Jump to content

Stopul Din Luneta Se Aprinde Foarte Slab


Paul_VW
 Share

Postare recomandată

In seara asta imi verificai luminile de pe spate.. semnalizari, pozitii, etc... si am observat ca si acel stop din luneta se aprinde mult prea slab la apasarea franei... iar dublele de ceata nu se aprind in nici o parte... Ce este de facut cu cel din luneta cat despre duble cred ca este ars cel de al2lea filament al becului.

Mentionez ca stopul din luneta se aprinde complet dar mult prea slab :rolleyes: :P

Cum se demonteaza? i-am scos mufa si am bagat-o la loc dar nici un rezultat!

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, e o problema ciudata. Nu stiu cum se scoate stopper-ul ala, ai incercat sa tragi mai tare de capacul lui? Incearca daca ai cum sa il alimentezi din mufa de la bricheta cu 12V curatzi, nu din instalatzie. Sau eventual de la o sursa stabilizata, sau alta baterie... MAcar sa elimini o varianta, e.g. daca e cablajul din masina ta de vina, sau e lampa dusa... Eu personal inclin spre lampa. Btw, din ce an e? Nu e sigur de la praf? am auzit situatzii :rolleyes:!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina este din 2002.. nu este problema de praf, sunt cateva gaze acolo dar nu asta cred ca e problema. Sa fi corodat ceva pe acolo? cum am patit-o cu becurile de la numar... o sa incerc maine pe lumina sa il desfac. Sper sa ii sau de cap pt ca ma streseaza... nu suport sa am ceva nefunctional la masina... :) un fel de ambitie a mea! Stiu sigur ca functionat pt ca periodic le verific. Astazi cand am spalat masina au reusit aia de la spalatorie sa imi bage putina apa in portbagaj.. m-am enervat rau pe ei... si tot astazi am scos din curiozotate montura becurilor de la stopuri... de la ce sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Automotive Electronics

Trebuie sa schimbi 1 sau 2 diode din interiorul lampii cu 1N4007,iar daca tot nu merge iti trebuie alta lampa noua :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nasol. sper sa nu fie nevoie de de alta lampa pt ca este destul de scumpa :) imi zici te rog si cum se demonteaza? maine ma apuc de ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum se demonteaza? am incercat sa il dau jos si nu reusesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat-o iar pe masina si tot asa se aprinde. Nu stiu ce trebuie sa schimb de pe ea...

postez cateva imagini si as vrea sa imi indicati ce anume trebuie schimbat. Toate ledurile alea se aprind!!! f slab

scuze pt calitatea pozelor, sunt facute cu mobilul

Modificat de Paul_VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

mentionez ca si eu am acceasi problema.lampa spate se aprinde foarte slab.pe partea stanga parca mai bine,dar pe partea dreapta foarte foarte slab.ce pot face?am demontat-o,dar nu prea am avut ce sa "repar".am crezut ca e din cauza prafului.dar tot nu merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu l-am dat jos, dar nu l-am desfacut. Incearca sa pui niste poze cu el desfacut.

Sa vedem si noi ce componente are. Ceva piese electronice de-acolo au slabit. Daca vad o poza, poate imi dau seama despre ce e vorba. Intr-un fel sau altul, pe partea unde arde mai slab, e mai mica tensiunea. Si va trebui sa ne dam seama de ce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi problema o am si eu ....stopul din luneta se aprinde f f slab ... daca reusititi sa-i da-ti de cap luminati-ne si pe noi :Driver:

Modificat de unSTOPpable
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Joe, ai un aparat de masura digital? E vorba de un Voltmetru si un Ohmetru.

Cu voltmetrul va trebui sa masori tensiunea pe fiecare LED in parte, alimentat fiind stopul la 12V. Si notezi toate valorile la fiecare in parte.

Apoi, il scoti de sub tensiune si masori cele 6 rezistente ce apar pe placa, cu ohmetrul. Si bine ar fi daca ai putea sa-mi spui codul de culori de pe fiecare. E un cod din 3 sau 4 linii colorate ce reprezinta valoarea rezistentelor.

Daca ai poze la rezolutie mai mare, te rog sa mi le trimiti pe mail. Sa deslusesc mai clar circuitul.

Deci tu zici ca intr-o parte lumineaza mai tare LED-urile, si treptat, spre partea cealalta ard mai slab? Sau doar un grup din ele ard mai slab, si restul normal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...

Salut..de ceva timp am observat ca nu imi mai merge un bec de la stopul de la luneta...va rog ma puteti ajuta si pe mine spunandu-mi cum sa dau acel stop jos ca sa inlocuiesc cecul sau sa-l inlocuiesc cu totul astept pareri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

din portbagaj se face demontarea...are 2 cleme metalice...tragi de ele cu atentie si ies...apoi o sa iti dai seama ca iese relativ simplu..

 

p.s. baieti, la mine acest stop e cu becuri...dintralea de pozitie, insa am observat ca atunci cand calc frana intensitatea lor e diferita fata de becurile din stopuri, in sensul ca este asemanatoarea cu pozitia...este vorba de vro rezistenta ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa-s modelele vechi, cu becuri si lumineaza ceva mai slab.

Eu vad ca am cu led.

Nu e nicio rezistenta. Becurile-s direct la 12V.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!