Jump to content

Telescoape / Arcuri


calin13
 Share

Postare recomandată

salutare ,as vrea sa intreb cum se poate inalta putin un golf variant de spate deoarece pe fata a fost schimbata suspensia si sta putin cam sus in fata iar pe spate au fost schimbate doar amortizoarele, exista arcuri mai lungi sau se inalta cu altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut , o intrebare .. poate e cam idioata dar chiar nu imi pot da seama ce poate fi ..

 

Pe la 50-60 km/h iau o curba in stanga , masina isi lasa toata greutatea pe fata DREAPTA si se aude un frecat ceva .. nu stiu , un sunet ciudat oricum si care nu isi are locul acolo .. am schimbat telescoapele recent , ce-i drept am pus second .. se poate de la ele sa fie ? cand masina sta pe loc si ma las pe ea sau la gropi nu se aude nimic , doar cand se lasa toata masina pe partea drepata , in curba .. atunci se aude acel frecat .. m-am gandit sa frece roata in caroserie , mai exact in aparatoarea de plastic .. dar nu se vede frecat .. idei ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact chestia asta o pateam si eu, si eu am verificat si nu a frecat in aripa. La mine se intampla doar cu pneurile de iarna, nu am reusit sa-mi dau niciodata seama de la ce ar putea fi. Am patit chestia asta in aceeasi curba la stanga, doar acolo, si destul de rar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salt'are , 

 

Am si eu aceeasi problema ca cei doi colegi de mai sus , chestia este ca la mine doar cand am suntem in masina 5 persoane sau sa am ceva greu in portbagaj , cand plec de pe loc am un zgomot gen ca as atinge cu roata acea protectie de plastic sau ca ating cu spoilaru de asfalt si se mai aude vreo 5-10 minute cat mai sunt denivelari,gropi , dar dupa nu se mai aude . Un prieten mi-a spus spus ca s-ar putea sa fie flansa/piulita din capat ca e posibil sa fie mai mare si poate nu sta fixa. 

 

Vreau sa stiu daca o mai pot lasa asa macar vreo 700 km , k urmeaza sa fac un drum lung. Multumesec :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Va salut , o intrebare .. poate e cam idioata dar chiar nu imi pot da seama ce poate fi ..

Pe la 50-60 km/h iau o curba in stanga , masina isi lasa toata greutatea pe fata DREAPTA si se aude un frecat ceva .. nu stiu , un sunet ciudat oricum si care nu isi are locul acolo .. am schimbat telescoapele recent , ce-i drept am pus second .. se poate de la ele sa fie ? cand masina sta pe loc si ma las pe ea sau la gropi nu se aude nimic , doar cand se lasa toata masina pe partea drepata , in curba .. atunci se aude acel frecat .. m-am gandit sa frece roata in caroserie , mai exact in aparatoarea de plastic .. dar nu se vede frecat .. idei ceva ?

Zgomotul la virare, in cele mai multe cazuri, provine de la suportii motor. Cand se vireaza stanga, motorul se deplaseaza in partea dreapta si atinge de anumite parti metalice din compartimentul motor. trebuie slabite prinderile de la suportul motor si tras motorul spre dreapta(spre partea cu bateria). 

