Jump to content

Vreau Din Nou Passat !


Sniper
 Share

Postare recomandată

Salutare ! Sunt amarat deoarece mi-am vandut passat-ul de curand :) . Avea peste 200k km si cerea o investitie mai serioasa.. Am umblat pe la Opel (New Astra), Renault (Megane) si inca vreo 2 marci. Pot sa zic ca un passat nu se compara cu nimik. Este ea mai slaba la dotari dar e peste tot ceea ce am incercat. Acum, fiind proaspat pieton :P vreau sa plec :) in Germania sa-mi cumpar un sh. La noi in tara nici vb de achizitionare..99% au "face lift" la kilometraj.. De aceea am deschis acest topic pentru a primi cateva informatii absolut necesare :)

1. Am inteles ca in nordul Germaniei sunt alte preturi. Ce auto-parcuri cunoasteti prin zona si sunt in acelasi timp nemtesti (exclus arabesti, turcesti etc....)

2. La ce taxe suplimentare trebuie sa ma astept ( rovinete etc..)

3. Stiu ca e o intrebare tampita.... sunt masini unde e specificat "numai pentru export".. ce vrea sa insemna asta avand in vedere ca sunt mai ieftine ?

4. La modelul passat B 5.5 (cu semnalizare la mijlocul farului) se pot schimba separat pivotii fara a mai fi inlocuite bratele ?

5. Am inteles ca fiind si noi acum membri UE nu se mai poate recupera TVA-ul .. Corect ?

Cam atat.. Bineinteles, daca cineva da si alte informatii in plus.. nu ma supar :.. Multumesc anticipat..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

de curiozitate, ce investitie mai serioasa era necesare pt ca depasiei 200 k km?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal man . Daca mergi in GERMANIA nu e exclusa o teapa in legatura cu KM reali asa ca ai grija , eu mi-am luat passat din 2002 131 cai, cutie tiptronica de la reprezentata VW cu KM garantati si tot felu de acte ce atestau KM si SERVICEul masinii ... dar am dat 14000 euro (full options in afara de piele) . Ai grija la masinile de 10000 EURO la dealeri .

Taxe : UNGARIA ptr 4 zile parca 8 euro (max) restu am uitat :) dar nu cred ca sunt >10 euro si AUSTRIa SI GER

De TVA nu cred ca se mai poate recupera ....

Iti zic daca vrei vinerea cealalta ca merg dupa 1 masina in GER.

sper ca te-am ajutat 1 pic .

Modificat de razvantm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca si parcuri in nord incearca autohus.de - cred ca e prin nord, are multe masini, preturi asa si asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

De TVA iti spun sigur ca NU se mai poate recupera decat daca faci acolo factura pe firma si deduci aici TVA - ul de acolo. Ca parc auto iti recomand Autohus (www.autohus.de). Eu am adus de la ei un Golf si un Passat si au fost super seriosi. La Passat chiar am verificat cartea service la PBV si nu e nici o "facatura".

Taxe : - Numere Zoll + asigurare + etc = 300 euro

- Taxe autostrada : Austria = 7 euro, Ungaria = 9 euro

- Motorina pana la Bucuresti 130 euro

Mai adauga si tu drumul pana la Bockel, cazare, taxa de prima inmatriculare, RAR, etc si vezi ce iese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multam pentru raspunsuri.. tot la www.autohus.de m-am gandit si eu.. Shrek , in Bockel unde te-ai cazat ? si cat e camera ? Ai rezervat masina sau ai luat-o direct ? te intreb asta pentru ca nu am timp sa stau acolo si nu stiu cat dureaza pana esti gata de plecare..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multam pentru raspunsuri.. tot la www.autohus.de m-am gandit si eu.. Shrek , in Bockel unde te-ai cazat ? si cat e camera ? Ai rezervat masina sau ai luat-o direct ? te intreb asta pentru ca nu am timp sa stau acolo si nu stiu cat dureaza pana esti gata de plecare..

