Jump to content

Pasat Vs Paladine Vs Mazda6 Vs Avensis Vs Acord Vs Nissan


Santo
 Share

Postare recomandată

Hihi... facem ca "nebunul" nadir...cumparam o caroserie, 2 saci de piese (alese cu grija!) si coacem o bijuterie unica si pe gustul nostru, cu optionalele fix cele care le dorim ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 185
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rvacaru

    40

  • d-rive

    23

  • Akebono

    17

  • NetFlow

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

ma refeream la modul cum ii poti pacali daca baga impozit pe cai putere. De ex uite la ZGB ce are pe masina. Ar plati impozit mai mic.

Revenind insa, vad cum sariti pe cei care recomanda non vag... Ii dam omului pareri, nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate eu nu cunosc preturile in RO. Eu ma plimb in weekend pe aici pe la handleri si ma informez. La BMW nu am mai prea am intrat (la serie 1 doar, am incercat sa ma urc, am reusit, dar am iesit iute ca sunt claustrofob), preturile la masini noi acolo sunt mult peste nivelul meu. Iar daca ai dat 55k pe o masina trebuie sa fi avut informatii sigure ca sunt bine "investiti", nu comentez. Pentru mine _personal_ ar fi bani aruncati. Eu zic ca e bine sa evitam factorul personal in discutiile noastre, e mult prea subiectiv si implica ratiuni individuale.

On topic: am condus un Passat Variant 1.6 ;) Vreti sa aflati pareri? Mi-l puteam customiza cum vreau ;) Dar am considerat ca nu prea are sens sa pun o clima "bizoniala" pe o masina fara motor, nu?

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de acord cu tine @rvacaru, am avut mai multe masini si am decis ca pot face pasul asta, pentru mine masinile sunt totul cu toate astea mi-am pus la punct restul lucrurilor in viata si abia apoi m-am aruncat la o masina, chiar daca asta imi doream cel mai mult.

@godo, eu as vrea sa-i recomand ceva de la VAG omului dar in afara de faptul ca omul ne-a cam lasat balta si noi am dat-o pe discutii de motoare si alte alea nu am ce sa ii recomand de la VAG in banii astia pentru ca e clar ca japonezele ofera ceva mult mai atractiv, cel putin la prima vedere. Un Passat decent ajunge la 30k deci sare mult prea sus, daca vrea Golf da, avem ca sa-i oferim si chiar interesant, de ce nu un GTI chiar, de la Skoda nu stiu daca il incanta ceva, ar mai fi Seat unde cu siguranta ar gasi ceva atractiv si sunt si promotii la Seat, foarte interesante chiar.

Din pacate SEAT este cam scos din discutii cu toate ca ofera niste masini cu tehnica VW si un look formidabil pe langa orice japoneza. Seat se bate cu BMW in WTCC si nu cu japonezele. BTW de ce nu reusesc nimic japonezii in competitiile astea?

@rvacaru, la Passat cu 1,6 mai bine ii pui pedale ca daca ai o constitutie fizica buna cred esti mai tare decat motorul ala, e un fel de The Flintstones Passat-ul asta. iar ai reeditat si m-ai prins in off-side ;)

Modificat de d-rive
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plssss fara WTC si curse.... aia e altceva... caroserii/motoare/interese... noi vorbim de masini de serie civilizate. Ca altfel ii recomandam un Impreza 1.6 sau 2.0 si gata, are omu "masina care o castigat raliuri" :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai da Radu nu discutam de WTCC dar totusi cei de la Seat au niste modele interesante ca si masini cu tenta sportiva si am zis ca poate o fi omul interesat.

ziceai de Imprezza... cand a castigat Subaru ultimul campionat mondial de WRC ? ;) asa ca mergand pe principiul asta ii recomand cu caldura un Citroen sau un Peugeot ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Leon vs Civic... da clasa Seat japonezului? ;)

Recunosc ca la faza asta sunt mut. Interiorul de la Seat este naspa rau, mai ales consola aia centrala, sa fiu al naibii daca stiu ce au avut in cap cand au facut nenorocirea aia de consola.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut placerea sa am la dispozitie cateva ore sambata un Civic diesel bine dotat. A cam reusit sa imi schimbe ideea de masina sport care o aveam pana atunci. Este cu adevarat o masina sport. Din clipa in care te urci in ea, si te feresti de coltul stanga al bordului (ai impresia ca te prinde inauntru), pui cheia, se aprind nebuniile alea prin cele 3 zone de informatii, apesi pe Start Engine. Sus langa vitezometru sunt 2 randuri de leduri (ECO si REV), cele 3 informatii fiind tot ce ai nevoie in mod normal. Totul e orientat sofer (pasagerul e tare frustrat, abia are dreptul sa umble la radio)... :P

