Jump to content

Aburi Pe Sistemu De Ventilatie?


golfix
 Share

Postare recomandată

azi mi sa intamplat cea ciudat...stand la semafor observ cum niste aburi ies icnet incept pe gurile de ventilatie...initial am crezut ca provine de la esapamentele celorlaltzi...dar nu miroase a nimic.....am mai mers dar tot iesea..am crezut ca mia fiert motoru...ca arde ceva..am deschis capota...dar nimic...totu ok :D cand dau drumu la ventilatie iese dintro data tot "aburu" ..opresc ventilatia astept putzin..si iar se formeaza.... de la ce sa fie?:D mentionez nu nu miroase a nimic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

calorifer spart . La mine a costat 805 mii nou. Cred ca e acelasi calorifer ca la tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

calorifer spart . La mine a costat 805 mii nou. Cred ca e acelasi calorifer ca la tine.

nu este la fel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica nivelul lichidului de racire ,sigur este radiatorul de incalzire spart sau scapa pe la furtune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lichidu din vas cam ultima oara cand mam uitat era sub minim! cu 1 luan in urma era al nivel normal! vreau sa spun ca si mirosul care vine pe aerisire este mai tare asa...putzin insuportabil! cred ca miroase eczact ca apa din vasul de la motor :blink:

nici nu stiu unde se afla acest calorifer...o poza cev ar fi binevenita! se poate repara daca e fisurat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are si radiatorul ala o varsta, il sudezi intr-o parte si poate dupa 2 zile crapa in altaparte, nu merita

mai bine schimbi si pui unul nou , nu cred sa fie foarte scump , in jur la 100 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai aici schema explodata a sistemului de ventilatie.Sa stii ca ai destul de demontat.Am desfacut asa ceva si stiu cum e.

instalatie_caldura.pdf

Modificat de paul_ral
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cam asa arata ceea ce trebuie sa demontezi (in imagine este instalatia pt masina cu aer conditionat, diferentele sunt mici).

post-6155-1170109298_thumb.jpg

post-6155-1170109352_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cele din urma am rezolvato...dupa 15 ore de chin si demontat tot bordu am schimbat radiatoru de caldura.....era fisurat...acu nu mai sunt probleme...dar dupa ce am terminat tot de montat nu mai imi merg ceasuri de la bord fac figuri! :(am un post raspundetzi si voi aclo daca stiti ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil ca ai intrerupt vreun fir din cele care intra in placa sau vreo piesa de pe placa cu circuite .am patit la fel ca tine dar la mine era vorba de o siguranta pe care am schimbat-o si totul a mers bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Buna tuturor!

Acum 2 zile am patit-o! Intr-o dimineata dau drumu putin la caldura si a inceput sa iasa un fum gri,inecacios din gurile de ventilatie .. miroase a plastic topit ..

Din cate am citit s-ar putea sa am caloriferul spart :| .. Si alta chestiune .. daca la ventilatie este pus pe rece si la viteza e 0 pot sa merg cu masina fara sa mai stric altceva?

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da poti sa mergi fara probleme.

Verifica filtrul de polen si cu ocazia asta o sa vezi si ventilatorul poate de la el vine fumul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!