Jump to content

Nu Se Inchid Usile


johnjamesjohn
 Share

Postare recomandată

cred ca asta ar fi cea mai mare problema referitoare la caroserie pt mk1...usa din dreapta fata se inkide umai daca tragi f.f.f. serios de ea, lucru care ma scoate din sarite pe mine si pe eventualii pasageri...cea de la sofer trebuie sa o trantesti in conditii normale dar tot are un joc enervant in balamale...(nu am vazut nici macar o dacie la care sa trebuiasca sa faci asemenea eforturi sa poti inkide o usa.....usile de pe spate se inkid absolut ok...am incercat in diferite moduri sa le reglez balamalele , am fost la o gramada de tinikigii si meseriasi care au dat din umeri si nu au gasit o rezolvare...problema ar mai fi si kederele care sunt deja lasate si nu mai etanseaza bine...unul nou costa vreo 3 milioane!!! iar sh probabil ca sunt la fel de proaste ca si ale mele...cel de la usa cu probleme atarna si nu sta deloc in fanta in care ar trebui sa intre si nu am cum sa il fixez....kiar si fara keder usa tot nu se inkide klumea si nu este aliniata cu caroseria....

a mai intalnit cineva aceasta problema? stiti pe cineva care stie sigur cum se remediaza? m-am saturat de problema asta care persista de vreo 2 ani de cand am masina si nimeni nu e in stare sa se bage....sunt dispus sa bag alt tip de balamale...sa fac orice modificare numai sa rezolv problema asta....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba balamalele. Daca masina nu a suferit accidente care sa se lase cu stalpi indoiti ar trebui sa se rezolve. Reglaje nu cred poti sa faci la balamale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

usor de spus....stii pe cineva care se poate ocupa de treaba asta? se gasesc balamale noi sau macar sh? eu pe unde am fost nu m-a ajutat nimeni....totzi meseriashii p..u..lii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat de pe vacaresti acum un an. M-au costat 500 00 toate 4 (nu am luat decat pe fata ). Am auzit ca acel cui care vine prins in stalpul caroseriei trebuie sa aiba si el o chestie de plastic in jurul lui. Chestia asta schimba cu mult inchisul usilor. Intreaba si tu de balamale ca sigur gasesti pe la dezmembrari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da si eu am acea problema cu cuiul care sta balamaua nu mai are bucata de plastic bagata din fabrica.Am sa caut pe la dezmembrari cuie cu plastic.Fara plastic trebuie sa trintesti usa-un lucru neplacut.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

treaba cu plasticul e valabila si pt mk1 ? vad ca voi avetzi mk2....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde este cui trebuie sa fie si plastic. Nici eu nu am plastic, dar am cumparat cel mai ieftin scotch posibil -d-ala mic din piata - si am dat in jurul cuiului cu scotch pana am crezut eu ca are grosimea ideala. Rezultatul: mi se inchid usile mai bine ca viciodata! Aproape ca nici nu se mai aud in comparatie la ce trosnituri se auzeau inainte. Mai mult decat atat, nu mai trebuie sa fie trantita chiar asa de tare. Problema este ca scotchul se toceste si nu tine asa de mult ca plasticul ala, dar pana gasesti merita incercat.Te costa 10 000 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe o parte, stinga am plastic si usa se inchide bine pe dreapta nu am plastic si usa se inchide prost.I-am dat cu scotch si parca merge mai bine dar nu ca cealata, adica se inchide mai prost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am avut Golf I pana in decembrie anul trecut si am avut o mare problema cu usile, care nu se inchideau de loc.

Am fost la dezmembrari si am cumparat broaste si yale de Golf II, iar dupa ce le-am montat problema s-a rezolvat. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am aceeasi problema. sigur se potrivesc broastele de la mk1 la mk2?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am avut plastic la nici unul din cuiele de la usi si trebuia sa le trantesc cam tare sa se inchida, dar, dupa ce am citit posturile de mai sus...tzusti la masina, dat un strat de cca. 1mm-1mm jumate de scotch pe cuie si...MINUNE !! se inchid fara sa le trantesc

Va multumesc!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu exista alta rezolvare decat sa punem scotch pe cui? Si eu am aceiasi problema, iar banda aceia de scotch nu tine decat cateva zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arm mai fi o varianta mai eficienta...ca scotchu ala il faci praf in 2-3 saptamani.... adica sa tai un furtun de diametru si grosime potrivita....si rezultatul e excelent. plus ca tine mult mai mult.

Modificat de armando
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am taiat o bucata dintr-un pix de dimensiunea potrivita si se tine bine :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum bagi acel furtun pe cui? Ca are capatul mai gros.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum bagi acel furtun pe cui? Ca are capatul mai gros.

pai furtunul ca sa iti fie tie bun acolo nu trebuie sa aibe grosime foarte mare.... in colncluzie nici dificil de trecut de partea bombata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am aceleasi probleme cu usile la un Golf (in 3 usi) din '83. Aia de la sofer se inchide oarecum normal, iar cea din dreapta trebuie trantita de se zguduie masina. In plus, nu sunt in linie cu caroseria :)(

O sa ma uit si eu la cuiele despre care vorbiti si poate rezolv problema cu inchisul. Dar ca sa le aliniez cu caroseria ce pot sa fac?

Modificat de mihai01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am taiat o bucata dintr-un pix de dimensiunea potrivita si se tine bine :tomato:.

Si plasticul cum l-ai infipt ? l-ai crestat banuiesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, l-am taiat pe lung si l-am bagat fortat ca era mai maleabil. Eu nu stiu cum naiba se baga in mod normal plasticele alea care vin acolo ca nu are nici un loc sa poata fi desfacut cuiul ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine au un fel de zimti unde se uneste un fel de puzzell

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
cristianionut

Masoara cu un subler diametrul interior la cuiului in zona de mijloc si alege un furtun preferabil de plastic din acela care se foloseste la alimentare cu combustibil, il incalzesti un pic cit sa se inmoaie iar apoi il baci cu un pic fortat.Cind se raceste va ramine fix.E preferabil sa tai bucata dupa ce il bagi pe cui.La mine usile sun perfect aliniate datorita unui mecanic foarte bun si nu a mai fost cazul de alte reglaje.

Nu spun cit am cautat o solutie ca sa repar usile pina am descoperit ca plasticul este de vina.Daca nu poti baga plastic pune un scoci mai gros la banda.Nu conteaza daca e mai lat ca il tai cu caterul.Un scoci gros dintr-o bucata bine infasurat circa 5 milimetri te face sa ai dintr-o usa de Raba una de limuzina. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

circa 5 milimetri te face sa ai dintr-o usa de Raba una de limuzina. :D

buna comparatie :D :D :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!