Jump to content

Telescoape / Arcuri


calin13
 Share

Postare recomandată

Daca sant ok de ce sa le schimbi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta mi-a zis si mecanicul :-) o sa cumpar pentru moment doar rulmentul acela si daca va trebui o sa cumpar si restul...

mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Eu ti-as recomanda doar flansa si rulmentul, restul nu, doar buretii aia de pe spate se mai duc, dar aia se vede fara sa ridici masina, cele de pe fata chiar nu am vazut niciodata sa cedeze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

I-a venit timpul la masina mea sa-i schimb telescoapele, ma simt ca intr-o barca, iar la franari imi da emotii.

Ce telescospe imi reconandati? Gaz sau ulei?

Care ar fi cele mai bune raportat calitate pret?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa imi spune-ti, sunt diferente la amortizoarele de pe spate la Golf 4, intre unul pe benzina 1.6 16v 105cp,AZD si celalalt pe motorina 1.9 TDI, 90CP, ALH? Am un prieten cu diesel(recent adus) si vrea sa schimbe amortizoare spate(care sunt ok, originale) cu unele sport.Merg montate de pe diesel pe cel pe benzina? Cu stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe spate sunt la fel la tdi cu benzina. Pe fata cele de tdi au tija mai groasa, de 22 vs 20 la benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari!

O intrebare, de curand am mers 5 persoane in masina si am remarcat un zgomot pe partea dreapta spate

ca de frecare, in special la denivelerai. Dupa o perioada scurta a inceput sa faca si cu doua persoane in fata,

este un zgomot ca si cum s-ar destinde arcul cu o rezonanta de cutie goala. Credeti ca este din amortizor.

 

Mulumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutare. am si eu o curiozitate. pot monta un pachet drumuri grele complet de pe o skoda octavia 2 berlina pe golf 4 variant? octavia este benzina, golful e diesel.

Modificat de knitmaster
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca a venit momentul sa schimb si eu suspensia spate pentru un VW Bora 1J2 1.9 TDI, troncane infernal chiar si la cele mai mici denivelari, confortul e compromis. M-ar interesa o recomandare pentru amortizoare, producator si eventual model. Vad totusi ca pe aici parerile sunt impartite in privinta producatorilor, de aceea cred ca ar fi bine daca mi-ar putea raspunde cineva care a montat amortizoare tot pe un VW Bora. Stiu ca performanta diverselor modele evolueaza proportional cu pretul, as vrea totusi ceva rezonabil ca raport pret/calitate, nu are rost sa pun piese high-end pe o masina care e totusi din 2000. 

Stiti cam cat ar trebui sa coste manopera pentru o astfel de operatiune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

manopera pana in 200 ron..maxim-maxim

Calitate...pe a tatalui meu am pus monroe.El e multumit avand in vedere ca merge foarte llinistit.Eu am kayaba excel g si ma intreaba de ce "topaie" masina.Deci kayaba sunt mai tari,se simte diferenta intre cele 2 marci pe aceleasi drumuri.Daca faci drumuri in afara localitatii monroe sunt cam moi,ai efect de tangaj pe curbe,in schimb prin oras sunt o placere(prin gropi).Kayaba sunt deranjante pt gropi(prin oras tre sa mergi prudent) dar prin afara,curbele sunt floare la ureche.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bogen ai mare dreptate cand zici sa nu pui piese high end pe o masina din 2000...tocmai de aceea eu nu aleg nici un producator (gen sachs, kyb, koni sau alte povesti nemuritoare) ci aleg varianta cu amortizoare reconditionate - sunt la a 2-lea golf la care am facut operatiunea si sunt f multumit si de pret si de calitatea lucrarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu azi am montat pe a mea octavia pe spate 2 amortizoare Bilstein, sincer sunt super multumit de modul cum se comporta mai ales pe drumuri rele si cu denivelari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da' ce e asa filosofie sa nu pui amortizoare high end pe o masina din 2000?Voi stiti ca exista oameni care isi pun high end,top shelf,cum vreti voi sa spuneti pe niste masini mai batrane ca noi?Acei oameni sunt pasionati cu adevarat,ceea ce ne consideram si noi aici(eu unul),de vreme ce facem parte pe un forum,care are ca si fundatie,pasiunea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si uite asa se demontreaza ca romanul s-a nascut poet/scriitor...pacat de unii ca au trecut-o pe mecanica :)

Lasand gluma la o parte, fiecare isi intretine masina dupa posibilitati, nevoi, pasiune, dambla, neuroni etc...criteriile sant multe si nu se discuta...

Eu am mers pe KYB, mi-am luat-o cu cele facute de romani prin Spania si am trecut la ieftin si bun...sau invers...  :)

Pe cat posibil incerc sa pun piese cat mai de calitate...unele sant mai putin proaste decat altele :)

Unii merg cu cauciucuri reesapate si sant foartie fericiti, altii cu SH-uri, eu de ex cu noi...nu high end, ca altii, dar cu ceva pret/calitate ok...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare am , ce parere aveti de Monroe Reflex? Am tot citit pe aici, dar n-am gasit nimic relevant :(
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din experienta mea cu monroe reflex pot spune ca pe focus pe spate dupa 1 an au inceput sa bata, iar pe octavia dupa 2 ani a inceput sa curga cel de pe stanga spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

sa stii ca cu cauciuc "reesapat" dar de firma de top nu am avut niciodata probleme, pana nu mi-am luat noi si de kko(semperit speedlife made in RO, TM chiar), ciudat? nu mi-am permis de top pe 17" fiindca au pret cam ridicat.

Deci orice le-as face, bat de la 135 in sus, le pun pe cele de iarna(15"), bridgestone luate de noi, nici o problema, deci asta cu "noi, dar mai modeste" e discutabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai inteles putin gresit... "nu high end"  = Vredenstein care sant niste cauciucuri bune la un pret mai decent, dar fara reclama multa/raspandire...

Pana la urma merg cam toate daca stii sa te adaptezi la ele...nu te mai bazezi pe aderenta maxima, distanta de franare mica etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am mai interesat si pe la diverse magazine de piese si mi se recomanda amortizoare Kayaba sau Bilstein, despre care zic respectivii vanzatori ca ar avea o calitate si un pret cat de cat rezonabile. Acum nici nu stii ce sa alegi, sunt o multime de optiuni si pareri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma, din tot ce am citit pe forum, m-am decis sa merg pe monroe reflex, maine sunt programat sa le schimb, toate 4 pe aceeasi firma (teoretic doar unul pe fata e problema) Cu pareri primare voi reveni zilele urmatoare dupa montaj.

Stima tuturor si multumesc pentru raspunsuri!

Modificat de veroliub
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa montaj am parcurs un drum de 150 km din care 100 de km :RO flag:  drum nasol(in valuri si petecit) sunt multumit de confort si stabilitate, momentan toate bune, in caz ca voi avea nemultumiri voi reveni cu detalii. Costul celor 4 amortizoare+bucsele din partea superioara a telescoapelor din fata a fost de 829 ron( fiindca am schimbat toate 4 amortizoare manopera era gratuita)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca flansa inseamna bucsa de pe tija telescopului, mentionez ca nu era nevoie de ele, am schimbat doar bucsele (sachs) care stau deasupra rulmentului de presiune al amortizoarelor din fata

Modificat de veroliub
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare!Are ceva daca schimb dpar amortizoarele de pe fata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!