Jump to content

Aburire Faruri


vladpo
 Share

Postare recomandată

Stiu ca e mai vechi topicul, dar poate mai citeste careva care a patit la fel si pe aici.

 

Asadar: ieri am schimbat becul de faza scurta pe dreapta fata, Golf 4 echipare Atlantic, farurile sunt pe fond gri din fabrica; masina nu a fost lovita, farurile sunt originale; de cand am schimbat becul, farul se abureste in partea de jos pe o inaltime de un 1 centimetru.

 

Vreo idee cum pot sa-l usuc si ulterior sa remediez problema ?

 

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
dumitrualexander

O problema asemanatoare am si eu la farul de pe stanga. E prima data cand se abureste si vad ca persista. Am verificat, capacele sunt inchise bine, totul e pus la loc cum trebuie. Are cineva idei despre ce as putea sa ii fac?

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in colturile de sus farurile au un fel de stut pe pare vine o bucata e furtun indoite in jos.  verifica sa nu se fi infundat cu nisip...... este normal sa aibe acel stut pt a permite schimbul de temperatura cu exteriorul si astfel se evita aburirea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Buna ziua am si eu o problema la masina din semnatura golf 4 am desfacut un far (precizez ca am far am cu lupa si xenon )  si am relipit sticla e etansat complet bine cu silicon negru rezistent la temperaturi mari  dar am observat ca face condens exemplu merg cu masina cu luminile aprinse nu face condens cand opresc dupa circa 10 15 minute incepe sa se abureasca partea de jos apoi daca il las  5 6 ore dispare condensul cand merg si aprind luminile nu face condens doar dupa ce opresc si o las 15 minute! Am vazut o gaura de aerisire are un fel de panza pe ea prin care trece aerul ! A mai patit cineva asa ceva? Ceva rezolvari? Multumesc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am specificat ca e etansat full cu silicon am studiat atent farul peste tot garnituri sticla far mansonul de la xenon tot e etans!posibil sa nu se fi uscat siliconul complet? 

Modificat de Johnmk4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica si daca capacul din spate inchide bine, eu dupa o experienta similara mi-am dat seama dupa 2 ani ca nu inchide bine capacul pentru ca am torsionat farul la montare ca sa fac distantele intre aripa si far identice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verificat primu ala l am suspectat.Astazi am văzut mai putin condens cred ca nu se uscase bine siliconul (si ala contine apa) sper sa fie ok ! Ms pt ajutor colegii !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Timpul asta nu prea usuca bine siliconul care si asa nu prea este grabit in procesul de uscare...era ideal tinute in casa cateva zile la o temperatura moderata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect dar aveam nevoie de masina si nu puteam sa merg fara un far ! ?? Am sa vad peste cateva zile care e treaba mai exact deci practic l-am dat jos de 2 ori degeaba ca sa il lipesc efectiv cred ca nu se uscase bine siliconul dar mai ramane o intrebare de ce doar in partea de jos?ca am pus acelasi silicon tot farul ,sus dc nu s-a aburit ? Ciudat ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apa, condens, picuri, gravitatie? :P exact ca si la geamuri, de jos incep sa se abureasca, plus ca sus ai caldura. Aer rece jos, aer cald sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E fantastic farul 2 zile nu a mai facut condens de loc azi cand a plouat iar a făcut ....prin urmare asa o sa il las ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!