Jump to content

Help Carb+admisie!


rares24
 Share

Postare recomandată

Am reconditionat un motor 1,6 benzina si m-am blocat la conectarea socului automat si a furtunelor prin care circula apa in galeria de admisie si carburator. Mentionez ca am un carburator full electronic(pierburg 1B care este montat si pe bmw) nu necesita apasarea acceleratiei pentru declansarea comenzii de soc. Curios..are acelasi cod ca si cel original numai ca difera comanda de soc din care ies doua fire fata de unul la cel vechi. Am gasit o schema si mi-am cam dat seama ce se intampla. M-ar ajuta niste sfaturi si eventual niste poze cu furtunele care fac legatura intre galeria de admisie, socul automat si instalatia motorului, legaturile celor doua sonde care dispuse pe un corp de aluminiu prin care circula antigelul si schema de incalzire a galeriei de admisie( firul acela rosu care iese din galerie).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt carburi incearca aici www.ruddies-berlin.de In privinta furtunelor,pot sa-ti spun ca socul este "inseriat" intre galeria de admisie si circuitul de incalzire. Cu elementul de incalzire din galerie,cauta pe www.volkswagen.msk.ru Mai tine-ma la curent,poate te pot ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt carburi incearca aici www.ruddies-berlin.de In privinta furtunelor,pot sa-ti spun ca socul este "inseriat" intre galeria de admisie si circuitul de incalzire. Cu elementul de incalzire din galerie,cauta pe www.volkswagen.msk.ru Mai tine-ma la curent,poate te pot ajuta.

Multam pentru ajutor, am gasit cate ceva intre timp, chiar si schema de la incalzirea admisiei(ramane sa le studiez), singura problema a ramas acel sistem cu cele doua termocuple care nu am idee cum se leaga stiu ca era legat acel fir de la soc la una dintre ele, cele doua cuple fiin inseriate. Atasez o imagine cu piesa, poate ma poti ajuta.

post-4445-1171581715_thumb.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca un senzor are culoarea rosie si celalalt e alb. Am ceva care o sa te ajute. Da-mi un PM. Ma gasesti la profil. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit pe acel site carb-ul. Este un 1b2 pus pe bmw ,schema socului full electronic si vacumurile. Acum...trebuie sa descifrez ca este in germana....te pricepi? :D In legatura cu sondele ai dreptate, este una rosie si una alba, erau si inseriate cumva din cate imi aduc aminte...

Problema este ca eu am avut un motor diesel pe masina si am mers ceva ani cu el iar acum am pus benzina si m-am lovit de problemele astea...

Multam pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate, nu prea cunosc germana. :) Am descifrat cit am putut, cu dictionarul in fata. Despre incalzitorul din admisie, pot sa-ti spun ca, se alimenteaza cu +12V,prin intermediul unui releu, care la rindul lui e comandat de senzorul alb(<50 grade=0 ohmi,>50-55=infinit) Circuitul senzor,incalzitor+releu se alimenteaza prin contact. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poti trimite pe mail niste scheme de la sondele alea? cum se leaga, schema cu releul comandat de sonda....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

salut am si eu aceeasi problema. cum ai rezolvat pana la urma ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!