate chiar si mai mult decat pana acum pentru ca usa este destul de grea .

ce ai facut tu akolo ... nu ai facut decat sa "obosesti" balamaua si cu timpu o sa se lase din ce in ce mai repede daca o sa repeti operatiunea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:huh: da , este si asta o metoda f radicala din pct meu de vedere , ideea este ca o sa se lase la loc si poate chiar si mai mult decat pana acum pentru ca usa este destul de grea .

ce ai facut tu akolo ... nu ai facut decat sa "obosesti" balamaua si cu timpu o sa se lase din ce in ce mai repede daca o sa repeti operatiunea

deci alta solotzie acre ar fi?...cea cu datu jos al aripei?..ai incercar si a functzionat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca usa nu are joc din bolturi da , asta este singura solutie sa reglezi usa , din suruburile care vin in stalp , defapt si de drept de acolo se regleaza insa nu este f lasata si cum nici demontarea aripii nu ma incanta mai astept .

Oricum un tinichigiu destet in service_ul unde de fapt mi sa lasat usa pentru ca un mecanic lucra sub masina si cand se ridica se sustinea de usa a facut ceva in genu cum ai facut tu : a pus un popic de lemn undeva in coltul de jos si a fortat usa sa se inchida , a mers pe moment insa nu mai mult de cateva luni .

Astia sunt mecanii nostri ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nutzi fa griji ca sui la mine toat asa fu..numa ca am ajutat si eu:)..deci tre sa dau jos aripa..ambele adik ca si st si dr nu se inchid :blink:...oricum mai astept si eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca jocul provine din bolt (urmare a uzurii acestuia), degeaba incerci sa modifici pozi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

aha..bun ca a mea ii numa in 2 usi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Ceva noutati? Am aceeasi problema si as vrea sa o rezolv...prefer un service unde sa stie baietii ce fac...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai facut operatia singur? Daca da cat a fost de complicat si cat a costat? Am inteles ca tb data jos aripa pt a ajunge la balama - cat de greu este sa o aliniezi la loc?

Daca ai fost in service unde anume si cat ai platit?

Modificat de simplu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut aceasta operatiune atunci cand am facut tinichigeria la masina. Cu aceasta ocazie am schimbat usile, am inlocuit si balamalele uzate. Am aliniat usile apoi am pus aripa noua. Totul s-a potrivit la fix.Operatiunea am facut-o impreuna cu tinichigiul, singur nu o poti face intrucat unul trebuie sa tina usa pe pozitie, altul trebuie sa stanga cu cheia torx. Daca privesti imaginea de mai sus vei observa ca reglajul se face din cele 4 suruburi cap torx de pe stalpul A.Aripa se da jos cu siguranta. Sagetile indica locul de prindere a balamalei de usa. Poti regla si de acolo, dar foarte putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

si eu la mine e lasata usa din dreapta. e vro diferenta intre modelul in 2 si 4 usi...la balamale? astea sunt cele pe care le-am gasit

post-12834-1216921795_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am avut aceiasi problema ,dar m`a rezolvat un taximetrist de 100 de kile :Driver: a apucat de ea , si`a tras de ea in sus ...de coltul usii de jos , de 2 ori ,si`acum e perfecta , doar putin o ating si se inchide la fix. eu am stricato` ,stand cu fundu pe ea , cand era inchis , credeam ca daca e inchisa nu afecteaza , dar a afectat , trebuia sa dau cu ea nebuneste sa se inchida . va dau nr lui daca vreti :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu la mine e lasata usa din dreapta. e vro diferenta intre modelul in 2 si 4 usi...la balamale? astea sunt cele pe care le-am gasit

Salut,

Am si eu aceeasi problema la usa soferului.Sunt curios daca s-au potrivit.Mai mult...imi poti spune unde le-ai gasit si cu cat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine imi poate da contra cost sau cum considera fiecare piesa incadrata cu galben. Am reglat usa dar piesa aceea este prea tocita si nu se mai inchide usa complet...eventual daca stie cineva se mai poate regla ceva si din incuietoare usii?

post-15002-1218533899_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

aceasi problema si eu cu usa de la sofer .. am reglat-o dupa ce am dat aripa jos .. masina e in 2 usi si e usa grea.. acum e super

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!