Jump to content

Bucsa Brat


icebergservice
 Share

Postare recomandată

Am cumparat recent set bucse reparatie iar cand am ajuns sa o inlocuiesc pe cea de la brat nu se potrivea.Am fost la magazin de unde am cumparat piesele ,ne-am uitat impreuna in catalog la desene si nu arata ce am eu pe masina.Posibil sa fi schimbat cineva bratul?Cu ce masia se aseamana eu am golf 3 din 92 motor 1,8.MULTUMESC!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • b-66-six

    6

  • paul_ral

    6

  • zipp

    5

  • SethBv

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am intampinat si eu problema asta, insa daca desfaci bucsa de pe brat si o pui pe cea noua o sa vezi ca e buna.

Comparadu-le una in mana si alta montata par diferite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suruburile de prindere din iteriorul bucsilor (bucsa din partea stanga cum te uiti la poza) cat de fix trebuie sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentre bucsa nr1 din figura surubul se str

post-6155-1170772879_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca m-am nu am pus intrebarea bine ,intre partea metalica a bucsii(partea din interior )si surubul de prindere ce toleranta trebuie sa fie?multumesc pentru sfaturile anterioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre partea metalica a bucsii si surubul de prindere nu trebuie sa existe joc. In bucsa se monteaza distantierul din poza

cod bucsa 8NO 407 181 B

cod distantier 191 407 190A

post-6155-1170866543_thumb.jpg

post-6155-1170866590_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc paul_ral pt raspunsuri dar ca orice incepator tot mai am o intrebare,amandoua bucse au distantiere?ms mult sper ca nu te-ai suparat ca cred ca te-am inebunit cu bucsele mele .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu doar pt cele din figura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost la mecanic pt ca imi batea pe fata iar bucsa cea mare din poza era rupta aproape complet asa ca am luat una noua, numai ca nu avea niciun distantier, habar n-am avut de el nici eu nici mecanicul. Acum imi dau seama ca asta poate fi problema ca tot bate, mai ales pe piatra cubica, in directie. Simptomele erau ca dupa ce imi umbla la bratul respectiv, pt ca am avut si alta problema si l-am mai dat jos, simteam ca nu mai are joc, dar dupa 1 zi, revenea iar mecanicul mi-a zis ca e din caseta si mai bine o las asa decat sa o dau jos pt ca ar trebui schimbata cu totul.

O fi posibil asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inlocuit o astfel de bucsa la o Jetta 2 si avea un distantier foarte tocit, practic numai jumatate din circumferin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...
andrei_1.9tdi

Salutare tuturor!

Am achizitionat recent un Golf3 1.9TDI in `94 si printre altele avea joc la bucsele de la puntea fata.

Am luat doua bucse ,dar cei de la piese mi-au zis ca nu se gasesc distantiere pentru ele..iar cele vechi sunt mancate rau....

Aveti idee de unde as putea face rost de asa ceva? poate aveti vreunul dintre voi de vanzare si vreti sa ma ajutati si pe mine?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Vezi ca in postul 7 ai codul de la distantier (cod distantier 191 407 190A).Dai codul acesta la un magazin de piese si iti aduce piesa respectiva :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Distantierul iil poti face si la strung, cel putin la mine asa am facut deoarece m-am lovit de aceeasi problema, nu gaseam de unde sa le cumpar!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vreti ca bucsele de la brat sa va tina mai mult la golfuletele voastre cumparati bucse de golf 4 ca sunt perfecte la diametru si vin perfect numai ca la bucsa mare nu mai exista acel distantier.Intetionez sa mi le schimb si eu si sa fac acelasi lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei_1.9tdi

Hmm...nu ar fi o idee rea...

A mai incercat altcineva sa puna bucse de golf4 pe un golf3?

ZIPP esti sigur ca nu se poate intampla nimic rau ?

Modificat de taz21
Nu mai da quote la mesajul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei cineva a pus pe golf 3 dar ca sa fiu si eu mai sigur cand am sa merg sa cumpar bucsele am sa cer si de pe golf 4 si am sa le masor cu subleru sa fiu sigur 100% ca vin la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Strangeti bine bucsele. Parte metalica interioara nu este impiedicata sa-si faca joc de a tabla indoita (asta este de fapt distantierul). In locasul unde intra sunt practicati umeri de sprijin in forma de U care fixeaza centrul metalic al bucsei. Umeri acestia se pot uza sau am mai auzit ca unii mecanici ii polizeaza deoarece ingreuneza montarea bratului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze daca sunt offtopic,dar am o nedumerire...

La fiecare groapa imi bate ceva pe stanga fata , troncane...cam ce ar putea fi?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, eu urmeaza sa schimb in curand bucsele de la basculele fata, iar acea tabla ce vine in bucsa centru am gasit-o pe autokarma, la un pret destul de bun (cea mai scumpa e sidem la 6 lei). nu este in scop de reclama , doar am vrut sa ii ajut pe baietii care nu gasesc de unde sa ia acea bucsa distantiera. Arata la fel ca cea din poza lui Paul_rar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dreamer poate fi pivotul/flansa amortizor/busca brat/bucse bara stabilozatoare...mergi pe un elevator iti ridica masina si-ti zice mai exact asa numai din bataia pe care o face in mers mai greu iti dai seama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimbati tot. Eu am schimbat toate bucsele si dupa 6 luni au picat. Saptamana aceasta o sa le schimb si o sa merg pe ceva mai bun ( Swag, Billstein, Lemforder ) o sa schimb inclusiv biela de la directie, bratul cu totul nou, pivoti si tot ce e necesar in speranda ca o sa ma tina mai mult.

| Nu imi vine sa cred nici acum dupa 6 luni ... ca masina mea troncane ca toti dracii. Gropile raman neastupate, banii sunt incasati si sunt plombate abia dupa ce expira termenul de garantie. |

Am sa listez cateva din elementele pe care le-am schimbat si pe care o sa le schimb si va rog frumos sa completati voi piesele lipsa. Sper sa le fie de folos si celorlalti.

Capat de bara :

00351024902.JPG

Ax Biela Directie :

00351026103.JPG

Pivot :

00351016107.JPG

Brat :

00351446601.JPG

Bieleta Antiruliu :

30%2079%200001.JPG

Bucse Punte Spate :

30%2079%200008.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ne dai si un pret pe componente.troncane si la mine a rezistat bine 15.000 pe drumurile din romanica de asta vara de cand a fost adusa din germania si vreau sa stiu asa estimativ

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era atat de varza bratul incat l-ai schimbat?Brtaul la masina mea e din 94 si arata mai bine decat cel din magazin..ma refer la calitatea materialului, tot ce vreau sa mai schimb si eu e bucsele la ambele braturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!