Jump to content

Xenon In Proiectoare La Vrs 2


SportGT
 Share

Postare recomandată

Eu am pus bluevision pe ceata. Comparativ cu xenonul zici ca sunt galbene. Dar pentru ceata (cand le aprind) sunt foarte bune. La mine e lupa si la ceata.

@rudolph.s - asa stiu si eu. Xenonul nu se incinge asa tare.

Pe mine nu ma intereseaza in special pt ceatza ci mai mult pt a vedea gropile si denivelarile de pe drum ca am avut parte de o intamplare neplacuta inainte de craciun si nu vreau sa se mai repete. :(

De incins nu se incinge mai tare. Un motiv poate fi si consumul de putere redus fata de proiectorul normal: 35 W Xenon - 55W Halogen

Proiectoarele la Skoda sunt si mai mari devcat cele de la A4. Au forma aceea rectangulara si nu sunt mici si rotunde. Cred ca vor suporta caldura si mai bine in acest caz. Focalizarea se realizeaza din oglinda proiectorului iar modul cum este dispusa oglinda ca si montajul din bara face ca acestea sa bata in in jos. Este adevarat insa ce zice vladpo, lumineaza si in sus. Diferenta insa intre Xenon si halogen daca te uiti la proiectoare nu este asa mare (orbesc cam la fel de tare ambele) in schimb lumineaza mai bine pe jos.

P.S. Nu am mai mers cu proiectoarele aprinse decat ieri pe niste strazi de-mi bagam degetele in ochi...si pline de gropi pe deasupra

Proiectoarele de la Octavia 2 normala sunt rectangulare dar ia uitate si la cele de la vRS2 :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ma bag si eu in discutie dar sper sa nu fiu inteles gresit (doar pt ca vand xenon) :vaidecapulmeu:. Adevarul e urmatorul: xenonul pe ceata suna mai mult a fitze pt unii insa daca ai xenon pe scurta (din fabrica sau aftermarket) o sa iti doresti ff mult sa ai niste becuri la fel de albe pe ceata :ceuameni: (galbuiul numai da deloc bine pe langa albul pur). Eu unul sincer am verificat la rapier si modul in care stau proiectoarele nu le permite sa difuzeze lumina prin toate partile ci doar pe sosea (cred ca de aia le zice si proiectoare pt ca lumineaza focalizat). Acum chestia cu orbitul poate diferi de la o masina la alta, in functie de garda la sol, de unghiul in care sunt indreptate proiectoarele etc etc. Problema pe care o vezi tu cu incalzirea prea mare nu cred ca e ceva realist , cred ca mai realist ar fi posibilitatea atrunderii apei in proiector si implicit distrugerea xenonului :RO flag:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baracuda, aceeasi problema poate aparea si la becurile normale. Ma refer la efectul nociv al apei. Diferenta este de pret la bec si nu e prea mare....cat e un bec Xenon? cam 30 EUR. Tot in jur de 1 milion este si un halogen pentru proiector. Era 700 si ceva de mii la Kalos, banuiesc ca la grupul VAG sunt ceva mai scumpe...deci tot pe acolo. Mai grav ar fi cu balasturile sa le bagi in apa. dar asta se rezolva la montaj, punandu-le mai ferit (adica cat mai sus). In rest, legat de orbire este perfect adevarat ce zici. Depinde de pozitia soferului in scaun, de cum are reglate oglinzile si de masina cu proiectoarele respective. Pe cati dintre noi nu ii rupe la ochi un SUV doar cu farurile...si nu sunt reglate prost. Doar ca masinile respective sunt mult mai inaltate si farurile lumineaza mai de sus (la fel proiectoarele)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Eu vorbisem cu cei de la Avia si mi-au cerut 300 EUR cu tot cu montaj insa varianta ta deja suna mai bine. Insa mai este si intrebarea initizala crezi ca in spatiul alocat proiectoarelor la vRS 2 este indicata instalarea becurilor cu xennon? deoarece este destul de mic si din cauza caldurii emanate de acestea este posibil ca becurile sa se arda foarte repede.

Cei de la Avia pun Xenon aftermarket cu 300 e ??????????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!