Jump to content

Problema geamuri electrice & reglare oglinzi portiera sofer


turby
 Share

Postare recomandată

Salut!

Din pacate revin pe forum tot cu o problema! :(

Care este aceasta: dupa ce am fost cu masina la spalatorie, am constatat cu "placere" faptul ca de la portiera soferului nu mai pot fi deschise geamurile - nici unul dintre ele - cat si nu mai pot regla oglinzile! Insa toate celelalte geamuri merg fara nici o problema actionate fiecare de la butonul de pe portiera!

Am gasit pe forum un topic asemanator, insa solutia de acolo ( adica curatirea sigurantelor) din pacate nu a functionat si la mine!

Va multumesc de pe acum pt ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa vezi daca atunci cand aprinzi luminile se aprind becurile care lumineaza butoanele de pe portiera. Daca butoanele nu lumineaza atunci inseamna ca s-a ars calculatorul de usa sau ti-a iesit vreun conector din acel calculator (lucru foarte putin probabil).

Nu ai specificat daca usile pot fi deschise sau inchise din butoanele de pe portiera. In general daca nu mai merge nici un buton: de la geamuri, de la usi si de la oglinzi, inseamna ca s-a ars calculatorul de usa.

Eu am patit ceva asemanator. Se pare ca este o problema la oglinzile electrice. Intra apa in oglinda si se scurge pe cablu in calculatorul din portiera si se arde. Din pacate nu se gaseste ca pozitie separata de cumparat acel calculator, ci doar cu tot cu motorasul de la geamul electric. Pe mine m-a costat la dealer motorasul electric de geam cu calculator cu tot cam 550 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa vezi daca atunci cand aprinzi luminile se aprind becurile care lumineaza butoanele de pe portiera. Daca butoanele nu lumineaza atunci inseamna ca s-a ars calculatorul de usa sau ti-a iesit vreun conector din acel calculator (lucru foarte putin probabil).

Nu ai specificat daca usile pot fi deschise sau inchise din butoanele de pe portiera. In general daca nu mai merge nici un buton: de la geamuri, de la usi si de la oglinzi, inseamna ca s-a ars calculatorul de usa.

Eu am patit ceva asemanator. Se pare ca este o problema la oglinzile electrice. Intra apa in oglinda si se scurge pe cablu in calculatorul din portiera si se arde. Din pacate nu se gaseste ca pozitie separata de cumparat acel calculator, ci doar cu tot cu motorasul de la geamul electric. Pe mine m-a costat la dealer motorasul electric de geam cu calculator cu tot cam 550 lei.

Am verificat acum si se lumineaza butoanele de pe portiera! La fel pot sa blochez/deblochez usile de pe portiera soferului!

Trebuie sa mai spun faptul ca acum cand am incercat,am vazut ca pot sa actionez geamurile si oglinda de pe partea dreapta, insa nu si cele de pe partea stanga - lucru pe care nu puteam sa-l fac mai devreme!

Iar referitor la ce mi-ai spus in legatura cu apa scursa pe la oglinzi, chiar am vazut la spalatorie cum a pus jetul de apa pe ele, dar cum nu este prima data cand se face acest lucru, nu am crezut ca ar fi vreo problema!

Acum stiu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o problema intalnita si de mine iarna trecuta. De la portiera soferului nu puteam inchide/deschide geamul dreapta. A doua zi si-a revenit. Parca daca tin bine minte, problema aparuse tot in urma unei vizite la spalatorie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu noutati: azi de dimineata cand sa plec la servici, n-am ce face si apas pe buton sa deschid geamul de la portiera soferului! Spre surprinderea mea se deschide, dar pana la jumatate! :angry:

Deja ma gandeam ca o sa merg cu el asa!

Bafta mea ca mi-am adus aminte ca am setare din telecomanda alarmei cum ca daca armez masina si sunt geamuri deschise, atunci se inchid automat toate! :P

Date fiind toate acestea, presupun ca undeva butoanele de pe portiera nu mai fac bine contact, asa ca m-am hotarat ca sambata, daca e vreme frumoasa, sa desfac si eu bara unde sunt butoanele, sa curat contactele, si mai departe voi vedea ce se intampla!

Daca nici atunci nu merge, service-ul ma mananca! :P

Va tin la curent!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca se desfac si se curata destul de usor. E foarte posibil sa se fi oxidat contactele, si in cazul asta se curata usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca se desfac si se curata destul de usor. E foarte posibil sa se fi oxidat contactele, si in cazul asta se curata usor.

Sau mai grav!! sa nu fi intrat apa la calculatorul de usa sofer. Au fost cateva cazuri cand am gasit pe-acolo ceva pini oxidati la mufe. Ai face bine sa desfaci si fata de la usa sofer dar trebuie sa ai la indemana o bormasina, un burghiu de 10 si niste nituri mai grosute. Unele fete de usa (ma refer la partea metalica din interiorul usii, nu la tapiserie) sunt prinse de usa cu nituri, altele cu suruburi.

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt fericit! ;)

Nu am avut efectiv timp in weekend sa ma ocup sa desfac fata portierei, insa am remarcat ca functioneaza toate butoanele, inclusiv reglarea oglinzilor!

Nu stiu cum de s-a intamplat, da' m-am linistit! Pe moment, pentru ca cu prima ocazie, am sa desfac bara si am sa curat contactele de la butoane!

Multumesc tuturor pt ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Salutare, am cautat sa vad daca gasesc ceva referitor la problema mea si nu am gasit nimic, asa ca postez aici.

Am geamuri electrice fata+spate, problema este ca geamul dr spate nu se mai inchide/deschide deloc, (nici de la butonul de pe usa soferului si nici de pe butonul usii dr spate) dar totusi de aude "tacanitul acela" cand apas butoanele de pe usile respective. Ce credeti ca poate sa fie ?

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate s-a defectat motorasul, poate sufa s-a incalcit si s-a blocat geamul... cel mai bine incearca sa desfaci usa si vezi ce gasesti acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca macaraua e ok - si sunt sanse mari sa fie, problema e electrica - verifica cablajul care intra din stalp in usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate fi dus si motorasul geamului. Cand e dus se mai intampla sa faca tzac! si atat. Dar mai rar pica pe spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri, aseara se pregatea sa inceapa o furtuna, si pana la urma a inceput. Problema la mine a fost ca geamul era cam 5cm deschis si am mers sa imi mut masina sub ceva sa o protejez de ploaie....Am intrat in masina, am pus contact, am verificat geamul, s-a ridicat, acum functioneaza. FFF ciudat! Oricum l-am lasat inchis pana o sa imi fac timp sa desfac usa din spate sa vad ce e pe acolo....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

salut.sunt nou atit pe forum cit si ca detinator de fabia1.nu stiu daca e tocmai o probleme dar se manifesta in felul urmator:

-selector reglare oglinzi pe oglinda usa dreapta,oglinda se regleaza individual,

-selector reglare pe oglinda usa stinga,se modifica pozitia la ambele oglinzi stg.-dr.

asa e normal sau sunt probleme de sistem,comutator /selector defect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!