Modificat de dani 1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant.. Mersi de sfat.. Mi-a mai zis cineva ca s-ar putea sa fie și de la rulmenți..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Huruitul rulmentului stricat se aude cand e decompresat, adica se aude pe dreapta cand iei curba la dreapta. In cazul tau, rulmentul e compresat si nu se aude.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am comandat bucse , bielete si tot ce tine de stabilizare si directie .. luni le schimb , sunt curios sa vad daca mai se aude ceva ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saluatare, am golf4 break 1.9 tdi  Il folosesc mai mult la drumurile din afara localitatii , in viraje era ca o barca Am dus masina la un test de telescoape  .cel mai slab avea 60%  ( dr spate) Am pus pe sapate telesoape sachs pe gaz  si arcuri noi ( aici ii o alta poveste , suna cand treceam peste denivelari  mari , dupa ce am fost la 3 serviceuri , ca ii de la esapamnt , ba etrierul ba telescopul  ; defapt era de la arc , o bucata de apox 2cm era rupta.Asta am vazut dupa ce am dat roata jos sa vad in ce stare era placutele si discu)  sa revenim , binenteles ca am schimbat si acele flanse din parte superioara a telecopului spate si burdufe . Pe fata am pus bilstein pe gaz  + rulemnti sarcina + toata bucsaraia.Dupa ce am bagat 15 mil in masina pot spune ca am trecut de la barca cu vasle la barca cu motor , imbunatatiri sunt dar nu in masura asteptarilor si zic eu nu pe masura investitiei , ma asteptam la o masina mai rigida mai stabila.Eu ca si termen de comparatie  am mercedes c200 esprit ( suspensii sport) diferentele sunt cat de la cer la pamant . Mai ramane sa schimb arcurile pe fata dar ceva ma face sa cred ca diferente majore nu vor fi.Am uitat sa mentionez cele din fabrica erau pe ulei sachs. Un pic dezamagit.. asta e :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare. Am telescoape KYB Excel, montate acum 3 ani odata cu tot ce tine de suspensie, arcuri, kit montaj, etc, plus placute, discuri. De vreo 2,3 ori am dat mai tare cu roata dreapta fata peste gropi sau denivelari. De atunci am inceput sa simt mai tare trecerea peste denivelari mici sau mari, la viteze mici. Vibratiile se simt pana in volan si undeva in zona centrala-dreapta a bordului insotite de niste zgomote, trancaneli. La roata dreapta fata spre deosebire de celelalte roti, daca bat in ea se aude un zdranganit. Am fost la mecanic , a demontat tot pana la telescop. Nu s-a constatat ceva concret. Le-a pus la loc. Zdranganitul a ramas. Parerea a fost ca poate s-a dus telescopul, mai precis ceva in interiorul telescopului. Ceva pareri?

Modificat de calin_vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

salutare,imi poate explica si mie cineva urmatoarea chestie.am schimbat suspensia+telescoape la masina din semnatura,vizual pare mai ridicata pe fata decat pe spate (si inteleg ca pe fata e greutate mai mare,sarcina mai mare) dar cand masor distanta de la sol si aripa,pe spate am exact 69cm si pe fata 70 cm.

 

Pe masurate e distanta ce 1 cm,vizual pare cam 5 cm.

 

Are cineva vreo idee?mentionez ca masina e standard,fara modificari,etc si nu e incarcata,etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare,imi poate explica si mie cineva urmatoarea chestie.am schimbat suspensia+telescoape la masina din semnatura,vizual pare mai ridicata pe fata decat pe spate (si inteleg ca pe fata e greutate mai mare,sarcina mai mare) dar cand masor distanta de la sol si aripa,pe spate am exact 69cm si pe fata 70 cm.

 

Pe masurate e distanta ce 1 cm,vizual pare cam 5 cm.

 

Are cineva vreo idee?mentionez ca masina e standard,fara modificari,etc si nu e incarcata,etc.

 

cineva?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ori arcurile nu sunt ce trebuie, ori amortizoarele sunt mai lungi pe fata.

Ce suspensie ai montat? luata de pe alta masina ori noua aftermarket?

Daca e de pe alta masina, e posibil sa nu fi avut motorizarea ta.

 

Iar daca e vorba de masina din semnatura ta, trebuia s-o relatezi in aria G4. E diferit de Passat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suspensia am luat-o de nou (kit amortizoare+arcuri) marca/model numa daca ma uit pe factura.sunt sanse sa se lase daca cumpar arcuri oem din dezmembrari?

nu vreau sa ma apuc de taiat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de unde vine problema.

Pe fata, arcul sta pe talerul amortizorului. Deci oricare din cele doua poate fi vinovatul.

