Jump to content

Priza de bricheta nu functioneaza


georgearad
 Share

Postare recomandată

Dimineata m-am trezit ca nu merge detectorul radar, la-am pus in masina unui coleg si functioneaza, ajuns la concluzia ca este bricheta am dat o privire la sigurante, dar find in graba nu am reusit sa o identific.

Rog pe cei care au schimbat siguranta sa-mi zica numarul sigurantei

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    8

  • Al Bundy

    4

  • georgearad

    4

  • Cyp88

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Verifica siguranta 41

post-30007-0-37782000-1321964177_thumb.j

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Florine

Cand ies de la servici arunc o privire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
nickolasss999000

daca nu e siguranta 41 defecta,ce ar putea fi defect ? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica continuitatea cablajului, intre conectorul de la priza - bricheta - pana in siguranta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ieri am folosit un modulator fm care nu era al meu. Cand l-am tras din priza brichetei sa desfacut si a ramas un inel metalic in priza. Cand ma chinuiam sa-l scot a facut o mica scanteie in interiorul prizei si acum nu mai am curent in priza. Bricheta are siguranta doar pentru ea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

sal

am si eu o problema cu bricheta

becul si aprinde si inelul acela de la bricheta

apas pe bricheta, dar imi incalzeste destul de greu, as putea spune intre8-12 min dureaza pana sare

am cumparat incarcator de masina original samsung si am incercat sa incarc telefonul, si cu contacctul pus si fara dar degeaba, nu-mi incarca

o idee, o sugestie

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica sa fie soclul curat si sa faca contact - verifica sa vina 12 v in priza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut,mi-am cumparat astazi un incarcator de masina care sa il conectez la priza de 12V,dar nu merge!cercul din jurul prizei este aprins dar nu am curent la priza!Care ar putea sa fie problema?Daca ii siguranta arsa nu trebuia sa imi apara ceva prin bord?

 

Modificat de klaus123
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica siguranta de alimentare.

Ce sa apara in bord pentru o siguranta arsa ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca era arsa siguranta de alimentare ,nu trebuia sa fie si ledul rosu din jurul prizei stins?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu,ala se aprinde cand pui pozitia,se aprinde odata cu celalalte lumini de pe plansa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha,multumesc de informatie,acum ramane sa identific locatia sigurantelor si siguranta cu pricina :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am o problema de foarte mult timp cu bricheta insa nu m-a preocupat pana acum.

Problema sta in felul urmator: daca apas bricheta aceasta nu ramane blocata pana se incalzeste ca ulterior sa sara, totodata daca o tin eu apasata cu mana, chiar si 3 minute, nu se incalzeste suficient (poti tine degetul linistit pe ea).

Am incercat cu bricheta functionala de la o alta masina si problema a fost aceasi, totodata am incercat si bricheta mea pe masina respectiva si acolo a functionat conform.

Mentionez ca priza functioneaza ok (orice consumator il conectez primeste curent si lumina ambientala din jurul prizei este aprinsa).

Care ar putea fi problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intareste lamelele laterale din soclu/priza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, Alexel said:

Salut!

 

Care ar putea fi problema?

CU o unealta nemetalica, apropie cele 2 lamele din soclul brichetei, ca sa stea mai stranse cand bagi bricheta acolo. Nu folosi scule metalice decat daca scoti siguranta inainte, sa nu faci scurt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am apropiat lamelele metalice si am observat ca bricheta se incalzeste mult mai tare daca o tin apasata, insa tot nu ramane blocata in momentul in care o apas. Repet, pe alta masina daca o pun ramane blocata, deci problema este din soclu.

Ar mai putea fi si altceva in afara de acele picioruse?

Mentionez ca le-am apropiat destul de mult insa in momentul in care am introdus bricheta acestea au revenit aproape la pozitia initiala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci schimba soclul/priza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut prieteni.

Vreau sa modific priza de la brichetata asfel incat sa fie alimentata doar dupa punerea contactului.Intentionez sa folosesc o husa pt incalzit si sa nu am surprize ca o sa uit sa o scot si sa descarc bateria ,vreau sa fac aceasta modificare.A mai facut cineva?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, muti firul in panoul de sigurante pe un slot liber care are alimentare doar dupa ce pui contactul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok,merci.

Mă gândeam să scot siguranță brichetei și să alimenteze printru fir cu siguranță direct pe firul brichetei.Asa modificarea va fi reversibila

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!