Jump to content

Cablu De Ambreiaj


dancu
 Share

Postare recomandată

Am intrat de curand in aceasta comunitate si imi place solidaritatea de care dau dovada membii ei si implicarea celor mai experimentati in problemele incepatorilor.

Va cer si eu sprijinul intr-o problema care ma supara de ceva timp si nu am gasit in discutiile de pana acum acest topic

Asadar, intr-o perioada de 2 ani, mi s-au rupt 4-5 cabluri de ambreiaj. Toate in acelasi loc, la 2-3 cm de capatul care se prinde in pedala. Incepe prin a se fisura invelisul din plastic si apoi cedeaza si sarmele treptat, pana se rup toate.

Mi s-a spus ca este posibil sa fie de vina calitatea proasta a cablurilor, dar nu stiu ce sa cred.

De asemenea dosesc sa cumpar urmatoarele piese:

- bara fata cu spoilere + ornamente, semnalizatoare, grile,

- bara spate,

- cablu ambreiaj,

- placute frana,

- saboti,

- grila radiator

Va rog de asemenea sa imi recomandati un service in zona Militari.

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • alexgtx

    13

  • nikusor71

    13

  • lupo_bv

    10

  • cosmin_golf

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

in prinvinta cablului de ambreiaj nush ce sa iti zic insa sigur freaca in aceea zona si daia se rupe de fiecare data in acelasi loc , altfel nu se explica si nici nu ar fi logica o alta explicatie

Pai ce ai zis tu acolo ca vrei sa schimbi le poti face tu dar daca nu ai timp sau altceva iti pot recomanda un mecanic in service dacia dar este in zona diham - titan .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce fel de cablu de ambreiaj ai, autoreglabil sau reglabil manual?

post-6155-1170867966_thumb.jpg

post-6155-1170867989_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te ajut cu tot ce iti trebuie, dar nu in zona militari

Super ! Da-mi, te rog, mai multe detalii si sper sa o rezolv cat mai curand.

Ma intereseaza zona in care e service-ul, daca adus ei piesele de care am nevoie (eu am gasit piesele la un magazin in zona Lacul tei, dar nu le-am comandat inca, pentru ca voiam sa mai vad si alte preturi).

Multumesc, astept raspunsul tau.

Ce fel de cablu de ambreiaj ai, autoreglabil sau reglabil manual?

Eh.... am avut si autoreglebil si cu reglaj manual, s-au rupt la fel de repede.

Oricum eu am fost mai multumit de cum functiona cel autoreglebil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu sigur montezi corect cablul? Nu imi dau seama in ce ar putea sa atinga... Doar in peretele compartimentului motor.. dar acolo cablul are protectie, nu atinge..

In orice caz, ar fi de ajutor daca ti-ai baga mana pe sub bord sa vezi in ce atinge. Ar trebui sa fie evident la atingere daca e in stare sa rupa cablul de otel :D

Offtopic: nu exista un cuvant pentru "peretele dintre compartiment motor si habitaclu"? :D In engleza e firewall.. in romana mi-e lene sa scriu atat :D

Modificat de gribelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

buna forumisti, se poate sa ma ajute cineva cu o schema a cablului de ambreiaj la un golf 3 1,9 TDI??? multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult de tot ptr ajutor BOGDANE, mai clar si mai explicit de atat, nici nu se putea, ai fost super. multumesc inca odata. am sa incep investigatiile dupa ce citesc cele trimise de tine. multa bafta si sanatate. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdane nu ne trimiti si noua? sau pune pe forum ca suntem curiosi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu am reusit sa o pun pe forum, cum vroiam, pentru ca e prea mare.Daca imi dati alta solutie de upload, cu mare placere. Pt Rata: cu placere :lol:

Modificat de Bogdan29
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Am si eu o problema cu pedala de ambreiaj,este foarte tare,tin sa mentionez ca,cablul de ambreiaj(cu reglaj manual) nu este foarte intins.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Am si eu o problema cu pedala de ambreiaj,este foarte tare,tin sa mentionez ca,cablul de ambreiaj(cu reglaj manual) nu este foarte intins.

Multumesc

si eu am aceeasi problema, e la fel ca cel din pozele de mai sus (made in italy) - probabil sunt proaste cablurile.

Presimt ca o sa cedeze in curand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor, mai pentru profani.... care este cablul cu reglaj automat si care e manual? (din pozele de mai sus)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor, mai pentru profani.... care este cablul cu reglaj automat si care e manual? (din pozele de mai sus)

primul pare cel autoreglabil - care nu prea seamana cu cel original VW

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa banuiam si eu, dar nu eram sigur. Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam cati km tine un cablu deasta No Name pana sa se rupa? A inceput sa se apese pedala supergreu, la un momentdat are un hop si presimt ca o sa cedeze in curand.

Cablul original m-a lasat cand ma asteptam mai putin - naspa senzatie.

Facatura asta de cablu care l-am pus acum nici nu intra cu un capat in pedala de ambreiaj, asa de "bine" e facut.

Urata treaba cu piesele astea de schimb, la cate am schimbat in masina pot sa zic ca acum e MADE IN ITALY :) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce fel de cablu de ambreiaj ai, autoreglabil sau reglabil manual?

Puteti sa-mi spuneti ce este diferenta dintre cele doua (cablul din prima poza este reglabila, iar al doilea nu???)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare..stie careva de ce cablul cu autoreglare prinde foarte sus...? se poate regla in vreun sens sa prinda mai jos..? e cam nasol pe cablu ...cel mai bun e hidraulic....oricum astept ceva info desprea problema asta ..multumesc :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iti prinde foarte sus la calblu autoreglabil, inseamna ca e pe moarte ambreiajul. Tocmai de aia e autoreglabil pt ca nu trebuie sa-l reglezi. Dar sigur inseamna ca ambreiajul e pe moarte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da ce ii pe moarte discul de ambreiaj sau placa de presiune...placa o simt destul de buna .. iar discul nu patineaza cel putin asa il simt din picior....si daca e asa am pus-o la greu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu sa-ti spun exact, dar la Golf 3 (deci presupun si la tine) cand prinde sus - la cablu autoreglabil - inseamna ca se apropie momentul cand trebuie schimbat ambreiajul :( Banuiesc ca amandoua din pacate (asa am auzit de la mai multe persoane).

Asta e tot ce am gasit despre probleme ambreiaj. Sper sa te ajute...

post-35781-1228942635_thumb.jpg

Modificat de Brdaric
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat cablul made in italy cu reglaj manual (o porcarie) cu unul cu reglaj automat Sachs.

Diferenta e URIASA - acum se apasa superusor, ca sa descriu in cuvinte: la fel de usor ca la G4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

stie cineva cum se schimba cabul de ambreiaj autoreglabil? pasii, sau poze....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci. d'asta imi era frica, sa dau panoul electric jos. ma duc la mecanic....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!