Jump to content

Telescoape / Arcuri


calin13
 Share

Postare recomandată

Teoretic ai nevoie de presa.Practic...daca ai inca un amic mai "fortos"...le poti comprima odata cu flansa noua iar celalalt sa prinda piulita din cap macar o spira din filet iar apoi stransul definitiv nu e mare bai.Problema e la desfacut...daca a mai fost umblat acolo,am vazut cazuri in care erau stranse cu pistolul=>greu de desfacut.Daca nu a fost umblat de 10 ani...iar nu e prea bine.Plus ca ai mai avea nevoie de un imbus destul de robust pentru a tine "contra" iar cu o inelara cu cot sa desfaci piulita din cap.

Trebuie sa scoti partea de jos a telescopului din fuzeta iar acolo dai cateodata peste niste suruburi de nici cu aghiazma nu se desfac.

Daca ai sculele adecvate si indemanare le poti schimba oriunde dar daca nu ai mai facut asta,nu e chiar treaba de "sambata dupa-amiaza".

Modificat de zebrocksky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa-mi schimb si eu amortizoarele, dar masina fiind hatchback parca nu as vrea ceva foarte rigid, ca si asa e destul de rigida. M-am gandit la KYB Excel G, dar nu stiu daca pe fata sa pun tot din astea sau sa pun KYB premium pe ulei (ca pret sunt tot pe-acolo, cel putin unde m-am uitat eu le-am vazut undeva la 250 ron bucata).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sint asa tari EXcelurile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. E necesar sa schimb si flanse respectiv rulmenti flanse amortizor daca schimb amortizoarele ?

2. Rulmentul flansa amortizor e tot una cu rulment sarcina amortizor ?

3. Amortizoarele vin cu protectiile de cauciuc sau astea trebuie achizitionate separat ? Am vazut ca alea de pe spate cel putin sunt cam varza (rupte si pline de rugina)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E de preferat sa le schimbi...dupa aia o sa platesi aceeasi manopera...

Cred ca da 90% :)

Pe fata cel putin parca sint complete...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi_eftimie

amortizoarele nu vin cu flanse si protectii de plastic,alea trebuie cumparate separat,

iar legat de amortizoare cineva mi-a recomandat Boge Turbo,fabricate in Germania

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut o oferta la Elcargid Buzau de amortizoare pt golf 4 - de aproximativ 20 milioane, cred ca si cu flanse si puffere si tot de mai trebuie 25 milioane - toate 4.

4 amortizoare SACHS, KYB, MONROE, ..... cu tot ce trebuie la montaj cred ca ar duce cam la 15 milioane.

M-ar interesa parerile vostre - ce s-ar merita amortizoare OEM sau aftermarket.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca dispui de bani eu iti recomand OEM . daca nu , merg si aftermarket . depinde de buzunarul fiecaruia .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit azi o oferta de amortizoare oem la pretul de 1520 lei fara montaj, toate 4.

Cel de la reprezentanta mi-a spus ca si marci daca nu vreau oem, sa aleg intre kyb si sachs.

E posibil sa se faca un joc intre tija si corpul amortizorului astfel incat numai la anumite plecari dupa loc indiferent cu fata sau spatele sa pocneasca ???

Bucsele toate sunt ok, cele de la bascula, flansele de la amortizoare sunt oem si noi la fel si rulentii, bielete antiruliu, bucse bara stabilizatoare sunt noi, nu am joc in capete de bara, bielete directie, pivot, caseta, nimic

Am verificat planetarele, nu au nimic, pe viraj in accelerare si decelerare nu se aude nimic, doar la schimbarea directiei de mers fata-spate, ceva de genu cand scoti masina din parcare: dai cu spatele virezi dreapta max si apoi pleci in fata si virezi stanga maxim. Atunci se aude un tronc.

Ceva idei?

Modificat de theoane
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum, pretul indicat de tine pe OEM comparat cu un produs premium de la un producator bun pe aftermarket, nu e mai scump ca ala, dar problema este daca... sunt chiar asa bune alea originale comparativ cu o firma buna aftermarket ? de ex. un Kyb Ultra SR...

Modificat de MariusAP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Am primit o oferta la niste amortizoare lemforder (4buc 650 lei, adica fata si spate)

Stie careva ceva de ele? sunt bune de ceva?

Stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pretul mi se pare suspect de ieftin daca sunt autentice lemforder...insa daca e oferta cine sunt eu sa contest :icon_cheesygrin:

Daca-i pe bune ia-le

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca 2buc fata KYB Excel ~500RON oare cit de bune sint cele de 650 setul ? Poate daca ai prins vreo oferta iei 4 si platesti 3 :)

Eu am prins asa ceva anul trecut dar nu am profitat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fapt, nu e oferta (din revista sau "oferta cu pret galben in vreun magazin" :)) ) .. am un prieten care e mecanic auto bun, si care lucreaza cu niste intermediari de pe-afara, si mi-a dat pret putin peste pretul oferit de producator .. sunt originale lemforder deci asta nu se pune problema .. doar ca intrebam ce parere aveti de ele .. daca a mai avut cineva..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presupun ca si Lemforder are ceva mai multe modele de amortizoare: unele pentru confort, altele rigide, altele compromisul intre astea 2. Cu alte cuvinte: gaz, ulei sau mixt. Depinde de care sunt. Eu am Sachs-uri pe gaz de 40.000 de km si inca se tin foarte bine, presupun ca Lemforder pe gaz ar fi vreo 2 idei mai bune decat astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sachs pe gaz sunt cele mai potrivite

ca idee eu am schimbat telescoapele pe spate la T5 tot sachs pe gaz.. adica o masina care are 3.5 tone si remorca dupa ea ocazional :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema cu lemforder astea e ca nu gasesc nicaieri pe internet amortizoare de la ei .. alte piese gasesc, dar amortizoare nu ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca sunt niste turcisme ieftine cu eticheta de la Lemforder lipita pe ele. Alta explicatie nu poate fi daca la o cautare pe Google nu le poti gasi. Sincer, si pentru mine e prima oara cand aud de amortizoare Lemforder, dar m-am gandit ca nu sunt eu asa in tema...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

optimal? sunt bune de ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu inteleg ca tentatia de a cumpara mai ieftin e mare...

dar de ce sa va complicati ?

sachs, kayaba sau monroe... in aceasta ordine

pentru cativa zeci de lei va alegeti cu amortizoare fantoma facute prin china

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut Sachs si am ajuns la o concluzie...Sachs SUCKS!...acum am Kayaba de vreo 3 luni si inca se simt foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am de aproape un an pe T5.. cum am mai zis.. e vorba de o masina de 3.5 tone si cu remorca dupa ea ocazional

am schimbat amortizoarele pe spate.. sachs touring parca.. pe gaz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe fosta masna am avut Al-ko si erau ok. Pe Bora am pus tot din alea si la fel, raportul pret calitate e ok. Insa pe la noi drumurile sunt bune in general.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles ... deci raman la sachs .. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut Sachs si am ajuns la o concluzie...Sachs SUCKS!...acum am Kayaba de vreo 3 luni si inca se simt foarte bine.

Si din punctul meu de vedere sunt destul de bune Sachs. Eu le am de 40.000 de km si aproximativ 18 luni si inca nu le simt ca si cum ar fi uzate. Si cateodata cand e graba mare, nu ma mai uit ca sunt multe denivelari una langa alta pe drum si la aproximativ 60-70 de km/h pot sa zic ca nu le simte deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!