Si un link interesant, mai on-topic, tot felul de masini cu tot felul de acceleratii :P

http://www.km77.com/marcas/honda/2006/civic/18-p/m02.asp

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unii dintre voi care sunteti inebuniti dupa japoneze uitati ca o buna parte din motoarele vw sunt folosite de o marca premium pe nume Audi si aceste motoare se descurca excelent pe o masina premium. Ce motor are honda care se compara cu 2.0 t fsi sau cu 3.2 250 cp, sau poate vreti diesel 2.0 170 cp, 3.0 v6 tdi sau un v10 tdi, nu am auzit de un motor v10 la honda sau la toyota poate in f1 si nici acolo acum. Sunt doar cateva motoare de la wag nu am timp sa le scriu pe toate. Ganditi de doua ori inainte sa criticati cea mai premiata masina din Europa cu este passatul. Si legat de fiabilitate cine vrea in ziua de azi sa conduca o masina 1 milion de km asa cum isi face reclama toyota in diferite tari? stiu cine oamenii care nu au nimic de spus. Imi pare rau ca unii dintre voi gandesc dupa tipar si isi fac pareri si isi formeaza convingeri din auzite, incercati sa conduceti masinile astea pe care le criticati si apoi mai vorbim no ofence.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina arata bestial, la prima vedere pare nava spatiala dar daca te uiti mai atent in afara de multitudinea de lumini si luminite restul nu este decat plastic modelat in stil SF. Pare totusi ergonomic bordul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unii dintre voi care sunteti inebuniti dupa japoneze uitati ca o buna parte din motoarele vw sunt folosite de o marca premium pe nume Audi si aceste motoare se descurca excelent pe o masina premium. Ce motor are honda care se compara cu 2.0 t fsi sau cu 3.2 250 cp, sau poate vreti diesel 2.0 170 cp, 3.0 v6 tdi sau un v10 tdi, nu am auzit de un motor v10 la honda sau la toyota poate in f1 si nici acolo acum. Sunt doar cateva motoare de la wag nu am timp sa le scriu pe toate. Ganditi de doua ori inainte sa criticati cea mai premiata masina din Europa cu este passatul. Si legat de fiabilitate cine vrea in ziua de azi sa conduca o masina 1 milion de km asa cum isi face reclama toyota in diferite tari? stiu cine oamenii care nu au nimic de spus. Imi pare rau ca unii dintre voi gandesc dupa tipar si isi fac pareri si isi formeaza convingeri din auzite, incercati sa conduceti masinile astea pe care le criticati si apoi mai vorbim no ofence.

Nu suntem inebuniti, ci doar realisti si pe cat mai mult posibil obiectivi, ceea ce nu pare a fi cazul in ceea ce priveste alte persoane.

Daca dupa tot ce s-a spus si scris, adus ca argumente, revenim la chestiuni de astea ......... In fine sa spunem ca Honda scoate din 2,0 benzinar aspirat ceea ce scoate Vw tot dintr-un motor de 2,0, tot benzinar DAR cu turbina. Daca asta-i tot una sau chiar mai rau pt Honda ca vezi Doamne trebuie turata, nu stiu daca mai au rost discutiile.

S-a tot spus sa se aiba in vedere aceiasi unitate de masura, dar.............

Passat-ul in Europa, cel mai premiat de cine ?

Fiabilitatea nu presupune exclusiv cei 1 milion de km, ci multe alte chestiuni, fara a parcurge acel rulaj.

Tocmai ca pe noi nu ne greveaza vreun tipar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unii dintre voi care sunteti inebuniti dupa japoneze uitati ca o buna parte din motoarele vw sunt folosite de o marca premium pe nume Audi si aceste motoare se descurca excelent pe o masina premium. Ce motor are honda care se compara cu 2.0 t fsi sau cu 3.2 250 cp, sau poate vreti diesel 2.0 170 cp, 3.0 v6 tdi sau un v10 tdi, nu am auzit de un motor v10 la honda sau la toyota poate in f1 si nici acolo acum. Sunt doar cateva motoare de la wag nu am timp sa le scriu pe toate. Ganditi de doua ori inainte sa criticati cea mai premiata masina din Europa cu este passatul. Si legat de fiabilitate cine vrea in ziua de azi sa conduca o masina 1 milion de km asa cum isi face reclama toyota in diferite tari? stiu cine oamenii care nu au nimic de spus. Imi pare rau ca unii dintre voi gandesc dupa tipar si isi fac pareri si isi formeaza convingeri din auzite, incercati sa conduceti masinile astea pe care le criticati si apoi mai vorbim no ofence.

Dar tu de unde stii cum merg alea? Le-ai condus pe fiecare in parte? Aici discutam de o masina pana in 20mii euro. Cat despre audi premium, sa nu fie oare un pic de "marketing" aici?

Am avut placerea sa pot ajuta un amic care a sosit la mine cu un A4 1.8T Premium cu CheckEngine aprins. Era disperat, urma o vizita la Audi :P Eroarea era provocata de senzorul de temperatura apa. Bun, ne uitam in catalog si surpriza: senzorul este fix acelasi (Cod, culoare, miros) ca pe prapadita mea Fabie. Si culmea, este o piesa care este extrem de subreda si prost facuta (saboteur a analizat-o mai adanc). Deci nu toate componentele de pe Audi sunt premium, nu?