Salut! Daca vrei masina de la Autohus iti recomand parcul din Buch, Neu-Ulm, Lehmgrube 1 89290, tel.+49(0)8282 88133-0.Eu mi-am luat de acolo un Passat din 2002 cu 7800E care arata si merge perfect cu 120.000 Km la bord.Am facut comanda si rezervasem 2 masini, dintre care am luat-o evident pe cea mai buna.Aveau masini bune si la preturi rezonabile.Asta era prin septembrie 2006.Am fost acolo cu un prieten care aduce masini si stia drumurile si mersul treburilor pe-acolo.Trebuie sa te interesezi inainte pentru ca se poate sa mergi acolo si sa nu gasesti nimic care sa-ti placa si e destul de naspa....Bafta! :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

super pretul cu 7000 si ceva de euro!

incredibil!

aproape ca merita sa platesti si taxa de prima inmatriculare la banii astia!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate face comanda de masina pe autohus.de?Ca sune cel putin interesant in vederea viitoarei achizitii.Poti spune te rog cum ai facut comanda pt masina respectiva?

Mersi frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In legatura cu TVA-ul pot sa-ti spun ca am fost in Germania cu un prieten care a cumparat un CLS de la un handler auto. Acolo i s-au cerut datele firmei pe care urma sa fie cumparata masina pentru a o verifica(firma). Dupa ce au verificat firma intelegerea a fost urmatoarea: dai bani pe masina fara tva (47000euro) si lasi o garantie de 2000 de euro pe care o primesti inapoi dupa ce achiti tva-ul in romania. Ajuns in romania aflam ca aici nu mai trebuie platit TVA...A inmatriculat masina si totul e OK. Rezultatul: pretul masinii cu tva cu tot era pe la 53000 euro, a dat 47000 pe ea + 2000 euro garantie(pe care i-a pierdut bineinteles), aproximativ 200 euro taxe de nr, asig etc = 49200 total. Taxa de inmatriculare a fost 2830 euro. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate face comanda de masina pe autohus.de?Ca sune cel putin interesant in vederea viitoarei achizitii.Poti spune te rog cum ai facut comanda pt masina respectiva?

Mersi frumos.

Tipul cu care am fost acolo stie ceva germana si a sunat acolo, a spus cam ce vrem si aia au trimis pe mail niste foto cu masinile care se incadrau in cerinte cu toate datele despre ele.Tu le analizezi si trebuie sa rezervi cel putin una.Asta nu te obliga sa le cumperi.Pentru ca una vezi in poze si alta in realitate.La mine spre exemplu imi placuse una de 131 CP cu tiptronic,dar avea 250.000 km,dar am preferat-o pe cealalta care avea doar cutie automata(fara tiptronic) dar cu 120.000 km.Ambele aratau super dar am ales-o pe cea cu mai putini km si nu imi pare rau.Cam asta a fost cursul treburilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu sunt interesat sa imi cumpar un pasat, tipul la care te referi tu dan m a sunat la autohus.de sau la alt handle de masini, in cazul asta dane si noua un link ceva,

poate tu dan m ai si un id de yahoo , nu de alta dar vreau sa te intreb mai multe detalii..

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca te duci personal pana in Germania poti iti alegi masina care iti place. Fugi de turci ca sigur nu gasesti o masina buna la ei, cauta sa o iei de undeva unde iti da si istoria masinii, cu toate ca se mai falsifica si acestea.

Bafta la gasirea unei masini bune si sa faci multi km fara probleme :beerchug:

:Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Revin cu lamuriri. La Bockel ai sanse mai mari sa gasesti masina care iti place pentru ca parcul este mult mai mare decat la Buch. Exista un hotel dragut la 3 - 4 km de parc. Parca 32 euro / noapte / camera dubla + mic dejun (bufet suedez).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un subiect care ma intereseaza si pe mine...

Am doua intrebari: cum se ajunge la Bockel? stiti microbuze (firme) care au curse in zona sau numai cu prieteni cu masini personale?

