Jump to content

Becuri la fantele de aer si la bricheta


barbut
 Share

Postare recomandată

astea sunt?

skoda grile aerisire.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata bine...mi-a cerut 300 lei pt toate :) cred ca este bine la pret :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La banii aia vreau si eu. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun pret,cele de bora cereau 200-300lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-ai dat idei. Caut si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/16/2016 at 3:24 PM, F l o r i n said:

da...

cauta de Skoda Superb 1 - si le schimbi ledurile, in loc de verde, le inlocuiesti cu rosii. Exista varianta cu un fel de black crom... sunt cele mai frumoase.

pai cum domnu`, tocmai dvs nu aveti asa ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A trecut informatia pe langa mine... :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu cand am luat masina , becurile de la fante erau arse toate , asa ca habar nu aveam ca aveam fante iluminate.......apoi am trecut la led plus iluminarea rotitelor....

 

 

ddoro7.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Dupa cum am spus si in cateva posturi anterioare am cumparat toate materialele necesare pt acest upgrade dar din lipsa de timp nu l-am facut , insa acum m-am decis sa trec la treaba , am studiat DIY lui Cipos dar din cauza  lipsei imaginilor nu prea sunt in clar unde anume trebuie sa pozitionez led-urie asa ca va intreb pe voi daca  am inteles bine.

20161020_205838_1600x1200.jpg

Modificat de terminatoru
De asemenea vreau sa stiu daca sa matuiesc sau nu ledurile, am vazut o recomandare de genu intr-un clip pe youtube.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, terminatoru said:

Dupa cum am spus si in cateva posturi anterioare am cumparat toate materialele necesare pt acest upgrade dar din lipsa de timp nu l-am facut , insa acum m-am decis sa trec la treaba , am studiat DIY lui Cipos dar din cauza  lipsei imaginilor nu prea sunt in clar unde anume trebuie sa pozitionez led-urie asa ca va intreb pe voi daca  am inteles bine.

20161020_205838_1600x1200.jpg

nu matuiesti ledul - acum depinde si de led - model, unghi lupa, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar mai fi o intrebare, pt ledurile rosii am instalatia originala de pe alta masina, deci pt cele albastre trebuie sa o confectionez eu, intrebarea e cum leg ledurile, in serie sau in parallel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

legi in paralel, cu instalatia existenta - adica, de unde te alimentezi....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms Florin, mi-am cam dat eu singur raspuns dupa ce am studiat putin instalatia originala (am desfacut izolatia de pe ea) si inca o intrebare: Am potentiometrele cu 3 picioruse, oare la care picioruse trebuie sa ma conectez, astea cum le leg , pe "+" sau pe "-"  sau ?????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are importanta pe care pui rezistorul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poi nu la rezistor ma refer eu ci la potentiometrele de reglare a intensitatii led-urilor, care vin intercalate intre alimentare si leduri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in serie cu ledurile tale - pentru restul, ai aparat de masura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

El intreaba de terminalele potentiometrelor, cum le leaga... Cursorul este pe mijloc, Deci legi cursorul si un capat. Celalalt ramane in aer. Asa ai o rezistenta reglabila pe care o inseriezi pe + sau - , nu conteaza care.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buuuuun, hai ca am terminat fanta de la sofer,mentionez ca e ceva de munca si trebuie rabdare si atentie , mai ales la plasticele exterioare care chiar sunt fffff sensibile , asa ca atentie sa nu le zgariati. Am sa atasez niste poze in care se vede esentialul si ce am folosit in loc de mufe cu 4 pini, pt ca nu am gasit ceva mici decat mari si nu aduceau numai pe comanda si nu am mai asteptat. Eu sunt multumit de ce a iesit.

1_1600x1200.jpg

2_1600x1200.jpg

3_1067x800.jpg

4_1067x800.jpg

5_1067x800.jpg

6_1600x1200.jpg

7_1600x1200.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faina treaba! Pe masura efortului. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Cosmine, cum am spus si-n postul anterior e ceva de lucru, mai degraba migaleala dar merita efortul. Acum o execut pe cea de la pasager si am sa revin cu rezultatul final.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faine... doar racletele alea nu au ce cauta acolo.... cel mult trebuia sa cauti o pereche de mufe mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Florin ms, n-am gasit altceva sa folosesc pe moment, la magazinele de specialitate din oras nu aveau , numai pe comanda si asa am decis sa folosesc racletele respective.

Le-am si montat, arata fff bine dar le voi aduce niste modificari prin schimbarea ledurilor albastre. Initial cand am cumparat materialele necesare am luat leduri transparente (8 rosii si 8 albastre), cand m-am apucat de montaj am reusit sa ard 3 leduri rosii, asa ca repede la magazine sa iau altele, doar ca nu mai aveau transparente ci doar mate, ok iau 3 mate si ma apuc de treaba pana cand fac prima grila laterala si vad diferenta exagerata de lumina dintre cele transparente (intensitate foarte mare) si cele mate ( intensitate ok), se v-a observa diferenta in poze. Acum sunt montate leduri rosii mate si leduri albastre transparente si cred ca se vede din ce cauza doresc sa le schimb/mesteresc, desi am vazut si la colegul de mai sus ca la fel e si la el, lumina puternica a ledurilor albastre.

20161022_005344_1067x800.jpg

20161022_005404_1067x800.jpg

20161025_182454_1067x800.jpg

20161025_182525_1067x800.jpg

20161027_183054_1067x800.jpg

20161027_183105-edit.jpg

20161027_183113-edited.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

La bricheta ce fel de led ati folosit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!