Jump to content

Bucsele De La Bascula


David
 Share

Postare recomandată

Am schimbat la masina mea pivoti/capete de bara/amortizoare, dar tot bate la gropi. As vrea sa schimb si bucsele de la bascula. S-a uitat cineva la ele si a zis ca ar trebui schimbate. Asa ca am fost la magazin si mi-am luat bucse: cam vreo 500 000 toate 4. Cum se schimba? Ma intereseaza mai mult cum scot/bag bucsa dinspre fata masinii. Cea din spate se scoate dupa ce se desfac 2 suruburi. Easy as that. Cea din fata are un surub de 17 care trece prin ea. Dar de aici pana la a scoate bucsa e cale lunga...cel putin necunoscuta de mine... Trebuie sa slabesc piulita de la planetara pentru a departa bascula de lonjeron sau bascula cade pur si simplu? Odata desfacuta bascula din lonjeron imi trebuie cumva vreo presa ca sa scot bucsa? bucsa cea noua cum se baga? Se unge cu vaselina sa intre mai usor sau nu (ma gandesc ca se ataca bucsa de la uleiuri)? Daca stie cineva, please come forward....

aici sunt pozele cu bucsele si bascula. Sper ca sagetile sa va lamureasca nu sa va incurce...

post-2916-1169818941_thumb.jpg

post-2916-1169818947_thumb.jpg

Modificat de David
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bucsa din fata tb bagata la presa (si un pic de vaselina sa alunece mai usor)sau in menghina

iar cea din spate tb sa o schimbi de preferat cu masina pe roti (in pozitie noemala)vezi ca are o pozitie

daca desfaci bucsa din fata intr-adevar cade bascula dar se mai tine la pivot(fara bucsa din spate)

nu nu tb sa umbli la planetara,desfaci doar pivotul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa e!

Se desface bascula din cele doua bucse si din pivot si se scoate afara.

Cele 4 bucse s-au schimbat de mine si un mecanic in aproximativ 3 ore. Ne-a incurcat si o sticla de vin ca e cam frigut afara. :)

Sunt super multumit! Parca nu mai zdrangane nici caroseria la gropi cu exceptia haionului caruia trebuie sa-i schimb chederul.

Cu ocazia schimbarii bucselor de la bascula, am schimbat si 2 bucse care vin pe un ax ce trece printr-o alta piesa in forma de "U", asa ca acum nu mai am joc in schimbatorul de viteze aproape deloc. Pret manopera: 80 RON cu extraordinara participare a subsemnatului. Am ajuns acasa negru dar sunt super multumit de cum se comporta acum masinuta la gropile din Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!