Jump to content

Bucsa Brat


icebergservice
 Share

Postare recomandată

ne dai si un pret pe componente.troncane si la mine a rezistat bine 15.000 pe drumurile din romanica de asta vara de cand a fost adusa din germania si vreau sa stiu asa estimativ

Scuze. Preturile nu le afiseaza acolo pe website. Iti pot da site-ul, sper sa nu fie probleme cu postatul lui :D.

http://www.elitecat.cz/CarSelection.aspx

Era atat de varza bratul incat l-ai schimbat?Brtaul la masina mea e din 94 si arata mai bine decat cel din magazin..ma refer la calitatea materialului, tot ce vreau sa mai schimb si eu e bucsele la ambele braturi.

Pai sa iti zic ce mi s-a intamplat. Imi e oarecum frica sa mai merg cu masina asa. Cand am fost la service sa schimb bucsele, pivotii ... etc la demontarea bratului s-a rupt surubul exact de la jumate si a ramas in brat si caroserie prins. S-au chinuit cam o ora sa il scoata dar in zadar. Pana la urma au taiat bratul au scos surubul au inlocuit doar o bucsa si nu pe ambele :D, l-au sudat si l-au pus la loc. Dupa ce am terminat cu totul am facut de 2 ori unghiul de fuga ( prima oara mi l-a facut un dobitoc si imi baga rotile sub ea ) si dupa ceva timp au inceput sa apara problemele. Cel de la unghiul de fuga mi-a spus ca pe partea stanga nu poate sa regleze unghiul foarte bine pentru ca a fost lovita masina. In fine a trecut ceva timp, am facut cam 60.000 de km intr-un an si am schimbat cam 4 seturi de cauciucuri pentru simplul fapt ca mie imi termina cauciucurile pe margini, mi le manca, ca toti dracii. Ca sa va dati seama cat de grava este problema. Am cumparat 2 cauciucuri Nokian pe fata, noi, direct din Germania si dupa 5000 de km cel de pe partea stanga nu mai avea floare deloc pe margine, ajunsese la sarma sau ce o fi ...

Tocmai de asta vreau sa schimb bratul cu totul ;), nu mai am incredere si in plus cheltui multi bani pe cauciucuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • b-66-six

    6

  • paul_ral

    6

  • zipp

    5

  • SethBv

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai in cazul asta poti sa inlocuiesti bratul cat mai rapid..in afara faptului ca nu ai geometria buna dar doamne fereste ti se mai poate rupe bratul si nu e de glumit.Dar ma mir cum de nu ti-au putut scoate acel surub din bucsa mare de la brat presupun pt ca acel distantier pe care il cumperi cu bucsa mare pt asta e conceput..ca surubu sa nu se intepeneasca pe bucsa ci cu ajutorul lui sa se roteasca cat mai bine la desfacere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine au intervenit probleme la bucsaraie (capetele de bara,bieletele antiruliu,bucse bara stabilizatoare)

-astazi am achizitionat capetele de bara (OCAP made Italy) sunt tare curios cat de bune sunt mai ales ca eu am suspensie sport si jante late de 205 pe fata .....daca a mai pus cineva firma asta pe vrun gof3\Vento sa isi spuna parerea

-de bucsa brat am inteles ca numa cea rotunda se inlocuiesc cele cilindrice farte rar la mn ambele sunt bune nu sunt rupte sau altceva dar as vrea so schimb si eu pe cea rotunda si sa pun de golf 4 am inteles ca ar merge

Modificat de Pitzy_PTY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimbati bucsele de bascule cu unele de la audi tt>>>io asa o sa fac data viitoare:P

acum mi-am pus rouville sper sa ma tina macar 1 an:D

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit brate noi cu tot cu bucse in ele la 80 de lei bucata Meyle ! :rolleyes:)

Modificat de untouchablle
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei_1.9tdi

