Jump to content

Intrerupator usa pentru plafoniere etc.


trabi
 Share

Postare recomandată

Imi poate cineva spune unde este intrerupatorul si cum se ajunge la el, intrerupator care la deschiderea usii din stinga fata comanda plafoniere, lampi din usi, avertizari, portbagaj. Niciuna dintre ele nu mai seseizeaza deschiderea usii. A functionat aleator o zi iar acum nu mai functioneaza deloc. Cu mutumiri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la toate masinile de le-am vazut botonul ala e pus pe caroserie intre balamale (ca pozitie) :bounce: , ideea e ca este fixat cu un holsurub pe care-l desfaci cu o surubelnita cruce :12: , scoti botonul, extragi din el papucul mama/baba care este in prelungirea unui fir :scratch: ... apoi te apuci sa cureti cu un smirghel fin zona unde ar trebui sa faca contact, apoi pui vaselina sa nu mai cocleasca cuprul ala :) .. faci si un test cu firul daca pus la masa/caroserie aprinde becul de la plafoniera si daca nu se intampla asta :) , verifici becul din plafoniera, siguranta, fire, etc...

pentru porbagaj.... cam aceeasi chestie :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate cineva spune unde este intrerupatorul si cum se ajunge la el, intrerupator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sperasem sa fie in capatul pirghiei de limitare a deschiderii usii, in interiorul stilpului usii si-mi faceam curaj sa dau jos plasticul de acolo. nasol. multumesc de raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu e in stalpul usii, e in yala usii.

cand mi l-a schimbat a trebuit demontat si geamul :lol: pentru ca tot angrenajul de geamuri este prins pe o tabla intermediara in interirul usii, tabla carew trebuie demontata pentru a ajunge la ansamblul yala/motorash/actuator. Ei bine, faza nasoala e ca ansamblul asta e capsulat in plastic si e practic o singura piesa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt 100% ca ai dreptate. Am simulat la o alta usa inchiderea actionind asupra broastei si s-a stins plafoniera ( cu usa deschisa). Broasca propriuzisa respectiv cheia ramin aceleasi, asa e? (pozitia 25). Banuiesc ca o fi vreo 100 de euro? Multumesc de lamuriri!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt 100% ca ai dreptate. Am simulat la o alta usa inchiderea actionind asupra broastei si
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ultima observatie: cu usa inchisa pe prima treapta totul functioneaza. cind o deschid de tot se stinge lumina rosie din usa, deci nu mai am semnal. e posibila vreo setare cu vag com?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
ultima observatie: cu usa inchisa pe prima treapta totul functioneaza. cind o deschid de tot se stinge lumina rosie din usa, deci nu mai am semnal. e posibila vreo setare cu vag com?

Nu. Asa era si la mine. Am fost la Brady si au zis sa schimb intrerupatorul. Ma rog, nu trebuie luati neaparat in considereare ca le trebuie bani. Ideea e ca cu WD - 40 (spray anticoroziv si ungere mecanisme fine, gen ceasuri) am reusit sa il fac sa functioneze perfect, dar numai cu usa deschisa. Cand simulez inchiderea usii apasand cu o surubelnita si apoi trag de manerul usii e perfect. Cand inchid usa si trag de maner nu mai functioneaza. De ce oare? E aiurea. :blink: Oare se pot pune intrerupatoare d-alea gen Dacia sau Cielo? Sau ce ma sfatuiti? Oricum un intrerupator cu totul e vreo 5 mil + manopera si cica ar fi si proaste (asa ziceau aia pe la Brady).

Modificat de B-40-YTD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!