Jump to content

Dupa multe cautari....Golf IV Variant Special


Inginerul

Postare recomandată

Dupa ce-am cautat vreo saptamana si asta stand acasa pe internet cam 12 ore pe zi, am plecat in Germania cu vreo 6 masini gasite pe internet de vazut acolo. Le-am vazut pe toate 6 in 2 zile, m-am si dat cu ele, si am mai vazut inca vreo 20 si m-am si dat cu cateva. Ce nu stiam eu era ca fiecare golf e diferit de celalalt. Sunt tare curios daca se gasesc 2 identice. Am vrut sa cumpar una rosie pe care o gasisem aproape de koln. Din pacate arata foarte bine in pozele de pe internet dar cand am ajuns la fata locului am observat ca linia usilor nu e dreapta si haionul cand se inchidea cand nu, discurile de frana era cam duse, mi s-a parut ca sta si prea "cocosata" adica arcurile spate trebuiau inlocuite.

In fine am ajuns la Mense la reprezentanta audi-vw in a treia zi, ghidat de o ruda de-a mea care locuia in apropiere. Ce-am vazut acolo mi-a placut. Service profesional, masini curate, piese originale. Acolo am gasit-o pe "ea". Fata de celelalte avea cam 40.000 de km in plus dar arata excelent exterior si interior. Geamurile ionizate cred ca m-au determinat sa nu mai stau pe ganduri si sa o cumpar. Since sa fiu cred ca ma si plictisisem de cautat si vroiam sa termin treaba. M-a atras si faptul ca avea schimbul de ulei facut si toate filtrele schimbate, placute de frana noi, discuri de frana noi, tot ce inseamna bucse pe fata si spate noi. Fuzetele stateau cum trebuie la amortizoarele fata. Dupa test-drive am ramas placut impresionat asa ca n-am mai stat pe ganduri si am inceput negocierile dat fiind faptul ca era la vanzare din martie si inca n-o cumparase nimeni iar acum eram in septembrie. In final am batut palma la 7500 si tigan cum sunt de felul meu am mai negociat cu neamtzul si un set de covoare textile noi, capace noi, trusa medicala, triunghi, covoare de cauciuc de la alt variant benzinar ce zacea pe-acolo de vreun an. Am mai incercat si un schimb de roti cu benzinara care zacea acolo dar am fost refuzat categoric si politicos, oferindumi-se in schimb numerele de toll pe gratis :blink:

Cred ca a fost ziua mea norocoasa. Sunt foarte multumit de ea, chiar daca e alba. Nu scrie absolut nimic pe spate nici tdi nici golf. Oare de ce ?

In fine nu va mai plictisesc.

Pregatesc pentru ea un set de jante originale vw. Nu stiu exact cum se cheama modelul cu 5 spite fiecare despicata, cert e ca de-alea vreau :lol:. Ma gandesc si la niste angel eyes, dar cred ca ma opresc aici. Nu vreau chiptuning.

Cred ca o sa-i pun un carlig de remorca pentru ca pe 1 ianuarie m-a lovit unu cu un matiz. Noroc ca doar m-a atins si nu s-a intamplat nimic. Urmatorul care ma va lovi in spate se va alege cu o gaura in radiator :D

Am observat ca multor forumisti de aici nu le sunt pe plac modelele variant. Mie imi plac doar varianturile. Asta e, fiecare cu gusturile lui. Nu car nimic cu ea, o singura data de cand am luat-o am dus vreo 4 scanduri de 2 m si ceva, si cand am fost in vacanta de sarbatori cateva jante cu bagaje. Nu am copii, si nici nu cred ca o sa am curand, dar pur si simplu imi place golful IV break. Alte masini mi se par urate in varianta break, golfu IV insa mi se pare deosebit.

Cum vi se pare ?

post-10294-1170095020_thumb.jpg

post-10294-1170095151_thumb.jpg

Modificat de WNS
editare titlu.
Link către comentariu

Arata foarte intretinuta, iti urez sa ai parte de ea fara probleme. Pune si tu si niste date despre motor, cati km are, ce motorizare aia pe ea, de dotari ai, ce an este... chestii de genul asta. Numai bine si sa o stapanesti sanatos :blink:

Link către comentariu

Multumesc de urare ! La fel si tie !

Cand am luat-o avea 159.000 de km. Numar psihologic :D

Motor 1,9 TDI AXR PD 101 CP, 10 airbaguri care mi s-au spus ca de fapt sunt 6, casetofon beta, proiectoare de ceata, geamuri ionizate, centralizata cu telecomanda, alarma din fabrica, aer conditionat (singurul lucru de care imi pare extrem de rau este ca nu are clima), geamuri electrice, oglinzi electrice si degivrate, interior negru. Cam atat, sper ca n-am uitat nimic. :lol:

Probleme la motor din fericire nu am, aparusera la un moment dat niste trepidatii ale motorului la un interval de cca. 3 secunde si care se manifestau cand motorul era cald, adica dupa 30 - 40 de km parcursi. Si toate astea la vreo luna dupa ce-am adus-o in tara. S-a constatat ca sunt din cauza motorinei. Am schimbat peco-ul si am bagat niste aditiv si problema s-a rezolvat.

