Jump to content

Puntea Spate


David
 Share

Postare recomandată

Eu stiu ca sciroco are platforma A1. Pe spate eu am tambure si as vrea sa-i pun punte cu discuri. Se potriveste cea de corrado?

Cea de corrado este ca aia de golf 3? Daca se potriveste la prinderi, ar trebui sa-i mai modific ceva? Cum ar fi aripile sau mai stiu eu ce? Rotile din spate mi se par mult prea inauntru oricum....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu iti trebuie toata puntea, doar fuzetele, discurile si etrierii. merg de pe scirocco 2 16v, golf 2 gti / 16v, golf 3 gti / 16v cu 4 prezoane, corrado cu 4 prezoane.

corrado este a3 pe spate si a2 pe fata.

l8r edit: desi nimeni nu crede, ai nevoie de niste repartitoare de franare ce se gasesc doar pe singurul A1 cu discuri spate, Scirocco 2 16V. altfel raportul de franare pe spate

va fi afectat (risc de blocare discuri pe spate la franare violenta <- ai fost avertizat. ) toti isi fac conversia si ignora acest mic detaliu.

cele doua repartitoare sunt ca niste cartuse se gasesc imediat dupa cilindrul de frana, vw part number : 533 612 151A, in germana le zice " Bremskraftregler Druckminderer"

succes!

p.s. eu am facut conversia la discuri spate ( de pe g2 16v fara probleme) doar inca nu mi-am pus repartitoarele... greu de gasit un s2 16v :D

Modificat de scirocco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine ma interesa sa schimb toata puntea ca e mai usor. Adica pot sa cumpar o punte intreaga de corrado. Nu stiu daca intra in latimea masini sau daca are aceleasi prinderi. In caz ca e mai lata putin, trebuie batute aripile neaparat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de unde iti veni ca e mai usor ? si puntile nu sunt compatibile nici macar nu arata la fel. cea de A1 e mai rigida :blink:

plus ca prinderile la punte probabil difera la A1/A2.

fuzetele se prind in 4 suruburi... e asa de greu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

:) Bine domne. M-ai convins. 4 suruburi sa fie - adica 8.Nu-i pb. Fuzetele merg sigur transferate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si conductele de la frane se mai pupa, de la tambure la discuri? cablurile de la frana de mana? la golf mk2 trebuie schimbate cablurile si conductele de frana, si nici servo nu e la fel pt puntea cu discuri, e mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si conductele de la frane se mai pupa, de la tambure la discuri? cablurile de la frana de mana? la golf mk2 trebuie schimbate cablurile si conductele de frana, si nici servo nu e la fel pt puntea cu discuri, e mai mare.

conductele de la frana da, fuzetele da, cabluri frana de mana ba, aveti nevoie de la scirocco 2 16v sau ceva improvizatii (facut la comanda)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!