Jump to content

galeria de evacuare


mihaiTD
 Share

Postare recomandată

salutari...

ieri,pentru a 3-a oara anul acesta...a inceput sa imi tzacane motorul...deoarece era a 3-a oara...m-am obisnuit cu ce-i de facut si nu m-am speriat de zgomot...

problema este urmatoarea:de fiecare data cand imi aranjez toba(care se cam misca) si reusesc sa o fac sa nu mai urle nici in masina..nici afara.. mi se slabesc suruburile/piulitele de la galeria de evacuare....dupa cam 2 zile de mers in liniste incepe sa faca la fel ca un tanc....

a mai patit cineva asa ceva?daca da,ce remediu a gasit?asta,daca a gasit!

azi am strans iar suruburile si piulitele de la evacuare...cred ca poimaine se va misca toba iara ...si dupa ce voi face toba iar...se vor slabi iar alea...:salut:

remediul meu care il am la ora actuala este sa merg cu toba in alta pozitie...dar rasufla si face urat.ce imi recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba suruburile si piulitele; sau daca surubul e suficient de lung pune 2 piulite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune un grover sa nu se mai desurubeze!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca piulitele sunt "cu autostrangere" trebuie inlocuite cu altele similare dupa fiecare demontare. In functie de specificatii se schimba si suruburile.

O solutie viabila este sa folosesti LockTITE - pasta de fixare a suruburilor - cauta varianta termorezistenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok.o sa caut LockTite,ca saibe grover pentru suruburi de 13 nu cred ca se gasesc asa usor.

multumesc de promptitudine:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

am o idee. o bag aici pt ca e la subiect, sa nu incep un thread nou.

vreau sa imi fac toba finala "home-maid". ma chinuie talentu. ce zicetzi? a mai facut cineva asa ceva?

am vazut parca prin anuntzuri la vanzari una a lu Bizonul. frumoasa lucratura. chiar as fi cumparat-o daca era din GL.

astept pareri, schitze, detalii... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut parca prin anuntzuri la vanzari una a lu Bizonul. frumoasa lucratura. chiar as fi cumparat-o daca era din GL.

astept pareri, schitze, detalii...

Modificat de Bizonul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune tata BORLA...si mai vorbim apoi  ;)

<{POST_SNAPBACK}>

nu stiu dc toata lumea "prefera" BORLA.....daca ne gandim bine sunt N modele care suna bine si pe deasupra mult mai durabile.Eu consider k poti face singur exact cum a zis TedyBear......"home-maid" ;) iar daca nu te pricepi atunci exista "ajutoare"..... ;)

http://www.4tuning.ro/forum/viewtopic.php?t=2452

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un meshter aici...sa vezi ce toba finala ii trage.!!!...

io ma gandeam sa iau toba veche care jumate e montata pe masina si jumate e in portbagaj, si sa o disec. el cica daca vede ce e in ea imi face. si imi face una cu 2 ieshiri, si acu io ma asteptam sa imi zicetzi ce tre sa bag in ea pt un sound mai placut.

o sa fac teste....sper sa iasa bine. oricum cheltuiala nu e prea mare, asa ca o sa-mi fac damblaua. ;)

Modificat de TedyBear
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

si asa arata o toba home-maid

img24091rx.th.jpg

img24062ot.th.jpg

img24077fv.th.jpg

img24089wz.th.jpg

pretz 50 lei

greutate 9 kg

Modificat de TedyBear
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

;) are cineva o schema, cu dimensiuni, tot ce trebuie, pt. sistemul complet de evacuare de la 1.8 gti 8v 82kw? vreau sa-mi fac din inox, si imi trebuie schema ca sa o dau la o turnatorie, sa-mi faca exact ce-mi trebuie cu bani mai putini :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si te sfatuiesc duce ce o faci din inox, sa o duci la o baie de cromate/nichelate nu stiu exct care este mai rezistent. Dupa primul an, stratul exterior va sari, dar in interiorul tobei nu se vor mai forma acele "scame" metalice si toba va ramane curata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baga mashina pe o groapa si ia masurile cu ruleta. crezi ca meshterii aia lucreaza la 2 zecimale?

tot la montare se fac ajustarile pe mashina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun! asta va ramane pt. viitor :scratch:

si cu cromarea/nichelarea, in principiu, stiam eu, fac aceleasi chestii... ca protectie. mi se pare ca la cromare este pretul mai ridicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

De trei zile aud un zgomot ciudat la sistemul de evacuare...se aude ceva mai sport :) , se aude de undeva de la mijloc spre motor ce poate sa fie?sa fie chestia aia cu invelis de tabla de la mijloc?

Cum se numeste si cat ar costa? Am motor de 1.3 pe carb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!