Jump to content

Schimbare bec pozitie - Cum le inlocuiesc??


zorg
 Share

Postare recomandată

erau cumva ledurile alea cu cap metalic ?

pentru ca eu le am de prin toamna si merg si acum foarte bine.

iar la plafoniera am pus niste leduri mai ieftine de 5 lei bucata si care merg perfect si acum...

hai sa zic ca pozitia nu o folosesc zilnic, dar ledurile de la plafoniera se aprind ori de cate ori deschid masina/usa etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 190
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • marius1982.11

    10

  • likudio

    8

  • Muale

    7

  • bbogdanmircea

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mai multa lume imi zice ca le au de o gramada de timp si merg perfect. O fi fost doar ghionionul. In fine, am luat unul din plafoniera si l-am pus la pozitii si urmeaza sa gasesc unul pt plafoniera. Pontul de mai sus nefiind valabil intrebarea ramane deschisa, daca stie cineva unde pot gasi in Cluj....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit pana la urma la 60 de lei 2 bucati. Sunt mai bune calitativ si lumineaza si mai puternic. Le-am pus astea in pozitii si celelalta in plafon ramanandu-mi si unul de rezerva pt ca ma astept sa crape cat de curand unul din cele vechi. Si baiatul de unde am luat astea noi a zis ca si eu cand au avut la vanzare au venit o gramada cu ele inapoi. Asta e, de acum stiu.

@soila: ambele modele sunt cu cap metalic, deci...

Modificat de BDG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare! Nu stiu daca aici ar trebui sa postez dar totul a plecat de la schimbatul becului de pozitie.Cu toate ca este cel de langa baterie ,am ajuns la el relativ usor.Problema a aparut cand am inceput sa misc firele care duc la becul de pozitie,faza scurta si lunga.Tot plasticul care protejeaza cablul a inceput sa cada de pe el.Intrebarea mea este - se pot scoate piciorusele din soclu si inlocui cablul?

post-11371-1276182686_thumb.jpg

post-11371-1276182721_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da . Daca te uiti dinspre partea opusa firelor, o sa vezi ca lacasul picioruselor este intr-o parte un pic mai indepartat de metal. Introduci pe acolo o sirma otelita sau mai bine un ac, care va turti piedica conectorului de metal si tragind de fir acesta iese. Cu el afara o sa vezi despre ce e vorba, desfaci clemuta ca sa agate la introducere si gata. Eu folosesc o surubelnita de ceasornicar, subtire.

Uite, ti-am facut un desenel fara pretentii, doar sa intelegi principiul

post-58507-1276183972_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

cel mai bine cautati la dezmembrari o mufa cu tot cu fire si socluri.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
andrei.toledo

Salut!Cu toate ca poate nu e locul cel mai potrivit postez o problema la care nu i-am gasit deocamdata rezolvarea.

Un prieten si-a cumparat astazi un Golf 4 , 2001 , 1.6 16v AUS in 3 usi.Masina este echipata cu faruri cu lupa si angel eyes In.Pro.Pe lumina nu am dat atentie inelelor care de fapt reprezinta pozitia si intr-un final ne-am dat seama ca acele cercuri nu stau aprinse.Am zis ca probabil sunt arse ledurile dar problema este ca nu merg nici becurile de pozitie de pe spate.Bordul si iluminarea numarului spate se aprind cand pune pozitia.

E posibil sa fie arse in acelasi timp si inelele de pe fata dar si becurile spate ?Exista cumva vreo siguranta responsabila cu luminile de pozitie ?

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi sigurantele 22 si 23 de 5 A .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

oare unde pot gasi becuri cu led pentru plafonierele spate pentru un Golf IV, pentru ca nu gasesc nicaieri. am inteles ca este vorba de ceva becuri T3. ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salutare,

Am incercat sa vad cat de greu ar fi sa schimb un bec de pozitie in partea dreapta (cea cu spalatorul) si am vazut ca , capacul negru care acopera becul de pozitie, cel cu o clema sus nu sta fixat cum ar trebui in partea de jos. In poza atasata (care nu e de la masina mea, daca e cazul o sa revin cu poza) am marcat cu rosu locul. Din ce am vazut are o singura clema sus, dar jos atarna departat, iar pe acolo imi intra praf si mizerie in far.

Stie cineva despre ce e vorba?

post-16334-0-15772600-1333490182_thumb.j

Modificat de calin_vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jos, capacul trebuie sa intre tot intr-un fel de clema. El (capacul) are un piciorus care trebuie sa intre intr-un locas.

Probabil nu este pus cum trebuie sau are piciorusul rupt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat capacul, nu are niciun fel de piciorus cu care sa se fixeze jos. E rotund dedesupt. Probabil l-a rupt vreun destept cand mi-a schimbat pozitia.

Inseamna ca trebuie sa-mi caut un capac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare.

Ce model de bec trebuie sa cumpar pentru pozitie fata dreapta?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de 5 watts, am vazut ca exista si de 10w pentru masinile mari probabil

si la sofit-uri la fel, exista si mai puternice, dar daca nu pui ce recomanda constructorul, e posibil sa topeasca socket-uri

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le-am schimbat...trebuie rasucite un pic, dar tot am tras ca ghiolbanul si am rupt 2 picioruse la ala de langa baterie! sfat important cumpara mai multe in cazul in care esti neindemanatic si cade unu pe scut e mai greu de gasit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, exista vreun tutorial cum sa schimb becul pozitie fata dreapta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de obicei cand le scot trag de fire usor...le tin in tensiune pana iese becul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, exista vreun tutorial cum sa schimb becul pozitie fata dreapta?

nu e greu deloc,iti trebuie doar o surubelnita in cruce,un set torx si putina indemanare

desfaci capacul cu mufa ce intra in far,si apoi tragi usor de firele care intra in soclul de la becul de pozitie,si iti iese becul cu soclu cu tot,apoi scoti becul din soclu,si il pui pe cel nou

la farul de pe parte soferului ,trebuie sa desfaci protectiile de plastic care tin si cablul ce deschide capota

succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca soclul becului are pe lateral 2 clapite care il tin fixat in far, iar cand tragi de fire s-ar putea sa se rupa, dar becul sta bine si fara ele.

@cristi_eftimie: Troxuri iti trebuie doar daca vrei sa dai farul jos, in rest nu ai la ce sa le folosesti la schimbarea becului de pozitie. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca soclul becului are pe lateral 2 clapite care il tin fixat in far, iar cand tragi de fire s-ar putea sa se rupa, dar becul sta bine si fara ele.

@cristi_eftimie: Troxuri iti trebuie doar daca vrei sa dai farul jos, in rest nu ai la ce sa le folosesti la schimbarea becului de pozitie. :icon_thumleft:

la mine capacul din spatele farului de pe partea soferului,ala care tine cablul de la inchiderea capotei,e prins cu doua suruburi cu cap torx,si 2 cu cap in cruce,si fara sa-l dai jos,nu poti ajunge in spatele farului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca au fost schimbate, in mod normal sunt 4 in cap cruce pt cele 2 capace.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine si la frate-miu,sunt 2 tipuri de suruburi,asa ca nu stiu care ,cum sunt schimbate,

asa am vazut la 2 masini,si am presupus ca la toate sunt la fel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca se gaseste de cumparat capacul de la far care are incorporata mufa cu fire ce merge la pozitie si faza lunga?

Mai jos linkul la topicul unde am dat detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da,se gaseste pe original(nici nu vrei sa stii cat costa), dar de ce nu iei una dintr-un far spart de la dezmembrari, se gasesc destule?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!