Jump to content

Schimbare bec pozitie - Cum le inlocuiesc??


zorg
 Share

Postare recomandată

M-am interesat cat costa unul original, in jur de 150 de ron si vine cu tot cu mufa si cu firele aferente. Cand am aflat, m-am linistit. Am cautat in dezmembrari prin baia mare fara rezultat. Sa zicem ca fac rost de unul din dezmembrari, se schimba usor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 190
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • marius1982.11

    10

  • likudio

    8

  • Muale

    7

  • bbogdanmircea

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai nu cred ca e chiar greu. Culoarea firelor cred ca aceeasi deci slabe sanse sa te incurci. Faci rost de un far de la dezmembrari, il dai pe al tau jos, le pui unul langa altul si scoti firul de la al tau, iar in loc il pui pe cel de la farul de schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici nu prea ai ce sa gresesti pt ca nu sunt 2 papuci lafel, vezi daca ai ceata sa iei tot de pe unul care are ceata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar numai capacul nu poate fi schimbat? Fara sa dau farul jos si firele sa ramana cele care sunt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba da, mufa intra in capac si e blocata de o clema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

cum schimb becul H7 la golfIV?

Cum se apasa sau indeparteaza la acea clema bratele? in partea de sus nu se vede....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut. in seara asta am observat ca mi s-a ars becul de faza scurta la farul dreapata al masinii...imi puteti spune va rog care este varianta optima pentru inlocuirea acestuia...cam ce fel de bec ar trebui sa iau si daca aveti idee cu este echipata masina din semnatura din fabrica as vrea totusi sa iau pe original,,,multumesc frumos astept sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ca sa vezi si sa nu crezi, la 2 sapt dupa ce schimb becurile de la pozitii cu leduri SMD, ledul din dreapta a cazut in far.

Ce mai pot face? Se demonteaza farul? E Valeo, am auzit ca e mai greu.

Orice sfat e bine venit! ms!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Demontezi farul,nu sticla!

Si scoti ledul prin gaura din oglinda.

From HTC via Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu aseara pe ploaie in 5 minute am schimbat ambele becuri de pozitie normale cu pe led

Treaba e f simpla

Dai pe partea soferului plasticul din spatele farului jos

Declsipsezi mufa mare(cam greu dar reusesti pana la urma)

Ridici siguranta de la capacul trapezoidal(cel mic)

Incerci si scoti siguranta si o pui bine pana termini treaba ca risti sa o scapi in scut daca ai diesel si nu o mai recuperi

Dai capacul pe spate din partea de sus

Introduci mana si pipai firele uitandu-te in far sa vezi daca se misca becul de pozitie identificand astfel care fire sunt

Tragi de ele si astfel iese firele cu soclu si bec

Schimbi becul

Bagi iarasi mana si te uiti in far si cu simtul gaurii(sper ca dezvoltat)introduci becul in locas si il impingi pana se opreste(iarasi cu simt)

Pui capacul la loc prin introducerea in partea de jos(are o gheara) si apoi in partea de sus

Montezi siguranta si clipsezi cu ea

Traba simpla

Pe opartea soferului daca vrei spatiu mult da si bateria jos

post-9400-0-39974300-1359901738_thumb.jp

post-9400-0-36729500-1359901752_thumb.jp

Modificat de joky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

la orice magazin de piese auto, eu mi-am cumparat cu 23 de lei doua bucati in spate la numere.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Vreau sa imi schimb becul de pozitie de pe partea pasagerului insa nu reusesc nici cum sa deconectez mufa din image...Stiti cumva care e smecheria?

Se poate trage aparatoarea de tot, ca sa pot umbla la  becul de pozitie? E foarte mic spatiu ca sa ajung la bec ...

Multumesc anticipat!

 

post-29452-0-46093300-1364836199_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dumitrualexander

Aparatoarea se poate trage in sus,dar cu grija.Asa tin minte ca am facut cand am schimbat eu becurile de pozitie.Oricum,daca nu ai niste maini mai finute e destul de nasoala operatiunea.Stiu ca m-am chinuit destul de mult pana am reusit sa ii dau de cap.Oricum,spor la treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat da nu merge nici cum 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e capacul de peste pozitie/faza lunga. are sus o sarma-clips, o tragi la o parte de pe capac. jos are un "cioc" care intra in far.

dupa ce ai tras in sus acea sarma, rabatezi spre motor in jos capacul si ridici. ar trebui sa iasa, cu firele atasate de el.

 

pt mai multa libertate de miscare (daca ai degete scurte de ex) poti desface si mufa de pe fire (are o siguranta ce o tragi cu o surubelnita dreapta apoi tragi/ridici) dar in 99% din cazuri poti schimba becul fara a scoate mufa aia mare, doar desfaci capacul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

sall,am si eu o problema!am vrut sa pun pe pozitie leduri,le-am pus,sau aprins,pe urma sa stins ala de pe stanga si l-am desfacutsi cand miscam de fire se aprinde.pe urma nu sa mai aprins deloc,si nici cel de pe spate:(( :((

 



sall!am si eu o problema cu becurile de la pozite:(am vrut sa imi pun cu led,le-am montat tot se aprindeau,pe urma ala de pe partea stanga s-a stins,l-am desfacut din nou si cand miscam de fire,se aprinde,pe urma nu s-a mai aprins deloc nici cand miscam de fire,si cand m-am uitat pe spate nu mai merge nici ala:((,ce pot sa ii fac? :((

Modificat de djcatano1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ledul are polaritate, inverseaza in munca.

Verifica daca se aprinde (pui 2 fire pe baterie), verifica daca ai siguranta arsa,daca ai curent in mufa becului

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sti cumva care este siguroanta?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te-ai uitat pe spatele capacului? Ai acolo o schema...

Nu ai curent in mufa de banuiesti siguranta ?

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Tot ce-ti trebuie este un patent curbat tare cu care ajung la suportul becului de pozitie, si tragi de el!post-122389-0-66287000-1371115585_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am reusit sa-mi schimb becul de la pozitie, stanga, cu ceva greutati, pana nu am citit forumul, insa tot nu i-mi functioneaza. cel schimbat era ars. m-am uitat la sigurante, le-am schimbat intre ele si totusi nu functioneaza. la fire m-am uitat dupa ce am tras, dar se pare ca totul e ok. Ce parere aveti. unde sa mai caut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!