Mi-am schimbt si eu bucsele dar am observat o treaba: atunci cand franez se aude in partea dreapta o pocnitura . Sa fie oare din cauza ca nu sunt stranse bucsele bine sau sa ma astept si la alte surprize?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ori nu e intrata pe canalul acela de ghidaj de la punte bucsa mare, ori (asa a fost la mine) nu e strans bine surubul de la bucsa mica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sfatul meu. Sa nu va apucati sa va schimbati singuri bucsele. Eu am patit-o ieri si azi. Am facut o parte complet si cealalta parte am distrus-o. Nu stiu ce sa ma mai fac cu masina. II dau foc :(. Surubul de vine in brat s-a tocit si nu mai poate fi desfacut, am stricat un capat de bara, am spart un burduf de planetara si lista continua cu un surub distrus la un pivot adica trebuie sa il dau jos cu flexu si cu o curea de la alternator rupta + 4 capete de cheie tubulara rupte + 6 chei rupte si toate erau profesionale :vaidecapulmeu: . DECI : duceti-va la mesteri sau poate invatati voi singuri. Eu unul sunt patit acum si nu stiu ce sa ma fac pentru ca mesteri aici nu sunt deloc.

Modificat de untouchablle
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Imi cer scuze ca reinvii acest topic, dar se pare ca am o problema cu o bucsa pe fata.

Ce face masina... troncane roata stanga fata la gropi. Am dus-o la mecanic si mi-a spus ca e dusa bucsa... singura problema e ca nu stiu cum se cheama bucsa aia si ce cod are, dar va pot spune ca de ea se prinde o piesa triunghi care vine la roata (brat???), si tot de ea vine o piesa lunga care cred ca tine si cutia de viteze? Piesa asta lunga e centrata pe masina si in partea ailalta se prinde tot intr-o bucsa bratul de la cealalta roata.

Imi cer scuze pentru semnele de intrebare... nu prea am treaba cu mecanica si nici nu am gasit manual de reparatii pentru golf 3 benzina.

Era sa uit... mecanicul mi-a spus ca unul din suruburi poate fi intepenit in piesa aia lunga (bara stabilizatoare?) si e posibil sa trebuiasca inlocuita si aia in caz ca se rupe surubul.

Imi cer scuze ca am devenit atat de liric :)) Daca se poate, dati-mi o mana de ajutor cu codul ptr bucsele alea mari stanga dreapta si eventual pentru bara aia care trebuie eventual schimbata.

Va multumesc,

Cristian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi raspund singur in speranta ca va ajuta pe cineva care poate este la fel de initiat in mecanica auto ca si mine.

Aveam nevoie de bucse brat fata, cele care fac legatura intre brat si jugul motor. Cereti la magazin bucse brat pentru Golf 3 si ei stiu despre ce e vorba. Atentie: bucsele nu vin cu distantiere deci mai bine le pastrati pe cele vechi sau cautati la dezmembrari. In ce priveste pretul, costa 20 RON o bucsa.

Multumesc,

Cristian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se gasesc si distantiere separat. Multe modele de bucse (cele facute de firme cat de cat cunoscute) vin cu tot cu distantiere, dar costa mai mult (tin si mai mult decat cele no-name).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@b-66-six: La magazinul la care am fost eu nu aveau decat tipul asta de bucse (cred ca is no name ca nu scrie nimic pe ele). Oricum, mecanicum meu avea distantiere noi (pentru opel, dar se potrivesc).

Am reusit sa schimb doar bucsa stanga, pe dreapta nu vrea sa se desfaca surubul de pe jug si nu am vrut sa-l rupem azi :vaidecapulmeu: Oricum, pe la Suceava e cam greu de scos restul de surub, refacut filet pe jug, etc, asa ca probabil cand se va duce bucsa dreapta va trebui sa iau si un jug.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suruburile care vin pe bucsa mare (cea din spate) se desfac pana la urma. Greu se desfac cele de la bucsa mica - mie mi s-au rupt cam pe la mijlocul bucsei - am taiat bascula si am incins restul de surub cu flacara, pana la urma a iesit (dupa mai multe cicluri incalzit - racit).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@b-66-six: Ai dreptate, surubul de pe bucsa mica nu vrea sa se desfaca deci e foarte probabil ca se va rupe... totusi nu inteleg cum ai facut sa scapi de el... care e bascula? Eu aveam impresia ca si surubul ala intra tot in jugul motor :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bascula e bucata pe care sunt cele 2 bucse. Surubul de la bucsa mica se prinde in punte (cred ca la punte ii zici tu jug), iar surubul de la bucsa mare (cea din spate) parca trece prin punte si se prinde de lonjeron.

