Jump to content

Distributie


mike2402
 Share

Postare recomandată

am si io o intrebare : Ce se intampla daca se rupe cureaua de distributie la un VW cu motor 1.8 benzina ??? cel mai rau scenariu posibil..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am auzit eu .. nu se intampla mare lucru.Poate nu am auit bine :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai rau scenariu poate fi asa: se duce de la punct, supapele se deschid in timp ce pistonu urca ori se indoaie ori se rupe o supapa, cade in camera pistonului si... iti face varza chiulasa, asa vad cel mai rau lucru ce se poate intimpla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceea ce a zis GBI este foarte adevarat , nu o se indoaie doar o supapa ci toate !! si daca doamne fereste se rupe nu ai cum sa scapi de acest scenariu asa ca daca ai vreao banuiala ca este pe duca cureaua schimb_o , o sa te duce extraordinar de mult refacerea motorului daca se rupe , cinava pe aici zicea ca la costat in jur de 40 milioane sa refaca motorul unui golf 3 asa ca mare atentie !!!!

Cred ca P C D se referea la cureaua de transmisie daca se rupe nu este o mare problema daca se observa in timp util si sa nu mergi mult cu ea asa - se supraincalzeste motorul si nu mai incarca altermatorul , nu mao merge servodirectia .... aer conditionat ...

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha... deci sa va spun si de ce am intrebat. trebuie sa schimb semeringul de la distributie si m-am gandit ca ar fi bine sa schimb si rola+curea. un service mare din SV imi ia manopera 200 ron, pe cand un service normal adik fara mare renume imi ia 50 ron(aici il cunosc pe mecanic si de obicei face treaba buna). nus ce sa fac acum pt ca la distributie si cea mai mica neatentie poate sa coste. stau si ma gandesc k si intr=o parte si in alta tot oameni lucreaza la masina numai ca unu are "firma" iar altul nu. amicul asta al meu are o jetta din 92 un golf 3 si un golf 4 deci ma gandesc ca e la curent cu motoarele vw. voi ce spuneti!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totul tine de garantie . Nush ce sa zic de preturi - in bucuresti manopera costa aprox 150ron - pentru distributie , oricum este o operatiune destul de delicata insa daca se face in cunostintza de cauza nu ar trebuie sa fie probleme .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mare atentie cand scoate cureaua la distributie sa iti blocheze vilbrochen si ce mai trebuie pe punct, si sa verifice de 2 ori ( e mai sanatos) cand pune cureaua sa fie pe punct.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se indoaie supapele, in special cele de la evacuare.Daca esti in mers atunci acestea se pot rupe, sparge pistonul, lovi in chiulasa si de aici un intreg circ.In Slobozia manopera pt schimbarea curelei de distribu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un scenariu si mai "horror" in regia curelei de distributie,mai contine,pe langa cele expuse,piston spart si biele stramba.Deci tot tacamul ca sa stai linistit.Dupa dupa ce schimbi motorul:lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci sa inteleg ca cel mai bine ar fi sa merg pe mana celor "mari" pt ca ei imi ofera garantie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fiind o operatiune delicata insa nu foarte grea pentru cine stie ce face as zice totusi sa nu te uiti la bani , cansecintele le-ai citit mai sus , acum stii cum este : fiecare doarme asa cum isi asterne insa zic ca o garantie la lucrarea asta este cea mai importanta , te scuteste de multe si aici ma refer la factura nu la ceva verbal .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA motoarele pe benzina cu 2 supape pe cilindru nu se stramba supapele deoarece nu sunt motoare cu interferenta ( ca alea 16V). Deci daca se rupe cureaua nu se vor indoi supapele.

Operatiunea de schimbare nu e complicata pentru cine stie ce trebuie facut. iti recomand sa schimbi si cureaua si rola.

P.S> Completeaza profilul ala cu localitatea de unde esti. :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am completat tot ce mi-au cerut nus de ce ink nu m-au inregistrat... in fine, sunt din suceava .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA motoarele pe benzina cu 2 supape pe cilindru nu se stramba supapele deoarece nu sunt motoare cu interferenta ( ca alea 16V). Deci daca se rupe cureaua nu se vor indoi supapele.

Oltcit-ul are 2supape/cil.Si cand rupe o curea,ce crezi ca face?Supapele varza.

Sunt si exceptii cand supapele scapa:opel1,6 Cielo 1,5(tot Opel)Dar de regula supapele trebuie schimbate.

Modificat de ram40andy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideile sunt impartite, am un prieten mecanic care sustine ca nu se intampla nimic, altii vad ca zic ca se duc supapele (daca pistonul iti prinde supapa deschisa ce credeti ca se poate intampla)!

(Si la oltcit colega iti zic si eu ca se fac varza cand se rupe cureaua!)

Eu va propun sa facem o proba! :) :D

Modificat de milika
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideile sunt impartite, am un prieten mecanic care sustine ca nu se intampla nimic, altii vad ca zic ca se duc supapele (daca pistonul iti prinde supapa deschisa ce credeti ca se poate intampla)!

(Si la oltcit colega iti zic si eu ca se fac varza cand se rupe cureaua!)

Eu va propun sa facem o proba! :) :D

Daca va stringeti citiva si mai si pune-ti ceva, va las sa faceti proba pe masina mea ;) ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu pe cineva cu motor de 1.8 care merge pana i se rupe cureaua de distributie de calic ce-i...:) I s-a rupt de doua ori pana acum si nu a patit nimic. A zis ca pistonul nu ajunge la supape decat la diesel. Dar ma rog, nu stiu cum e la celelalte motoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se intampla la cele pe benzina (unele) sa nu aiba probleme la ruperea curelei deoarece camera de ardere e mai mare si supapa nu poate fi atinsa de piston chiar daca este deschisa si pistonul respectiv la PMS (adica cel mai aproape de supapa).

La diesel e exact pe dos ... adica camera de ardere e mai mica (raport de compresie mare) iar pistonul va lovi supapa (supapele) la PMS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA motoarele pe benzina cu 2 supape pe cilindru nu se stramba supapele deoarece nu sunt motoare cu interferenta ( ca alea 16V). Deci daca se rupe cureaua nu se vor indoi supapele.

Gresesti. Ceea ce spui tu era valabil la Opel Astra, la VW marea majoritate a motoarelor sunt cu interferenta indiferent cate supape au sau ce combustibil folosesc. Spun marea majoritate deoarece din 92 incoace eu n-am auzit de nici unul care care sa nu fie cu interferenta, dar este posibil sa existe si asa ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!