Jump to content

Rezervor Necunoscut


dragosul
 Share

Postare recomandată

stie cineva pentru ce e rezervorul incercuit in poza? lichidul de la servodirectie cumva? alte pareri?

post-8825-1170280000_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai degraba un incalzitor stationar(Webasto?), servodirectie dupa cum arata furtunul as exclude!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vas de expansiune???? poate exista asa ceva si la masini :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut multe masini cu WEBASTO (inclusiv a mea) si nici una nu avea rezervorul in compartimentul motor asa cum este asta. Si nici nu arata la fel si nu este cu "buson". Ala se alimenteaza singur direct din rezervor nu are nevoie de buson. De obicei rezervoarele de la servo au busonul verde :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acest rezervor se numeste "canistra de vapori sau de gaze", si strange toti vaporii degajati de rezervorul de combustibil. Nu stiu mai multe detalii, stiu doar ca m-a intrigat si pe mine prezenta lui acolo, am intrebat la service si asta a fost raspunsul, completat de indicatia de a nu umple niciodata rezervorul dupa ce "sare" pompa. Altfel spus, cand alimentam, dupa ce a sarit prima data pompa, nu mai trebuie umplut cu combustibil pana in buza, ca nu stiu ce se intampla........... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este recircularea vaporilor de benzina.

Valix, ce spui tu este valabil vara. In rest, poti umple pana la refuz, mai ales daca circuli apoi destui km in aceeasi zi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina nu are incalzire stationara...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ziceti ca nu e de la lichidul de servodirectie...aveti idee unde e ala? si cum il gasesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vasul este exact ce au spus Doru_14 si Valix.

Nu ai lichid la servodirectie; este directie electromecanica :)

Nu ai cartea masinii?! :Driver: :)

PS. Motorul din poza este al masinii din semnatura?! :)

Modificat de xxleeus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba am cartea masinii si stiam ca am directie electromecanica. am un prieten care are o2 1.6 si caruia ii vireaza cam greu.m-am interesat si am citit tot pe un forum ca ar putea fi din cauza capacului de la lichidul de servodirectie. am deshiz deja alt thread pe tema asta. motorul din poza este al prietenului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... am citit tot pe un forum ca ar putea fi din cauza capacului de la lichidul de servodirectie.

Sincer nu inteleg defel ce vrei sa spui... cum adica din cauza capacului?! :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba am cartea masinii si stiam ca am directie electromecanica. am un prieten care are o2 1.6 si caruia ii vireaza cam greu.m-am interesat si am citit tot pe un forum ca ar putea fi din cauza capacului de la lichidul de servodirectie. am deshiz deja alt thread pe tema asta. motorul din poza este al prietenului...

Cand o sa gasesti "rezervorul pt. lichid servodirectie" la o servodirectie electromecanica...sa ne anunti si pe noi. :blink:

PS: eventual o poza :P

PPS: referitor la problema directiei... ti-am "raspuns" in thread-ul pe care-l mentionezi :P

Modificat de xxleeus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doru, cica daca acel capac ar fi crapat ar fi intrat aer si bla bla...oricum se pare ca omul nu stia mare lucru. multumesc de ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Insisti pe ideea "capacului de la servofrana"... de ce? La Octavia (II) a ta (TDI) spui ca ai cunostinta despre directia electromecanica; tot asta este si la Octavia (II) benzina. La a ta ai gasit rezervorul lichidului pt. servodirectie? Daca nu, nici prietenul/colegul tau nu are. :RO flag:

Modificat de xxleeus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!