Mie surubul de la bucsa mica s-a rupt de la jumatate (nu puteam sa scot bascula) - am taiat cu flexul bascula in dreptul bucsei si am reusit apoi sa scot ciotul de surub cu flacara de acetilena. Am sacrificat bascula, dar mai bine ea decat puntea. Bascula am luat apoi de la dezmembrari pt. ca cele noi cu toate ca nu sunt scumpe sunt facute dintr-un fier de tot rahatul

Daca schimbi bucsele poti incerca sa incingi surubul tot cu flacara (o sa ia foc cauciucul de la bucse) si sa-l scoti usor (incingi, racesti... si tot asa - faci cam 3 cicluri d-astea).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cam cat m-ar ajunge manopera la schimbat bratele fata si bucsele punte spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
andrei cineva a pus pe golf 3 dar ca sa fiu si eu mai sigur cand am sa merg sa cumpar bucsele am sa cer si de pe golf 4 si am sa le masor cu subleru sa fiu sigur 100% ca vin la mine.

Orice bucsa de golf 4 se potriveste perfect pe bratul de golf 3? Ma poate ajuta cineva cu un cod pentru bucsa de golf 4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Cam cat m-ar ajunge manopera la schimbat bratele fata si bucsele punte spate?

de ce nu ti le schimbi tu.. nu e greu, trebuie sa ai doar niste prese care le poti face simplu pe strung..

in fine

eu am gasit pe cineva care imi lua destul de mult si m-am hotarat sa le schimb singur pe spate(e putin de munca mai ales daca esti singur)

vedeti ca bucsele se strang cu masina lasata, adica pui suruburile bucselor, lasi masina jos de pe cric (presupunem k ne aflam pe rampa :icon_thumright: ) si doar dupa asta se strang, altfel o sa aveti neplacuta surpriza ca se duc inainte de vreme deoarece se contorsioneaza foarte mult cauciucul ala vulcanizat din ele.

Am de asemenea si eu aceiasi intrebare de mai sus, bucsele brat se potrivesc amandoua de la MK4? sa inteleg ca gaurile din bascula de la golf 4 sunt identice cu cele de golf 3.. oare si bascula e la fel?

salut

Modificat de Darkgrin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o intrebare tehnica...

Trebuie sa demontez bratul dreapta la un Golf 3, 1.6, AEE, dar surubul din fata, cel de la bucsa mica, nu se poate scoate, loveste in baia de ulei. Nu stiu daca este o problema specifica a acestui tip de motor, sau este la fel la toate golfurile, dar cum se procedeaza? Se coboara cadrul motor (puntea fata)...sau se ridica motorul?

Astept un raspuns, multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma cum e? se potrivesc exact ambele bucse brat de la golf 4? k sa stiu ce cumpar..

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ma ajuta si pe mine cineva? cine stie cat costa un brat fata stanga? imi tre urgent pt k vroiam sa imi schimb bucsele si din stanga e blocat surubul si tre taiat bratul. Si am nevoie si vreau sa stiu daca ma incadrez in buget. Multumesc;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre partea metalica a bucsii si surubul de prindere nu trebuie sa existe joc. In bucsa se monteaza distantierul din poza

cod bucsa 8NO 407 181 B

cod distantier 191 407 190A

Salut,

Ce rol au distantierele? Ieri am mers la mecanic sa imi schimb bucsele fata si la bucsa mare din spatele bratului nu o vazut cum sa monteze distantierul si o pus bucsa fara.

Ce fac de fapt distantierele?

Si am inteles ca bucsele se strang cu masina la sol. Ale mele o fost stranse cu masina ridicata pe cric. Sa ma duc la mecanic inapoi sa ii zic sa slabeasca suruburile si sa restranga bucsa?

Mersi la toti.

Modificat de AlexSava
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Nu te du. Nu merita efortul.

Afirmatia este partial adevarata pentru golf.

La bucsa mare nu conteaza nici distantierul nici pozitia de strangere, la bucsa mica (din fata) care se baga prin presare, dupa primele gropi o sa ajunga pe pozitia care trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma stie cineva sigur daca se potrivesc bucsele pentru golf 4 la golf3?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!