Jump to content

Culorile Octaviei 2 - Exterior (si interior)


elbirlic
 Share

Ce culoare ati ales ?  

277 voturi

  1. 1. Culori exterioare

    • Alb Candy
      19
    • Rosu Corrida
      14
    • Albastru Dynamic
      6
    • Argintiu Diamant
      34
    • Bej Cappuccino
      47
    • Albastru Storm
      3
    • Gri Antracit
      40
    • Gri Satin
      26
    • Negru Magic
      61
    • Rosu Flamenco
      6
    • Verde Highland
      2
    • Verde Island
      8
    • Bej Sahara (scoasa din oferta)
      5
    • Gri Stone (scoasa din oferta)
      3
    • Albastru Marin (scoasa din oferta)
      3
    • Verde Natur (scoasa din oferta)
      0


Postare recomandată

eu eternul gri deschis metalizat, am luat masina pentru munca si nu pentru plimbari, interiorul negru, sunt foarte multumit de alegerea facuta. Daca as fi luat masina numai pentru plimbare, atunci optam pentru alte culori, imi plac toate nuantele de negru/gri, am vazut si alba si arata bine, si verde metalizat, ce sa mai, ii sta bine cu toate culorile. Octi2 nu este o masina frumoasa dar totusi liniile caroseriei se imbina in mod placut si se intrepatrund si se continua foarte frumos si elegant. Am vazut toate interioarele si toate sunt reusite, negru, bej, gri, combinatiile se pot face aproape oricum si masina tot bine arata. S-au zis in posturile anterioare niste combinatii foarte frumoase, verde cu interior bej, sau rosu cu bej, negru cu bej, nuantele de gri metalizat la exterior merg iarasi bine cu gri la interior si pana si rosu exterior merge bine cu gri la interior...

Imi place topicul si felicitari initiatorului pentru idee :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 151
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Serban F

    11

  • rempha

    8

  • elbirlic

    7

  • dylly

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am optat pentru Gri Antracit (sobolan inchis, cel mai inchis gri) si sunt foarte multumit de alegerea facuta. Cat e curata arata foarte bine, e ca o bijuterie :sbine:. Initial ma gandeam ca e o culoare pretentioasa la praf si mizerie insa m-am inselat. Cand e murdara doar daca o privesc de aproape se observa. Interiorul este negru. Bejul este foarte pretentios din pacate, dar "da" foarte bine :icon_thumright:

Numai bine si va doresc un Paste Fericit tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

" Gri sobolan " adica gri antraciteste o culoare care ii vine bine Octaviei 2. Dupa cum a mai spus cineva mai sus eu cred ca ii sta bine in orice culoare atat la interior cat si la exterior. Eu cred ca singura culoare care nu o prinde bine este verde highland.Poate ca in combinatie cu o tapiterie bej ar arata bine insa per ansamblu eu zic ca tot nu-i sta bine in verdele asta inchis. Parerea mea !!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ai venit printre noi Andy, superb griul ala inchis, mai ales cand e masina curata si bate soarele pe ea :icon_thumright:

Modificat de d-rive
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ales rosu corrida , influentat de anturaj (sotia) si de faptul ca am avut pana acum numai masini albastre de care ma cam saturasem. Am oscilat intre alb si rosu, dar cand am vazut ca in Germania cer 195 Euro pt rosu corrida am zis sa profit de micul discount :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vrut initial RS. Fiindca mi-a fost frica sa aleg RS diesel din cauza problemelor pe care le-am vazut pe forum , am luat 2,0 simpla. Din pacate albastrul de pe RS nu este disponibil si pe 2.0 TDI. Singurele culori de pe RS care mergeau pe 2.0 si imi placeau erau rosu corida sau negru. Dar cum am mai avut masini negre si stiu ce pretentioase sunt la intretinere am ales rosu , tapiteria interioara este cea de la pachetul dinamic 1 (neagra).

Crezi ca ai putea sa ne arati niste poze cu Octavia ta ? Am gasit foarte putine poze cu Octavia in culoarea rosu corrida.

