Jump to content

Cutie Viteze Blocata


dexterius
 Share

Postare recomandată

Salutare. Am si eu un passat variant 1.9 Tdi din 2000 si am o problema la cutia de viteze. M-am gandit ca poate careva dintre voi sa imi dea un sfat...problema e ca atunci cand plec de pe loc si bag a I-a, cam la 50% din cazuri mi se intampla sa nu pot sa o scot pt a muta a II-a. Daca e sa trag mai tare merge, dar daca nu...trebuie sa tot apas si sa las ambreiajul de 2-3 ori si pana la urma o lasa. Cu celelalte viteze nu am deloc probleme. Mersi mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta se intampla deobicei la proasta functionare a ambreiajului. In treapta I se necesita o debraiere totala pe cand in restul treptelor nu prea e necesar. Intrebarile mele ar fi: problema asta o ai numai la scoaterea din I sau si la bagare? nu iti agata deloc in celelate trepte?
Debraierea defectuoasa se poate produce din cauza placii de presiune care si-a pierdut proprietatile (a devenit mai elastica) sau o problema la pompa de ambreiaj ( pierderi,lipsa de lichid, garnituri proaste). Aceste probleme ar putea explica de ce trebuie sa calci de mai multe ori ambreiajul.
In cazul in care prblema este numai la scoaterea din treapta I (unde nu se expilca de ce trebuie sa calci de mai multe ori ambreiajul) atunci ar trebui sa verifici toate conexiunile pana la cutia de viteze(sa nu iti agatze pe undeva). Ultima in cazul in care restul sunt in regula , si cea mai grava, este ca ai probleme in cutia de viteze (cautator, sincron eventual).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se intampla numai la scoaterea din viteza I, la bagare nu. Ce mi se mai pare ca se intampla...dar mult mai rar este la viteza a 4-a....si cand merg din a treia si cand vin din a 5-a. In rest totul merge perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu problema asta iar pe deasupra aveam si ambreiajul destul de tare.Am schimbat chitul de ambreiaj si s-a rezolvat doar ca ambreiajul (pedala) a ramas in continuare ceva mai tare decat la alte masini (chiar daca ,simtitor,s-a mai "inmuiat").Cred ca este ceva si pe la pompa de ambreiaj dar nu cred ca merita sa umbli acolo.La reprezentanta ,cu chitul tau la schimb, totul costa in jur de 1.000 ron.Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e drept...si la mine e ambreiajul cam tare. Din ce ai zis..inteleg ca 1.000 RON e manopera, dar kitul cam cat e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, cu totul:chit + manopera.La Nurvil ,la Rm. Valcea eu atat am dat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 years later...

am si eu o problema sa dus cutia numai intra in viteza 1,3,5 deci in fata am dus-o la mecanic a constatat ca este cutia ,am cutie in 5 trepte ,merge sa o inlocuiesc cu 6 trepte ,difera ceva?

Modificat de cristimatei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

timoneriea  o luam dar e nasol  atunci ca eu dejea am luat chitul de ambreiaj si volant

Modificat de cristimatei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci mergi linistit pe aceeasi cutie. Ai avantajul ca alea cu 5 trepte le gasesti la 200-300E pentru ca nu le cauta nimeni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!