Am fost cu ea la autotest international, am inteles ca este si in bucuresti in zona vitan. A iesit foarte bine la teste, 97 din 100. Mi-au scazut 3 puncte pentru pierderi de lichid de servo pe la furtunul ala sertizat care nu stiu daca e tur sau retur la pompa si pentru scurgeri la intercooler.

In schimb masina n-a fost lovita niciodata serios, doar putin atinsa aripa in zona usii stanga spate deasupra pragului, avand chit de 1,2 mm si revopsit.

Ca minusuri ar fi ca mi-am dat 2 cauciucuri de un fel si 2 de alt fel nemtii, dar am rezolvat problema cu ajutorul unui vecin "meserias" si a 4 cauciucuri michelin de iarna noi noute. :blink:

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos ! Si mie mi se par deosebite Golf-urile in 2 usi :D. Sa nu iti para rau dupa Climatronic, si AC-ul manual face fata, doar ca nu e asa de automatizat. Masina e draguta, o avantajeaza si culoarea. Apropo de jante, pe cat vrei: 15 sau 17 ?

- astea sunt pe 15, se numesc Avus II:

felge04hj2.th.jpg

- astea sunt pe 17, se numesc Long Beach:

felge19ab2.th.jpg

PS: Stiu ca par la fel, dar sunt 2 modele diferite.

Modificat de unknown_web
Link către comentariu

Alea pe 15 imi plac dar parca erau unele care aveau spitele curbate mai spre interior daca ma intelegi. Mi-e frica sa nu le zgarii de vreo bordura desi sunt foarte atent si am reusit sa nu zgarii nici un capac. Unde se gasesc si cat costa ? :D Daca sunt off topic i'm sorry.

Link către comentariu

Cred ca stiu la care te referi. De fapt sunt 2 modele. BBS si Montreal II. Dar ambele sunt pe 16, nu pe 15. Orice tip de janta se poate comanda la Porsche Bucuresti Nord, dar cu niste preturi pe masura. De exemplu, Santa Monica pe 17, costa 60 de mil setul. :(

post-5890-1170108011_thumb.jpg

post-5890-1170108020_thumb.jpg

Link către comentariu
  • Administrator

Bine-ai venit in clubul " variantelor " . :rolleyes: S-o stapanesti sanatos si fara probleme .

LE : Eu am Avus II si n-am probleme cu zgariatul de borduri .

Modificat de aryes13
Link către comentariu

Si mie imi plac mai mult molele Variant sun mai practice.

Foarte frumoasa masina sa o stapanesti sanatos si la cat mai multi km fara probleme.

Pune niste poze cu interiorul.

Link către comentariu

@Extreme. Mai astept un pic sa se faca mai cald c-a fost frig tare zilele aste sa fac un pic de curatenie, nu c-ar fi mizerie mare, dar s-arate bine in poze, o sa fac cateva si o sa postez.

Am mai studiat azi la un variant jantele si cred ca sunt avus II totusi. O sa caut second pe-aici prin romanica. De fapt caut de vreo luna si daca nu gasesc pana la primavara cred ca dau o fuga intr-un week-end in germania sa-mi aduc ca am auzit de la cineva care aduce masini c-ar fi 300 sau 350 de euro incaltate depinde cu ce cauciucuri si cum stii sa negociezi. :)

Cred ca stiu la care te referi. De fapt sunt 2 modele. BBS si Montreal II. Dar ambele sunt pe 16, nu pe 15. Orice tip de janta se poate comanda la Porsche Bucuresti Nord, dar cu niste preturi pe masura. De exemplu, Santa Monica pe 17, costa 60 de mil setul. ;)

Foarte frumoase ambele modele insa pretul e totusi cam mare. Ma rezum la ce-am scris mai sus.

PS Nu arata rau deloc masina ta. Chiar imi place.

Link către comentariu

salutare si sa stapanesti sanatos frumusetea de masina...la cati mai multe mii de km fara probleme

Link către comentariu

Multumesc. Si mie mi s-a parut la fel cand am luat-o. E fabricata in decembrie 2002, prima inmatriculare in martie 2003. Sa mai treaca jegul asta de pe-afara si mai fac niste poze intr-o locatie mai frumoasa, si niste poze la interior. :rolleyes: Stiam eu c-am uitat ceva pe la dotari. Am computer de bord.

