Jump to content

Ceasuri Bord


alexandru16
 Share

Postare recomandată

Stie cineva cum se scot limbile de la cadranele de viteza si cel de turatie ? Se trage de ele pur si simplu ? cele de la temperatura si benzina ies foarte usor dar celelalte nu stiu cum se scot .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se trag ca lele de temperatura si benzina dar baga 2 surubelnite sub ele una intr-un capat unu in celalalt capat ca sa nu se rupa cand le scoti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La golf 4 se rotesc in sensul acelor de ceasornic pana la capat, dupa care se trage de ele in sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

pai ok... de scos poti sa le scoti cu o furculita. ca deja e curbata si te ajuta mult mai mult decat 2 surubelnite. Dar cum le bagi la loc ca sa mai si indice corect dupa aia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat ceasuri bord(cu MFA),260km/h;7000ture.Ceasurile de la masina sunt cu 240km/h si 7800ture.Problema este ca la noile ceasuri turometrul imi indica la relanti 5500ture(la fel si cel digital)iar la ceasurile vechi indicau 9500ture.Kilometrajul urca si coboara in trepte!Va intreb se poate regla turometrul?Parerea mea este ca nu se potrivesc!!La naiba.Astea au codul 1H6 si mie imi trebuie 1HO.

Modificat de sorin74
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5500 la relanti? Poate 550. Daca e asa e cam putin. Eu am ceasuri 240 in loc de 220 dar turatia la relanti este aceeasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze Paul 550!Plus de asta kilometrajul nu arata viteza corect(mult mai mica).La cel de pe masina la relanti stateau la 950(corect).E clar nu functioneaza corespunzator la masina mea.Ceasurile sunt ok.Am facut exact cum am facut cu Climatronicul!Invatare de minte!Piesele trebuie cumparate dupa coduri si nu dupa poze.Am gasit astazi ceasuri exact cum le am eu!Cadrane albe,cod 1H0,fabricate 1996.Am observat ca aceste ceasuri fabricate in jurul anului 1996(cum sunt la masina mea) sunt putin diferite in constructie.Ex.In spatele celor doua ecrane la cele vechi sunt becuri iar la cele fabricate in 1996 sunt leduri.La cele vechi capacul din spate e prins in suruburi,la cele noi au cleme,etc.Sunt sigur ca ati observat si voi.Nu cred ca sunt importante aceste aspecte,imortant sa functioneze la masina si din pacate la mine nu merg bine.Alti bani alta distractie!O seara buna la toti!

Modificat de sorin74
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sorin74 unde ai gasit ceasuri? Noi sau second, la ce pret? Sunt si de la 0-220 cu 7000rpm (MFA optional) din acelea cu cadrane albe fabricate dupa 1996? Eu am ceasurile de bord la fel cum ai spus tu din acelea noi doar ca sunt negre din fabrica (masina e fabricata la sfarsitul lui '94) si vreau neaparat sa le fac albe. Am incercat sa scot la imprimanta cateva modele care le-am gasit pe forum insa nu iasa perfect... cum imi place mie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceasurile mele sunt fabricate in 98'.

Modificat de taz21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sorin74 unde ai gasit ceasuri? Noi sau second, la ce pret? Sunt si de la 0-220 cu 7000rpm (MFA optional) din acelea cu cadrane albe fabricate dupa 1996? Eu am ceasurile de bord la fel cum ai spus tu din acelea noi doar ca sunt negre din fabrica (masina e fabricata la sfarsitul lui '94) si vreau neaparat sa le fac albe. Am incercat sa scot la imprimanta cateva modele care le-am gasit pe forum insa nu iasa perfect... cum imi place mie.

Salut.Am gasit la un tip inregistrat pe 4tuningRo.Sunt vechi!(Are un GTI la dezmenbrat).Am eu!Le am pe masina.Vorbim pe privat!

Incepand cu anul 1996 au adus modificari la ele.Nu cred ca este important anul de fabricatie si din treaba asta sa ne apucam acum sa ne spunem in ce an au fost fabricate ceasurile noastre de pe masini.La unii se potrivesc chiar daca nu au acelasi cod sau an de fabricatie.Poate sa difere si numarul de km scrisi pe cadran(cum a zis Paul).La mine n-a functionat (corect)tipul de ceas care l-am pus.Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt si de la 0-220 cu 7000rpm (MFA optional) din acelea cu cadrane albe fabricate dupa 1996?

Eu am raspuns la intrebare pusa de Nykey

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am raspuns la intrebare pusa de Nykey
Ok,scuza-ma!Nu vreau sa se interpreteze gresit!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) hai sa nu dezvoltam prea mult problema ceasurilor albe vs negre , an X vs Y de fabricatie:). Nu vreau sa isc mai multe discutii decat este nevoie. Restul o sa le discut(am) pe privat. Eu defapt sunt interesat numai de cadranele acelea albe si acele portocalii (dar originale, nu aftermarket sau 'fabricate' de cineva acasa) si nu ceasurile de bord cu totul. Acea tablita se poate schimba extraordinar de usor in cazul in care este dintr-o singura bucata (ochiurile acelea de la vitezometru si turometru lipite de cele de la temperatura si benzina) si nu cate o tablita pentru fiecare ceas, la fel si acele. Multumesc mult, ne auzim pe PM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ,este o singura tabla peste toate si se schimba usor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!