Se vede rau praf-ul pe ea ? Nu te deranjeaza ca nu e vopsea metalizata ? Nu mie clar care e diferenta intre vopsea metalizata si nemetalizata, dar unii zic ca cea nemetalizata rezista mai putin in timp, cit si ca praf , zgaraieturi, etc.

Ce jante ti-ai pus ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Albastru Dinamic este a mea... am ales-o in principal datorita faptului ca nu mai erau bani si pt. culoare metalizata la momentul achizitiei.. imi place, dar se putea si mai bine. E foarte pretentioasa la praf.. azi o spal, maine poti sa desenezi pe ea.. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Culoarea metalizata inseamna resistenta mai mare la zgarieturi, resistenta la matuire si un altfel de luciu care se pastreaza in timp. Culoarea nemetalizata suporta mai greu pietricele sarite de pe drum si este atacat mai repede de praful existent pretutindeni. La cati bani dai pe maisna nici nu intra in discutie vopseaua. Eu cel putin ,chiara daca am renuntat la alte optionale, nu mi-am putut inchipui niciodata sa iau masina fara vopsea metalizata. Eu cred ca bani pe care ii dai in plus or sa se vada la fiecare spalare. Parerea mea !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! A mea e negru magic cu interior bej!!! E pretentioasa culoarea si negru si interiorul bej.Am ales negru pt ca ii confera o elegantza aparte si ies f bine in evidentza stopurile spate putin curbate pe aripi si rama cromata din fatza d ela grila. Interiorul este f prtentios si el.Cum spunea cineva, trebuie sa te urci in masina direct din cada. De afara e super cum arata, contrastul dintre cele 2 culori.Bejul pe interior da senzatia de piele.M au intrebat mult daca e piele desi e panza. Fiecare cu gustul lui!!! In oferte stiu ca au si ei combinatii de culori recomandate.

post-11152-1176185664_thumb.jpg

Modificat de dodoskoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut dodoskoda, exact la fel este si octavia mea, aceasi culoare, care intradevar este super si se potriveste la aceasta masina dar e foarte pretentioasa. A-si vrea sa-mi spui si mie tu cum procedezi dupa ce o speli sa nu ramana pete de la praf atunci cand se usuca, asta daca o speli tu, mie imi place sa o spal eu acasa. Merci. PS. Dar si interiorul cum il pastrezi curat, ca si aici e foarte dificil sa se mentina ca noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am black magic, arata super pe masina asta, ii da un si un aspect de eleganta dar si putina sportivitate dar cand vine vorba de spalat aceasta masina mai bine renunt. Imi face placere sa o spal eu si muncesc cate 3 - 4 ore sa o spal si sa o curat dar dupa ce se usuca nici nu zici ca a fost spalata, ba chiar mai rau. In picaturile de apa care raman dupa ce o spal exista praf si cand se usuca raman numai pete si se vede foarte urat pe negru, am inceract si cu piele de caprioara dar degeaba tot asa este. Dar nu imi pare rau ca am ales aceasta culoare in ciuda acestui aspect, totusi arata foarte bine in negru.

Am de 9 ani masina neagra, metalizata. Iese exceptional la spalat, fara urme de la picaturi, fara praf, fara nimic. Tu faci niste greseli si de asta nu iti iese cum trebuie spalatul :D Citeste topicul cu intretinerea vopselei si cum se spala masina si o sa vezi ca iti va iesi si tie un spalat super misto :D La mine spalatul masinii dureaza 1/2h. Cu tot cu polish sau ceara si curatat iterior imi poate lua 2~3 ore :icon_thumright:

Modificat de d-rive
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda mea este cappucino beige (adica bej, ca suntem romani) si are interiorul negru.

Eu comandasem cu interior gri, dar dintr-o scapare a dealer-ului a "iesit" neagra pe dinauntru...

Dat fiind ca are doar 5 zile, nu am apucat s-o spal (desi de la dealer am plecat cu ceva urme de apa scursa din oglinzi, pe langa bare, pe langa unele chedere, etc.).