Ce e de preferat: cutie automata simpla sau cutie cu triptonic? Daca diferenta dintre ele e numai ca la triptonic poti schimba manual vitezele - atunci aleg cea mai ieftina, ca nu tin neaparat sa schimb eu. Intreb si de fiabilitatea lor si cum influenteaza ele consumul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze daca spun aiureli dar daca te referi la Passat-urile B5.5 cutiile automate simple (netiptronic) au 4 viteze (am citit in cartea ei). Am vazut pe viu o astfel de masina si sigur daca nu are tip tronic are 4 viteze....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

seara . Vad ca sunteti interesati asa ca va avertizez de eventualele <castane> ce le veti gasi . Mie mi s-a propus sa iau un VW passat cu 8000 euro 2002 cu vreo 230000 km - full options , dar nu eram incantat de km asa ca baieti de la autohaus mi-au propus sa-mi faca carnet,acte orginale tot cu 100 euro cum ca masina ar avea 40000 km (de ex) si eu sa o vand cand ajung acasa . Asa ca mare grija si nu alegeti dealerii arabi cum scria un coleg mai sus .

bafta

Modificat de razvantm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un subiect care ma intereseaza si pe mine...

Am doua intrebari: cum se ajunge la Bockel? stiti microbuze (firme) care au curse in zona sau numai cu prieteni cu masini personale?

Ce e de preferat: cutie automata simpla sau cutie cu triptonic? Daca diferenta dintre ele e numai ca la triptonic poti schimba manual vitezele - atunci aleg cea mai ieftina, ca nu tin neaparat sa schimb eu. Intreb si de fiabilitatea lor si cum influenteaza ele consumul.

Salut! Parerea mea este ca daca vrei cutie automata, varianta inteleapta e tiptronic unde ai si posibilitatea de cutie automata dar si pe cea de a schimba vitezele manual.Plus ca la cea cu tiptronic ai 5 viteze, nu 4 ca in cazul celei automate.

Eu am cutie automata fara tiptronic si de multe ori simt nevoia de a schimba. E greu sa acoperi 0 - 190 Km/h cu 4 trepte si sa fii de fiecare data in raportul optim.Asa ca, dai un ban da' stai in fata.... Cat despre consum, la cutia automata se stie ca e cu 10-15% mai mare.Mai ales la kick-down..... .Ca fiabilitate daca ai grija de cutie sa nu o bruschezi cand e rece nu prea are motive sa se strice.De schimbat uleiul la cutie la b5.5 automat nu se recomanda de producator, dar am vazut ca parerile sunt impartite pe forum.Eu nu vreau sa umblu la ea daca se simte bine. :Driver:

Modificat de dan m
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze de :Driver: dar nu prea inteleg faza cu uleiul de la b5.5 automat ce nu se recomanda de catre producator sa fie schimbat:poti preciza unde ai gasit aceasta informatie, atata timp cat in cartea masinii se specifica clar ca se schimba uleiul la cutie la fiecare 60000 km.End of :D

Modificat de MIGUEL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze de ;) dar nu prea inteleg faza cu uleiul de la b5.5 automat ce nu se recomanda de catre producator sa fie schimbat:poti preciza unde ai gasit aceasta informatie, atata timp cat in cartea masinii se specifica clar ca se schimba uleiul la cutie la fiecare 60000 km.End of ;)

Faza cu uleiul era o comparatie intre automata si tiptronic, pentru ca tipul se intreba ce sa aleaga. Probabil in cartea ta scrie ca la 60.000 se schimba uleiul pentru ca din cate vad ai tiptronic. Eu am automata fara tiptronic si nu scrie pe nicaieri ca se schimba uleiul.Nici chiar in cartea ei de service.Am intrebat si eu in stanga,in dreapta si intr-adevar la tipul de cutie de la Passat-ul meu teoretic nu se schimba uleiul.practic se poate....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!