Jump to content

Bucsa Brat


icebergservice
 Share

Postare recomandată

se potrivesc, doar daca muncesti la ele putin. adica sa le pilesti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • b-66-six

    6

  • paul_ral

    6

  • zipp

    5

  • SethBv

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

golful meu nu avea distantier...si nici nu i-am pus ca nu aveam de unde atunci pe loc..

Modificat de Claudiu90
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi poate spune cineva codul pt surubul de la bucsa mica, sau n-are nimeni un surub din ala in plus?

Modificat de hunior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! am si eu o problema, am schimbat cutia de viteze si apoi am constatat ca atunci cand virez maxim stanga sau in dreapta si dau in fata sau in spate, o roata parca o trage taras, zici ca nu vireaza amandoua la fel! de la ce sa fie?

Un mecanic mi-a zis sa ma duc sa ii fac unghiurile, dar am de schimbat inainte un burduf la o planetara si apoi le fac!

Se poate sa fie de la planetare? tin sa va spun ca cutia este identica si inainte sa o schimb nu facea asa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o intrebare tehnica...

Trebuie sa demontez bratul dreapta la un Golf 3, 1.6, AEE, dar surubul din fata, cel de la bucsa mica, nu se poate scoate, loveste in baia de ulei. Nu stiu daca este o problema specifica a acestui tip de motor, sau este la fel la toate golfurile, dar cum se procedeaza? Se coboara cadrul motor (puntea fata)...sau se ridica motorul?

Astept un raspuns, multumesc!

baga un cric (crocodil) sub motor si suspenda motorul ca iti permite sa se ridice atat cat sa scoti surubul. nu trebuie desfacuti suportii de la motor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

salut baieti ,deci aceeasi prob am pati sai eu acum sa rupt surubul si acu am rams cu ea asa nush ce sai fac ,cel mai probabil sa tai bascula plus ca o fuzeta sa macitat atat de mult de la rulment ca am joc in ea acum daca pun rulmentul deci alta fuzeta alta bascula BANII vorbesc ,astept sfaturi daca nu ma apuc si o transform in carutza salut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare baieti. Azi am reusit si eu sa schimb bucsele la bascule. Am luat Lemforder: cele mici 15 lei/buc. si cele mari 30 lei/buc. Pivotul 65 lei. Am dat acasa basculele jos si am mers la service sa-mi schimbe bucsele. Am mai dat 40 lei acolo.Am avut si eu ceva probleme cu suruburile de la bucsa lunga, dar am pus o teava de 2 metri pe cheie si am reusit sa il desfac. Am inteles ca suruburile care se rup asa repede nu ar fi originale. Adica si eu l-am fortat destul de mult si nu s-a rupt. Deseara o sa le pun pe masina si o sa va zic cum se comporta. Bafta si voua la mesterit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat si eu Lemforder sa schimb bucsaraia pe fata, doar cele doua bucse mari le-am luat de audi TT pentru ca nu mai au gaurile alea in cauciuc ci au cauciucul plin si poate sunt mai rezistente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si se potrivesc bucsele de TT pentru golfuletele noastre? :blink: As vrea o poza si eventual un cod de piesa daca se poate. Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codul este Meyle 100 407 0073/HD

Astazi le-am pus pe masina si erau pareri impartite intre mecanici despre rezistenta lor in timp.

post-53719-0-94433900-1311865139_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Aveti vreo schema pentru a face o presa pentru schimbat aceste bucse?

Respect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am dat bratul jos si le-am schimbat in menghina...am una mai mare:D:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am luat azi un brat si are acea aparaoare. oare se poate da jos?

post-60607-0-98342200-1323111803_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Au inceput sa bata bucsele pe fata destul de rau si vreau sa le schimb eu, fara mesteri. Imi puteti spune cat de greu e, la ce tre sa fiu atent si alte chitibusuri? mersi anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti trebuie presa ca sa le pui pe cele noi. Ai grija la suruburile care tin bascula; unele au obiceiul sa se rupa. Eu am dat basculele jos de pe masina si am mers la un service din cartier. Manopera scos/ pus bucse - 15 lei. In 10 min am plecat din service

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil si io o sa merg la service cu bratele in brate ca nu am presa :P, numa sa reusesc sa le dau jos. mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti trebuie presa ca sa le pui pe cele noi. Ai grija la suruburile care tin bascula; unele au obiceiul sa se rupa. Eu am dat basculele jos de pe masina si am mers la un service din cartier. Manopera scos/ pus bucse - 15 lei. In 10 min am plecat din service

Probabil tu ai schimbat alte bucse, nu prea are cum sa iti schimbe bucsele de la bascula in 10 minute, oricat talent ar avea in ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce presa are,am vazut la cineva o presa hidraulica,cu presa aia sigur schimbi o bucsa in cateva minute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu bascula pe masina sau scoasa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu bascula data jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianviperdodge2012

Va zic eu ca am dat bascula jos si am inlocuit bucsele in mai putin de 10 minute cu un simplu ciocan(baros) si cateva tevi,mare lucru nu este,doar imaginatie si initiativa sa ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

e vreo combinatie cu bucsele astea "pline" ? am auzit pareri impartite: pe de o parte ca rezista considerabil mai mult, pe de alta parte ca ar fi prea rigide si s-ar duce socul in alte articulatii..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca tot este vorba despre bucsii,brate...va rog frumos,ziceti-mi si mie...am un golf 3 gti...iar la brat,am o chestie in plus..o"ureche"dreptunghiulara,unde se prinde bara de torsiune...sa fiu al naibii daca am gasit pe la dezmembrari :) am cautat pana mi-a iesit p ochi si am obs ca seat toledo 1 ar avea ceva de genu' ...aveti idee daca se potrivesc???? multumesc anticipat !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandesc ca la clema asta te referi care se prinde de sasiu, partea care se prinde de brat e articulatia de la punctu 17.

post-48062-0-08411700-1342441401_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!