Jump to content

Senzor Lichid Spalare Parbriz


Daniel Iasi
 Share

Postare recomandată

  • 1 year later...
  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    11

  • C o s m i n

    9

  • Daniel Iasi

    9

  • F l o r i n

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Buna.Am si eu o problema , sper ca o postez unde trebuie. Cand actionez clapeta pt spritzuitoarele de parbriz , nu are presiune lichidul (lichid este full), nici macar nu ajunge pana pe parbriz. Se aude ca , cupleaza pompa , vine lichid  dar numai cat ca il scuipa afara .Am scos duzele  le-am curatat , suflat..sunt curate.Are careva vreo idee? Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cand asta? Nu cumva a inghetat lichidul?

Ori ai un dop pe furtun, ori e strangulat undeva, ori sunt rupti paletii in pompita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De 2 zile,acum ca mi-ai spus daca nu a inghetat lichidul m-ai pus pe ganduri.. Desi am lichid de iarna, dar e unul ieftin 5l 5lei :) , la mn in Tg Mures au fost -24 grade acu 2-3 zile. Acu nu stiu ce sa fac, garaj incalzit nu am ca sa il dezghet si sa il scot afara... Ms f mult de sfaturi, o sa găsesc eu cv sa scap de el, sper sa fie asta. UN AN NOU FARA EVENIMENTE ITI DORESC!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ala la 5 lei ingheata in jur de -10 grade

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
On 19.08.2011 at 9:41 AM, Al Bundy said:

Daca se oxideaza contactele (la fel cum se intampla la sonde de lichid de racire) atinci circuitul este deschis si se aprinde becul de avertizare. oricum, in prima instanta trebuie scoasa mufa si vazut ce se intampla.

Salut baieti am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva am un passat b6 an 2008 si de o vreme nu imi mai piuna cand se goleste solutia de parbriz se aprinde becul dar nu mai piuna precizez ca in rest piuna la restul senzorilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-am intalnit aceasta problema pana acum

Scoate borna pentru cateva minute si vezi daca isi revine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faci un output test si vezi daca acolo iti scoate vr-un sunet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 07.12.2017 at 8:47 AM, F l o r i n said:

n-am întâlnit această problemă până acum

Scoateți suportul pentru câteva minute și vedeți dacă se revine

daca puteti sa imi spuneti mai exact care suport? va referiti cumva la bornele de alimentare a bateriei  daca da le-am scos dar tot asa face se aprinde becul imi apare si scris pe ecran ca nu mai am solutie dar nu mai piuie .

On 07.12.2017 at 7:01 PM, zipp said:

Faci un output test si vezi daca acolo iti scoate vr-un sunet.

Cum pot sa il fac mai exact ? pe tester? am fost cu ea la un test dar nu imi da nici o eroare 

4 minutes ago, arin1981 said:

daca puteti sa imi spuneti mai exact care suport? va referiti cumva la bornele de alimentare a bateriei  daca da le-am scos dar tot asa face se aprinde becul imi apare si scris pe ecran ca nu mai am solutie dar nu mai piuie .

Cum pot sa il fac mai exact ? pe tester? am fost cu ea la un test dar nu imi da nici o eroare 

Eu ma gandesc ca ar putea fi senzorul daca are la bidonasul cu solutie de parbriz dar atunci cred ca nu ar trebui sa se aprinda nici becul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/7/2017 at 8:47 AM, F l o r i n said:

n-am intalnit aceasta problema pana acum

Scoate borna pentru cateva minute si vezi daca isi revine

Borna - eu asta am scris.

Nu e de la senzor - deoarece aprinde martorul, nu e de la buzzer - daca pentru restul avertizarilor merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11.12.2017 at 9:18 AM, F l o r i n said:

Borna - eu asta am scris.

Nu e de la senzor - deoarece aprinde martorul, nu e de la buzzer - daca pentru restul avertizarilor merge

Da restul avertizarilor merg toate ,a mers sigur si pentru solutie dar acum nu mai piuie ,am scos si bornele si nu si-a revenit poate trebuie sa le las mai mult timp luate, eu le-am lasat cam 5 minute ,nu ca ar fi un lucru asa important dar mie imi place sa functioneze tot pe masina.Multumesc pentru ajutor daca mai aflati ceva in legatura cu problema mea va rog sa ma anuntati.

Modificat de arin1981
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca un update de soft

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA masina mea am doar avertizare vizuala cand raman fara lichid de spalat parbrizul, nu si acustica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, F l o r i n said:

incearca un update de soft

Am sa o duc la baiatul care mi-a facut anulare de filtru dpf poate se pricepe el la update.Multumesc

8 hours ago, Al Bundy said:

LA masina mea am doar avertizare vizuala cand raman fara lichid de spalat parbrizul, nu si acustica.

Da sunt si variantele astea dar a mea a avut si acustica acum din pacate nu mai are si ma gandeam ca sa ma intalnit cineva cu problema asta ,multumesc oricum.

Modificat de arin1981
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Se poate anula din calculator mesajul pe galben pentru lipsa lichid spălare parbriz?  Bănuiesc că e oxidat pinii senzorului sau contact imperfect în mufa lui. Completez cu lichid cînd văd că nu mai vine la duze nu mi se pare așa mare problema sa fiu anunțat din timp.  Mai enervant e mesajul pe galben ce tot apare în bord!!! Am sa încerc și varianta cu care anul rotii desfăcut Da e mai mult de muncă să ajung prin zona aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, se poate. din codari pe 17-instruments.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, andrei_70 said:

Se poate anula din calculator mesajul pe galben pentru lipsa lichid spălare parbriz?  Bănuiesc că e oxidat pinii senzorului sau contact imperfect în mufa lui. Completez cu lichid cînd văd că nu mai vine la duze nu mi se pare așa mare problema sa fiu anunțat din timp.  Mai enervant e mesajul pe galben ce tot apare în bord!!! Am sa încerc și varianta cu care anul rotii desfăcut Da e mai mult de muncă să ajung prin zona aia.

Scazi 4 din codare. Procedura ți-am atașat-o mai jos 

Screenshot_20181014-174515.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Romeo Dumitrascu

Salutare. Am si eu o problema cu senzorul de lichid de parbriz. Dupa ce am adus masina din afara, Golf 7, mi-a mers de vreo 2 ori, in sensul ca m-a avertizat ca s-a consumat lichidul de parbriz, insa dupa s-a oprit. Nu ma mai anunta cand se consuma. Aveti idee ce poate fi? Pana acum am vazut ca ati scris doar de pasat aici. La mine e pe dreapta rezervorul. Stiti cumva daca se ajunge usor la senzor ? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai umblat cumva prin codari cu testerul pe masina ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Romeo Dumitrascu

Nu am umblat, dar cand am fost la Avia motors pt revizie, mi-a sters erorile (sau cel putin asa au zis). Aparent aveam vreo 3-4. Din ce imi aduc aminte, nu era niciuna legata de lichid de parbriz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acel senzor nici ca o sa genereze eroare vreodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!