Acum e cam prafuita (deh, Bucuresti si drumurile patriei), dar se "tine bine" culoarea! Sa vedem in timp cum va fi interiorul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va spun ca suntem off-topic cu multe dintre posturile noastre, e drept ca nu prea poti sa vorbesti de culoare fara sa te legi si de modul de intretinere a unei culori, totusi, hai sa nu facem din topicul asta un topic de detailing sau intretinere. Scuze de off-topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am comandat Capucino Bej si interior negru. Fosta masina a fost verde cameleon (foarte inchisa la culoare) si intretinerea a fost un cosmar: se vedea orice picatura de apa, orice zgarietura (chiar cele superficiale facute cu unghia in jurul clantei la portbagaj).

In opinia mea la exterior bejul e cel mai rezistent la praf, bunicel si la zgarieturi.

Cat despre interior, cred ca cel mai rezistent e griul dar pe Elegance nu este disponibil asa ca am comandat negru.

Am mai avut interior negru pe VW dar s-a murdarit foarte repede (raman urme pe scaun din cauza sarii datorate transpiratiei, de la alimente de la patiserie presarate cu zahar pudra, se vede parul de catel/pisica etc)

Bejul la interior e cel mai frumos dar si cel mai pretentios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare! Trebuie sa dau comanda pentru O2 1.9 Elegance si nu m-am decis la culoare. Oscilez intre Black Magic si Gri Satin. Cu negru am un coleg de serviciu dar Gri Satin nu prea am vazut. Din cate imi dau seama e un gri spre bleu deschis (cel putin mie imi pare mai mult bleu deschis decat gri). Apreciez si parerile voastre. Multumesc.

Modificat de rempha
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In opinia mea, ambele sunt frumoase si dau bine pe masina...

Negru este mai elegant... insa, foarte foarte pretentios.

Gri satin este ceva mai simplu, dar mai rezistent decat negru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrian mogos
Salut! A mea e negru magic cu interior bej!!! E pretentioasa culoarea si negru si interiorul bej.Am ales negru pt ca ii confera o elegantza aparte si ies f bine in evidentza stopurile spate putin curbate pe aripi si rama cromata din fatza d ela grila. Interiorul este f prtentios si el.Cum spunea cineva, trebuie sa te urci in masina direct din cada. De afara e super cum arata, contrastul dintre cele 2 culori.Bejul pe interior da senzatia de piele.M au intrebat mult daca e piele desi e panza. Fiecare cu gustul lui!!! In oferte stiu ca au si ei combinatii de culori recomandate.

super tare si io mi-am comandat una la fel,elegance,1.9 TDI,nagra cu tapiterie crem :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

argintiu diamant si interior negru.

chiar dac

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Initial am vrut neagra cu interior bej (arata super) dar cum nu prea am obiceiul sa o spal foarte des (decat primele luni cand e noua) m-am gandit ca ideal pt mine ar fi capuccino bej cu interior negru drept pt care am si optat pt aceasta combinatie.

Pacat ca nu se mai face sahara bej

Modificat de fun-e23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asa e ! Black Magic cu interior gri piele complet super combinatia . Cea mai tare parerea mea . A si apropo am abonament la spalatorie ....

si mai fac si eu la 1 zi 2 munca in folosul ei cam 10 min cu carpa in mana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar am observat ca pe lista de culori optionale nu exista Sahara.Merge facuta comanda pe culoarea asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este nu exista si nu se poate face comanda pe sahara bej

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.....ohooooo,din toamna lui 2006 nu mai exista Bej Sahara! a fost inlocuita cu Bej Cappuccino..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma dupa ce am vazut la dealer combinatia exterior Red Flamenco metalizat + interior Ivory (bej + negru) am zis "Asta da combinatie" si in plus sunt putine la fel in Bucuresti. Trebuia sa fie mai deosebita asa ca am comandat ce se vede in semnatura. Vara e lunga dar asteptarea si mai lunga... bine ca nu sunt pieton. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Negru si as fi vrut tare mult pe interior crem, insa nu este compatibila cu pachetul sport.. :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!