Jump to content

Service 60.000 Km


Eto
 Share

Postare recomandată

Va salut, peste putin timp fac 60.000 de km cu masina din semnatura, stie careva ce trebuie sa mai schimb inafara de ulei, filtre de ulei, aer, polen si motorina? Ca nu inteleg nimica din cartea aia a masinii ca toata e pe germana. Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acuma nu da la urmatorul ar cam trebui sa-i schimbi cureaua de distributie+rolele!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut, peste putin timp fac 60.000 de km cu masina din semnatura, stie careva ce trebuie sa mai schimb inafara de ulei, filtre de ulei, aer, polen si motorina? Ca nu inteleg nimica din cartea aia a masinii ca toata e pe germana. Va multumesc.

Verifica in afara de schimbul obisnuit (filtre ,ulei) placutele de frana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai tiptronic, uleiul de la cutia automata :D :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult, am cutie manuala, la placute de frana ma gandeam si eu, am sa le verific.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uitete atent la distributie, esti sigur de km masini 60k din 2002????????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Va salut. Din nou. Am 75.000 km acuma cu masina si vreau sa ii fac serviceul. Am doua intrebari:

1) Daca am schimbat filtru de motorina la 60.000km mai trebuie sa il schimb si acuma?

2) Nu am apucat sa verific placutele de frana. Dar am sesizat ca de cateva zile cand apas frana se aude asa un huruit slabut. S-ar putea sa fie pe duca si sa nu imi apara nimica pe bord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iti recomand sa schimbi filtrul de carburant la fiecare revizie....cel putin eu asa fac.Placutele ar trebui sa le verifici daca nu au fost schimbate in acesti km.Ale mele au dus 50k fata si vreo 60k spatele.

Totusi km sunt reali? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dada kilometeri sunt reali sigur. Eu am adus masina in 19.05.2004 si atunci avea 50.000km. A fost si 16.000 euro. Daca mai aveti alte pareri despre filtru de motorina si placute sa imi spuneti. Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu fie alea din spate, care nu au senzor. Eu schimb si filtrul de carburant de fiecare data, e ieftin oricum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok. 10x pentru informatii. o sa schimb si filtru de motorina si ma uit peste toate 4 placute :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In locul tau as schimba si distributia (curea+role!). Oricum la urmatorul trebuie sa o faci neaparat si eu zic ca mai bine stai linistit inca de pe acum!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Producatorul specifica faptul ca distributia se schimba la 90,000 Km nu la 75,000 Km. Si asta nu inseamna ca la 90,001 Km gata crapa. Schimba distributia atunci cand este specificat. La filtre si ulei este altceva, se circula pe drumurile si mizeria din RO si este normal sa faci eventual revizii mai des sau sa mai schimbi si din filtrele care nu ar trebui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la 90.000km o si schimbam nu mai rpd. Am comandat placute de frana pentru toate 4 roti. Acuma merita sa le schimb pe toate sau numai alea pe fata? Daca alea de pe spate mai merg asa. Eu ma gandeam sa le schimb pe toate ca sa nu mai am treaba cu ele.

Si inca ceva cand pun frana se aude ca si cum is uzate placutele stiu sunetul ala. Intrebarea este d c nu s-a aprins nimica pe bord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate s-au uzat mai repede cele de pe spate care nu au senzor. Sunetul se poate auzi si daca in materialul placutei exista un defect sau ceva mai tare care freaca si care produce acel zgomot. Le poti inspecta vizual sa vezi cat de tocite sunt? In principiu daca au 4-5 mm ar trebui schimbate. De schimbat, schimba-le oricum pe toate. Cele de pe spate sunt mai subtiri ca cele de pe fata si calculate aproximativ sa se uzeze la fel astfel incat atunci cand le schimbi pe unele sa le schimbi si pe celelalte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat toate cele 4 placute. Erau aproape gata dar inca nu o ajuns la senzor. Mersi mult pt info. Mai am putin si fac 75.000 si voi schimba si toate filtrele + ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Deoarece functia search nu m-a ajutat sa gasesc un topic cu preturile lichidelor, si nici nu pot deschide un topic nou, voi posta aici (cu permisiunea moderatorilor).

Preturile de azi la reprezentanta VW din iasi (TVA inclus), valabile pentru masina din seamnatura:

-ulei motor: 66 lei/litru

-ulei cutie viteze: 102 lei/litru

-ulei pompa servodirectie (spec. G004): 47 lei/litru

-antigel (G12): 43 lei/litru

-lichid frana: 49 lei/litru

Si preturi la niste piese de schimb:

-bieleta directie (cu tot cu burduf si cap de bara): 460 lei/buc

-placute frana: 361 lei fata si 205 lei spate

-amortizor spate: 378 lei/buc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!