Dar daca sunt noi, du-le frumos inapoi. E clar ca nu sunt pentru masina ta. Ori sunt defecte.

Si tot nu ai raspuns. Ce masina e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate le-am luat in decembrie si mi-au zis ca "se lasa" cum timpul ca sunt noi,pana se aseaza,etc.

 

E masina din semnatura (Golf 4).cum pot masura un arc si sa il compar cu unul de la dezmembrari?nu as vrea sa cumpar arcuri pe fata si sa ma trezesc ca sunt tot asa.

 

PS: e diferenta mare intre arcurile pe fata de passat 1.4 si cele de golf 1.4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista passat 1.4.

Diferentele sunt mari intre suspensiile de Golf si Passat.

Pentru comparatie, masori arcul in stare extinsa (libera) si grosimea spirei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

E mai groasa treaba decat atat. Sunt diferite si materialele de fabricatie, nu poti compara doar mere cu mere, sunt mai multi factori. In general arcurile OEM sunt ok si nu se lasa asa usor. Lesjofors in schimb da, am vazut la un prieten.

sa nici nu te gandesti la arcuri de passat.

erau postate aici pe undeva cotele standard la golf, vei daca te incadrezi. Ti-o fi dat aia de TDI sau pur si simplu calitatea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am avut si eu ceva probleme cu masina, in sensul ca se inclina cam mult in curbe sau la franare, plus o bataie pe dreapta la denivelari. S-au constatat urmatoarele: pivoti stanga+dreapta, bucse bara stabilizatoare, bielete antiruliu si un amortizor dreapta fata curs. Am zis sa scap de bataia de pe dreapta prima data si am schimbat mai intai pivoti ,bucse si bielete + am reglat directia; spre surprinderea mea nu numai ca am scapat de bataie dar masina este mult mai stabila, parca si franeaza mai bine. Am facut si un test de amortizoare, fata aprox 70% si spate aprox 60%, dar deoarece masina e mai stabila acum am zis sa mai trag de astea un timp pana le schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
cosminbv88@yahoo.com

Salut. Se potrivesc amortizoarele spate de la un golf 4 scurt pe variant?

Si inca o intrebare... Are cineva un amortizor spate de golf 4 variant prin Brasov?

Ieri am venit de la Oradea si la un hop...s-a auzit ceva ciudat in spate si ma uit sub masina... amortizorul ud si curgea din el ulei...cred ca s-a rupt, ca face un zgomot foarte puternic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"optic" sunt la fel (se pot monta ,sigur) dar difera taratura .

Modificat de floro_st205
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare am si eu o problema, am un golf 4 ALH de 90 cp.

In urma cu 2 saptamani am schimbat telescoapele pe fata cu unele monroe pe gaz, diferenta foarte mare fata de vechile telescoape care erau uzate, insa masina parca nu s-a ridicat destul pe fata, pe spate diferenta dintre roata si cauciuc este cam de 10 cm, iar pe fata cu telescoape noi am doar 7-8 cm.

Eu am schimbat doar telescoapele, flansele au fost schimbate acum 5 luni iar rulmenii sunt buni.

Am vazut ca pe arcuri scria sachs cand am fost la service, oare e nevoie sa schimb si arcurile pe fata? sau sa pun inaltatoare pe fata de 2 cm sa se mai ridice putin de fata?

Astept parerile voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Telescoapele nu au legatura cu ridicarea/coborarea masinii, arcurile fac treaba asta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca arcurile sunt prea "obosite", atunci la schimbarea amortizoarelor se va inalta putin masina (in special pe fata ma refer). :icon_thumleft:

Am patit chestia asta la fosta Bora. Cand am schimbat amortizoarele cu unele KYB Excel-G, pe spate nu s-a cunoscut cine stie ce diferenta, in schimb pe fata masina s-a inaltat cu vreo 3 cm. Cred ca ajunsesera la pensie arcurile de pe fata. :beer:

Modificat de Deadly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!