Jump to content

Telescoape / Arcuri


calin13
 Share

Postare recomandată

....multumesc Dan si daca tot esti mai priceput spune-mi te rog :arc nou dar de care ...specific masinii sau se poate si de la alt model de masina cu aceleasi caracteristici   ca ale golfului ...multumesc inca odata

doar originale, reastul vor sta "obosite" de noi.

de curiozitate, sunt cele originale care sunt acum pe masina ta? au buline pe ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit, am terminat treaba la suspensie! Pe fata sta super si se comporta super. Pe spate era cam joasa si cam dura asa ca am lasat arcurile stock combinate cu telescoapele sport FK. Nu mai e confortul initial dar se compeneaza prin comportamentul superstabil in curbe si depasiri plus ca aranjeaza perfect jantele de 18". Dealtfel, suspensia sport seamana cu tocurile la femei: doare, dar arata al naibii de bine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VW Bora Caravan 1.6FSI, cu ce fel de amortizoare vin din fabrica? Gaz sau ulei?

In cazul inlocuirii lor, ce modele se recomanda, a.i. sa se pastreze aspectul/confortul celor initiale? 

Cine stie cand o sa fie nevoie, sa fiu informat.

Modificat de EL-GABRY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce parere aveti de amortizoarele bilstein?

am gasit la 165ron buc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare la toata lumea si la multi ani !

As vrea sa imi schimb si eu toate amortizoarele, ce imi recomandati gaz sau ulei ?

Va multumesc si astept raspunsurile dvs.


si ce marca recomandati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am gaz și pe drumurile noastre se simte orice denivelare, dar consider ca merita gaz. Recomand Sachs ca marca.

Sent from my HTC One using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

trebuie sa-mi schimb si eu amortizoarele! cel putin cele pe fata sunt praf!

as merge pe o varianta low cost! am vazut ca cea mai buna oferta este de la STARLINE(Made in Cehia)! am vazut ca da garantie 3 ani! ce parere aveti de ele?

alte variante low cost ar mai fi FLENNOR, SCT GERMANY, MAGNUM si AL-KO!

ce parere aveti?

multumesc!

Modificat de adaniel69
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cehii mai produc câte ceva, dar nemții aduc din China și ambalează.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am optat pe Bilstein si pe spate stanga deja cloncane la gropi dupa nici 4 luni, flansa e schimbata din nou, credeam ca de la ea este, Se aude numai pe drumuri cu gropi maruntele.

O sa incerc schimbarea pe garantie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce mi s-a parut interesant la astea STARLINE este faptul ca au sistem bitubular! ca cele MONROE!

 

mersi negrufabian pt reply!

 

@pop cristian: am inteles ca BILLSTEIN se fabrica si in Romania! la Sibiu parca!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca Monroe nu sunt cele mai stralucite telescoape, dar in ceea ce priveste starline am auzit numai lucruri de bine, si tata pe logan din alea are deja de 50000 km si vreo 3 ani...si e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am optat pe Bilstein si pe spate stanga deja cloncane la gropi dupa nici 4 luni, flansa e schimbata din nou, credeam ca de la ea este, Se aude numai pe drumuri cu gropi maruntele.

O sa incerc schimbarea pe garantie

Eu am pățit la fel pe partea dreapta spate și am schimbat din nou amortizorul iar după 1 luna trancane iar acolo. Acum vreau sa schimb bucșele de pe spate...

Nu cred ca ți se acorda garanție dacă nu schimbat ambele amortizoare...

Nu cred ca la Sibiu fac toate reperele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de bilstein am mai auzit de rau, chiar si la cele sport si nu tocmai ieftine, B14, in state, unde nu cred ca au drumuri ca-n mioritica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O chestie interesanta am aflat si eu astazi, pe masina am avut Monroe cod e1212 cica ar fi corespondentul suspensiei ranforsate PDG, pe masina am pus normale bilstein, astfel am dat jos amortizorul care troncane si l-am pus pe langa cel dinainte si am constatat cu stupoare ca e mai scurt cu apx 10-15 cm, cel vechi il compresam sa il pot pune in locas si cel ce troncane trebuia sa ridic roata cu cricul sa il pot pune ca era mult mai scurt.

Amortizoarele monroe de pe masina le-am schimbat pentru ca unul a inceput sa curga , acum ma vad nevoit sa le schimb din nou deoarece firma la care aveau garantie a dat faliment, misto rau

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut ,am o problemă la maşină vw golf 4,1,4 benzină, când luăm curaj se auzea că o troznitura ,am fost la un mecanic şi a constatat că este flansa de amortizor defectă adică tasată,am schimbat şi adevărat diferenţa dintre cea veche şi cea nouă de un cm în înălţime,menţionez că şi înainte când era flansa tasata şi era spaţiu destul de mare între ciuperca şi caroserie şi acum când nu este aproape deloc spaţiu ,acea ciuperca care se vede din compartimentul motor stă parcă strâmbă ,trasă înspre motor ,într-o parte este aproape lipită iar în cealaltă are câţiva milimetri ,oare sa fie strâmbă tija amortizorului?

Modificat de Cosbur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot ce-i posibil, cum stai cu caderea la roti? uzura la cauciuc? ti se uzeaza mai mult pe interior?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

flansele de la amortizorul spate vw golf4 variant 1.9 tdi se schimba cu tot cu carcasa de aluminiu sau numai cauciucul si rulmentul + aparatoriile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce intelegi tu prin flansa. Ce rulment? nu exista asa ceva pe spate la golf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am schimbat si eu amortizoarele pe fata! am gasit monroe reflex la 200 de lei/buc(pe gaz)!

dar am o nelamurire: burduful de protectie cum se prinde de amortizor? cu soricel sau colier? sau sta pur si simplu?

Modificat de adaniel69
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am schimbat pe jetta toate 4 amortizoare kyaba ultra sr (cele aurii) vi le recomand daca vreti sa aveti senzatii tarii si stabilitate pe sosea incercatile sunt cam scumpicele dar foarte bune  (nu sunt foarte rigide).E un vis cu aceste amortizoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A si pentru colegul adaniel69 burduful de protectie  partea de sus se prinde de flansa dar asta cu amortizorul dat  jos iar partea de jos pur si simplu nu se agata de nimik


Sunt facute in japonia si ca pret nu pot da un pret corect ca eu le iau  fara adaosul de magazin ca pret pe spate in jur sau chiar 200 lei si fata nu mai stiu trebuie sa ma uit pe hartii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi de raspuns iahimmihai! partea de jos ma interesa ca sus am vazut in ce se prinde!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ma băieți eu nu mai pot cu amortizoarele astea. De doua ori am pus pe spate amortizoare noi, a doua oara am cerut garanție ca trancanea pe dreapta. După 2 săptămâni de la montaj a început iar sunetul. Am schimbat dupaia și suportul de sus de pe ambele părți și tot a bătut, apoi am schimbat bucșele de pe spate și tot bate/trancane. Sa fie tot amortizorul? A3a oara? Ma dispera sunetul și nu cred sa fie ceva prin portbagaj sa scoată acest sunet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!