Cred ca ai gresit putin topicul, nu discutam de masini de teren, nici de V10, cautam ceva pana in 20mii DDP :P

Nu inteleg afirmatia cu "oamenii care nu au nimic de spus" :P

Vezi pe honda.com, sectiunea Acura. Au si ei motoare de 300CP pe masini de serie SUV :P

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din moment ce te-ai simtit probabil ca oamenii care nu au nimic de spus sunt cei ca tine, :P a si o masina de 20k este skoda superb, si sunt sigur ca daca iti vinzi fabia si mai pui ceva iti vei cumpara acel magnific civic si apoi nu mai trebuie sa te gandesti la cat de prost lucrat este un audi. Si da am condus v6, 2.t fsi .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ VladMVI: deja incepi sa jignesti. Daca initial era interpretabil, acum se inlatura dubiile. Astfel de atitudini nu sunt deloc in regula si nici de tolerat.

Poti combate oricat ideile, aspectele, chestiunile, etc., desigur civilizat si decent, FARA sa ataci persoana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si de ce vorbesti despre V10 daca nu ai mers cu el? Pe noi ne inveti sa nu vorbim daca nu am condus, dar tu iti permiti? :P

Sa inteleg ca oamenii care nu au nimic de spus, sunt fraierii ca mine care cauta o masina fiabila si usor de intretinut?

Si ca vorbaretii sunt cei de pe "Probleme cu G5" si "Probleme O2 reloaded"?

Skoda Superb nu exista pe harta mea auto, pentru ca, tot fraier fiind, imi doresc un portbagaj variabil, sa pot rabate banchetele sa imi car dulapul din bucatarie daca asa am eu chef :P intelegi?

Nu cred ca toata lumea trebuie sa fie fortata sa gandeasca romaneste: limuzina sedan, daca se poate vag si daca se poate dieel :P nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ VladMVI: deja incepi sa jignesti. Daca initial era interpretabil, acum se inlatura dubiile. Astfel de atitudini nu sunt deloc in regula si nici de tolerat.

Poti combate oricat ideile, aspectele, chestiunile, etc., desigur civilizat si decent, FARA sa ataci persoana.

Sunt de acord cu tine, nu am intentionat sa jignesc pe cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

calmativa oameni buni, ce are a face masina cu jignitul si atacul la persoana... suntem pe un forum ok intr-o discutie libera... facem si topic de K1 daca vreti :P :P

Modificat de d-rive
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mai e ceva. Handlerul meu local imi ofera 10 ani garantie la Powertrain la Honda. -> impresie buna.

Handlerul VW la care am ajuns cu fabia cu geamul cazut in usa, mi-a zis ca nu stie ce sa imi faca, sa revin LUNI (nu am garaj si i-am spus asta) -> impresie proasta (plus ca de o juma de an nu sunt in stare sa imi ofere posibilitatea unui test cu TSI, unii angajati nici nu stiu ce e ala).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si de ce vorbesti despre V10 daca nu ai mers cu el? Pe noi ne inveti sa nu vorbim daca nu am condus, dar tu iti permiti? :P

Sa inteleg ca oamenii care nu au nimic de spus, sunt fraierii ca mine care cauta o masina fiabila si usor de intretinut?

Si ca vorbaretii sunt cei de pe "Probleme cu G5" si "Probleme O2 reloaded"?

Skoda Superb nu exista pe harta mea auto, pentru ca, tot fraier fiind, imi doresc un portbagaj variabil, sa pot rabate banchetele sa imi car dulapul din bucatarie daca asa am eu chef :P intelegi?

Nu cred ca toata lumea trebuie sa fie fortata sa gandeasca romaneste: limuzina sedan, daca se poate vag si daca se poate dieel :P nu?

Da este problema ta cu ce masina iti cari mobila din bucatarie, doar traim intro tara libera. Si da foarte bine ca superb nu este pe harta ta auto nu este nici o problema este pe harta multor altor romani care gandesc romaneste. Eu prefer sa imi car mobila cu un pick-up, si astfel sa nu mai gandesc ca romanul care punea in dacie cartofi, pepeni, etc. Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca in loc de dulap trebuie sa duc 1800 de km ceva "bunuri" de folosinta personala? sa zicem 2 biciclete. Si nu le vreau sus, ca suiera, si nici in spate ca le pierd :P Am uitat sa precizez ca vreau un motor pe benzina. Nu am gasit la Superb nici un motor pe benzina cumparabil :P

Cred ca deja suntem mult prea offtopic la offtopic :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lasa ca o sa se faca curatenie de off-topicul asta, cu toate ca discutiile chiar sunt bune, unele dintre ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O varianta de masina la 20k, ca pana la urma asta e subiectul. Skoda octavia 2 trend.

Doar unele dotari standard: climatronic dual-zone, airbaguri fata frontale si laterale, radio cd & mp3 player, abs+asr, geamuri electrice fata, oglinzi reglabile si incalzite elecric, computer bord, cotiera fata etc. Motorizari si preturi pentru aceasta varianta de echipare: 2.0 tdi pd 140 cp ( 15.700 ), 1.9 tdi 105 cp (14.000) si 1.6 fsi 115 cp ( 13.800) preturi in euro fara tva. Cum vi se pare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!