Jump to content

Telescoape / Arcuri


calin13
 Share

Postare recomandată

La masinuta mea a inceput sa imi curga telescopul din stanga-fata. Eu sunt cu SACHS, dar nu stiu ce e mai bun pe gaz sau ulei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ionut, eu as pune pe gaz daca as fi in locul tau. Alea pe ulei cand se uzeaza incep sa aiba un comportament ciudat si devin ba mai tari ba mai moi in functie de temperatura, cel putin asa am mai auzit povesti dar mi se pare logic. 

 

Eu am Sachs Advantage de vreo 70.000 de km si inca sunt foarte bune. Am si menajat masina la gropi, dar vara trecuta nu prea mi-a permis timpul sa mai fac asta si n-au zis nimic amortizoarele. E posibil sa fie putin mai zgomotoase astea pe gaz, insa eu cred ca merita compromisul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu recomand la nimeni Sachs, mi-au inceput sa bata dupa 2000 km, am mai dat si 255 lei per bucata, problema nu ar fi... ok un caz izolat, dar nu este doar un caz singular.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot Sachs am pe masina, mai exact super touring si sunt foarte multumit.Le am de aproximativ 1 an si am facut cam 10-12 mii de km.Este posibil si ce spui tu...dar nu e o regula.Parerile pentru firma producatoare de amortizoare sunt impartite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

An general amortizoarele sint pe mai multe "calitati"/categorii de pret daca vorbim de acelasi producator.La magazin o sa va spuna ca are si la 200/250/375 550 ron pe care il alegeti?? pe cel mai ieftin evident Daca mai aveti si niste arcuri"obosite" este normal ca ele sa solicite mai mult amortizorul si sa-l uzeze mult mai repede, de aceea este de preferat odata cu schimbarea amortizoarelor si schimbarea arcurilor Eu am fost multumit de kyb/bilstein ,nemultumit de sachs/monroe poate am fost eu mai ghinionist

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VA salut . Am si eu o dilema in legatura cu suspensia spate care este foarte moale . Un "mecanic" mi-a spus problema e de la amortizoare , altul ca e de la arcuri , si nu stiu pe care sa il cred . Astept o parere de la voi . Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, vreau sa schimb amortizoarele (fata+spate) si nu stiu ce sa aleg. Voi care ziceti ca sunt mai potrivite, ulei sau gas, cauciucul are urmatoarele dimensiuni 195/70/r15. Ca si firma care sunt mai bune, Sachs sau Monroe, cam ce preuri? Masina este vw bora 1,9tdi combi AJM

Modificat de philips27
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da cu banul e loterie...cam aceeasi calitate...Mergi pe ulei sant mai moi...

Ce legatura are dimensiunea cauciucului cu amortizoarele ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca o sa-mi iau sachs , pe fata cu ulei la 250 lei bucata, si pe spate monroe gas 260 bucata. Ce stiti de saitul epiesa.ro , am vazut ca au preturi foarte bune, sunt firma seriosa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pana la urma am montat Sachs gaz pe fata made in Turkey, oricum mecanicul a zis ca mai greu o sa gasesc made in Germany, ce-i drept m-am uitat pe mai multe siteuri si nu ziceau unde sunt facute, am mai sunat si majoritatea au zis de Turcia, si dupa cum mi-a zis acelasi mecanic sa zic mersi ca nu am nimerit vreo chinezarie. Is Sachs Advantage parca iar pe unele siteuri am vazut intradevar de Germania dar erau Sachs Touring sau ceva de genul insa erau pentru BMW si altele. Din cate m-am documentat ale mele au eticheta rosie si is Turkey, dupa cum am vazut pe majoritatea siteurilor iar cele cu eticheta albastra pe ele is made in Germany. 

Am vreo 200 km cu ele si mi se par oke, deocamdata nu am sesizat vreun comportament nasol al masinii ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sal la fel ca  la toata lumea a venit timpul sa schimb amortizoarele pus pe test amortizoarele fata au iesit sa sunt duse am cumparat Sachs advantage flanse la fel de la sachs cu rulment in nu le-am montat .

Din pacate sunt facute in Turcia am cautat Germania dar nu am gasit .

Or fi ok astea turcesti ?stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le am de cateva saptamani si nu am observat nimic suspect nici in comportamentul masinii si m-am uitat si pe sub masina sa vad daca e ceva suspect si nimic.

Greu tare cu Germania :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam ce procentaj trebuie sa aiba amortizoarele ca sa fie distruse/ functionale? eu am facut un test si am 71 % cu KYB (pe ulei) schimbate acum 16.000 km montate in septembrie 2011.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal si cum sunt ? Ca am inteles ca sunt un pic mai rigide .stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@slasher nu stiu cat trebuie sa ne luam dupa procentajul acela.La mine spre exemplu telescoapele originale erau la test 65% fata si 68% spate si alea pe spate bateau de isi dadeau duhul :) Dupa ce le-am schimbat Sachs Super Touring erau 89% fata si 93% spate.Daca telescoapele se comporta normal, nu iti bate capu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ale mele "fasaie" la gropi si valuri si cand ma apas pe masina sare o data.......adica proba cu apasatul de bot al masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

slasher,daca vrei sa le schimbi la 71% ti le iau eu :)) Stai calm si nu arunca banii pe fereastra.Daca fasaie asta nu inseamna ca sunt duse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca nu vreau sa le schimb doar eram un pic "nesigur" de ele, mersi pentru informatii si sfaturi :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 .

Modificat de road66hell
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut am schimbat amortizoarele fata+ spate(556273) , pe fata sunt ok, dar pe spate mi se pare ca tot cam joaca, se poate sa fie din cauza arcurilor? pe fata arcurile le-am schimbat in urma cu un an, dar nu au fost noi cele care le-am pus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexanderdj

Da mai multe detalii...ce arcuri ai pus acum 1 an, ce amortizoare acum, ce masina ai, cea din semnatura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acuma am pus amoritzoare sachs si pe fata si pe spate pe gaz, pe spate sunt 556273 (http://www.unixauto.ro/Unix_CikkekLista_Form.aspx) , masina este un bora combi din 2000 1,9 tdi, arcurile care le-am pis acum un an le-am luat dintr-un slot , le-am schimbat deoarece mi sa rupt dintr-unu cam o spira

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot reconditiona amortizoarele vechi si le faceti cat vreti de tari. Parerea mea e ca la drumurile din Bucuresti nu merita noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal la toti am o mare rugaminte daca poate sa imi spuna cineva , la schimbarea amortizoarelor trebuie facuta geometria din nou ?

am cumparat sachs advantage pe gaz si pe spate tot gaz flanse sachs inca nu le-am montat masina imi fuge de fund in curbe sau denivelari am facut test amortizoare mi-a iesit ca alea de pe fata sunt gata de schimbat si spatele la fel 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

daca iti desface din pivot, brat, da. daca nu, nu. daca totusi simti ca trage volanul, fa si geometria.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!