Modificat de Inginerul
Link către comentariu

pai uite si masinuta mea . dupa multe cautari :rolleyes: pe net am gasit-o am facut un fel de rezervare prin telefon la ea. drumul inapoi a fost plin de peripetii pt k mi s-a spart un furtun de racire si am avut noroc sa beneficiez de bunatatea unui mecanic ADAC care mi-a luat 20 euro k sa mi-l schimbe. iar drumul inapoi a fost siperb tinand cont de ajutorul navigatiei care din pacate merge doar pana in ungaria inclusiv. si cam atat. voi ce parere aveti?

si alte poze.........

pai uite si masinuta mea . dupa multe cautari :P pe net am gasit-o am facut un fel de rezervare prin telefon la ea. drumul inapoi a fost plin de peripetii pt k mi s-a spart un furtun de racire si am avut noroc sa beneficiez de bunatatea unui mecanic ADAC care mi-a luat 20 euro k sa mi-l schimbe. iar drumul inapoi a fost siperb tinand cont de ajutorul navigatiei care din pacate merge doar pana in ungaria inclusiv. si cam atat. voi ce parere aveti?

post-10002-1170269816_thumb.jpg

post-10002-1170269832_thumb.jpg

post-10002-1170269884_thumb.jpg

post-10002-1170270127_thumb.jpg

post-10002-1170270140_thumb.jpg

post-10002-1170270150_thumb.jpg

post-10002-1170270199_thumb.jpg

post-10002-1170270244_thumb.jpg

post-10002-1170270274_thumb.jpg

post-10002-1170270282_thumb.jpg

Link către comentariu

Stiu masina ta, am mai vazut-o prin brasov. O recunosc dupa forma deosebita spoilerului din spate. Ai senzori de parcare acolo ? Stai cumva prin astra sau prin gemenii ?

E foarte frumoasa, arata ingrijit. Si a mea avea motorul curat cand am adus-o. Ai avut si tu mana buna. Sa o stapanesti sanatos si la cat mai multi kilometri.

Modificat de Inginerul
Link către comentariu

da am senzor dar nu este nimic modificat la ea ma refer la forma spoilerului nu stiu cum de ai mai vazuto :rolleyes:. nu am modificat absolut nimic la ea desi mi-am cumparat un set de pleoape si nu stiu unde sa le vopsesc deci nu le-am pus. ai idee unde as putea si cat m-ar costa

imi place masina ta .de fapt este imposibil sa nu imi placa pt k este golf Variant. sa o stapanesti sanatos si sa nu ai pb la ea niciodata . Bafta in trafic ne mai auzim pe forum daca mai avem pb pe la ea :P

Link către comentariu

Crede-ma, forma e deosebita fata de altele. Studiaza si ai sa vezi ca am dreptate. Am ochiul format :rolleyes:. Uneori ma enerveaza chiar si pe mine ca percep cele mai mici detalii.

Link către comentariu

deci hai k m-ai bagat total in ceata . cu prima ocazie o sa fac o poza la spate si o sa compar cu altele sa vad si eu diferenta :rolleyes: ms de observatie

Link către comentariu

vroiam sa zic si eu bine ai venit printre variante!hai sa traim bine :blink: frumusete in rochie alba :P ...zicea cineva "clubul variantelor"??? hop si eu.... si al meu e 2002 Special :P

post-4080-1170436274_thumb.jpg

Link către comentariu

Wilkommen bei Variants ! :P :P Frumoasa si "speciala" ta ! :blink:

Modificat de DANNY VW
Link către comentariu

super tari masinile. ma alatur si eu in club cu masinuta mea, tot variant "special". sa le conducem sanatosi si fara incidente neplacute.

Modificat de Pedro
Link către comentariu

al meu nu e special dar am aproape toate facilitatile pe el mia putin oglinzi incalzite si heliomate si stropitori faruri. cum pot afla ce tip de golf e adik ce varianta de echipare cum e trendline sau special?

Link către comentariu

Te uiti pe prag :angry:. Sau in portbagaj, sub mocheta aceea, e lipita o foaie cu seria masinii, optionalele adaugate si alte detalii.

Link către comentariu

La mine e scris pe praguri Special. O sa ma uit si in portbagaj sa vad dotari/tip :). Nu stiam de treaba asta.

Link către comentariu
al meu nu e special dar am aproape toate facilitatile pe el mia putin oglinzi incalzite si heliomate si stropitori faruri. cum pot afla ce tip de golf e adik ce varianta de echipare cum e trendline sau special?

Nu e neaparat sa fie "Special" astea nu au fost decat niste oferte pe piata germana pentru Golf 4 (mai sunt Pacific, Champ, Edition, Ocean, Generation etc), pe langa echiparile arhicunoscute Trendline, Confortline, Highline. Exemplu la modele de acum Golf 5 Goal tot in DE. :Driver:

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!