Jump to content

Flansele Din Capatul Amortizoarelor


tzucul
 Share

Postare recomandată

are cineva idee cam cat costa bucsele acelea din capatul telescopului la un passat 1.9tdi din 2000?sau cum le spune la piese?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presupun ca prin telescop intelegi amortizor... se numesc flanse de amortizor si sunt destul de scumpe (cred ca in jur de 1M/buc, dar nu bag mana in foc pentru suma)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da amortizoare pe fata!si nu inteleg ce vrei sa imi spui cu 1M/buc scuze!daca poti sa ma lamuresti!si cred ca chestiile astea au si ceva rulment inauntru.crezi ca daca sunt duse bat daca merg pe un beton cu gropite ca nu se aud daca dau in gropi mai mari numai pe un beton mai denivelat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Chestiile astea" cu rulment inauntru sunt bucsele despre care vorbesti tu si care se numesc de fapt "flanse de amortizor". Pretul lor cred ca este 1.000.000 lei per bucata (1M/buc). Daca sunt f. uzate pot sa bata, dar n-as putea spune la ce tip de denivelari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mercii mult!inseamna ca va trebuii sa le schimb ca simt ca niste batai in volan sau un joc cand rulez pe un teren accidentat din beton sau chiar asfalt la viteza foarte mica circa 10km/h!multumesc de informatie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu placere.

In alta ordine de idei cred ca topicul ar trebui mutat la sectiunea "discutii generale" sau "VW Passat", subiectul n-are nici o legatura cu motoarele TDI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Flansele daca au joc nu simti in volan batai.. verifica directia de la coloana la caseta la bieleta la capete de bara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa iti spun eu cum este cand sunt uzate, pentru ca le-am schimbat anul asta. Zgomotele sunt perceptibile si chiar enervante.

Uzura se vede masurand distanta dintre aripa si partea inferioara a piesei metalice rotunde de deasupra ei, care trebuie sa fie mai mica de aprox 1 cm.

Cand le schimbi, poti cumpara doar bucatile de cauciuc, fara rulmenti. Foarte rar este nevoie de rulmenti noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa iti spun eu cum este cand sunt uzate, pentru ca le-am schimbat anul asta. Zgomotele sunt perceptibile si chiar enervante.

poti sa detaliezi putin cu zgomotele pe care le auzeai?

eu aud un fel de troncanit din partea dreapta, la gropi luate la viteza medie si un scartzit la gropi luate la viteza mica....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la o viteza mica de exemplu cand ies din parcare care e din beton si cum sa uzat au iesit pietricelele din beton afara si iti da impresia ca mergi pe piatra cubica se aude un fel de bataie care cred ca vine de la capatul telescoapelor sus unde sunt flansele si un mica bataie si joc in volan!dar numai la viteza foarte mica circa 5-10km/h

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mentionez ca masina e de 1luna in romania si are 146000km facuti in germania de un om mai in varsta deci care nu cred ca a tras de ea!eu am facut 2000km si ori oi fii eu paranoic ori pe zii ce trece se strica de la drumuri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe zii ce trece se strica de la drumuri!

da, ai dreptate, pe zi ce trece se strica de la drumuri :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, eu cunosc destul de bine problema flanselor de amortizor.Bat des de tot la denivelari si viteze ffff mici.Se verifica fff simplu:

se deschide capota, se pune mana pe capul amortizorului si se balanseaza foarte foarte usor masina (se apasa cu cealalta mana pe aripa).E suficient un balans de 2 cm pe inaltime si se va simti bataia flansei la mana tinuta pe amortizor.

Cineva avea dreptate referitor la rulment (astia nu se strica)..dar nu gasesti nicaieri de cumparat doar cauciucul gol.Ori din dezmembrari nu se pune problema sa iei...ca nu sunt cauciucurile flanselor mai bune decat ale tale.

Si nu trebuie sa fie tras de masina...cauciucul se uzeaza+se coace in timp.

alexrosiu..stii pe cineva care a cumparat doar cauciucul fara rulment???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai putea sa incerci sa mai strangi putin amortizoarele...am vazut si cazuri in care s-a slabit surubul de sus din capat...si aveau putin joc. Jocul era cauzat si de uzura flansei...poate ai noroc sa mai reduci din batai, dar nu pentru mult timp si nici definitiv...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa incerc sa le strang poate nu o sa mai bata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Kador

Da, EU am cumparat doar cauciucurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Kador

Da, EU am cumparat doar cauciucurile.

ok!Aia e bine.Eu am cautat acum vreo 2 ani flanse pt Opel Vectra si mi-au zis de la magazin ca nu exista doar cauciucul ...ci complet cu tot cu rulment.La ora aia o bucata pt Opel era 1M/buc iar pt.Golf III erau 300k/buc.Acum nu mai stiu cum si cat costa...

Daca e asa cum zici , are noroc ... scapa MAI ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa incerc sa le strang poate nu o sa mai bata.

Fa testul cum ti-am zis si vezi daca alea bat!Nu incerca sa le strangi pana rupi cheia...nu rezolvi mare lucru.Chestia cu stransul era in ideea ca nu trebuie sa te muncesti foarte mult ca sa invarti de cheie...

Dar nu e o solutie...ideea cea mai buna ... mai ales ca poti sa schimbi doar cauciucul...cumpara o pereche de cauciucuri si te scapi de griji o vreme!!! :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alex poti sa imi spui de unde ai cumparat cauciucurile si cu cat?crezi ca astia de la Augsburg aduc numai cauciucurile pe comanda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt golful meu am dat 1,1 miloane cu tot cu rulment facute de Boge, depinde de unde le cumperi. daca mergi la service sa ti le schimbe o sa te mai coste destul de mult si manopera, deoarece trebuie sa dea jos telescoapele de pe fata.

Tinand cont ca esti din tm poate te pot ajuta sa le cumperi de unde le-am cumparat si eu. Am un amic care are un magazin, nu in tm ci in simleul silvaniei, dam un tel sau un email cu datele despre masina ta si el o sa ne dea un pret. le comandam si le trimite el in timisoara(asta daca nu am eu drum in zona)

cand le-am cumparat eu pe ale mele in timosoara mi s-a cerut cam 1,6 milioane

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai sa vedem daca sunt terminate o sa te contactez sa vedem cam care e pretul!pana atunci multam fain de ajutor.mai tre sa ma duc la sevice sa vad daca intradevar sunt distruse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

distruse nu cred ca sunt...dar uzate in mod sigur :)...chiar daca nu sunt distruse tot bat:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pleaca omu' in concediu si cand se intoarce forumul este plin de probleme...cu suspensiile.

a. Suspensia fata de la Golf (platforma A4) este McPhearson cu bascula triunghiulara si cu rulment la amortizor (axul de viraj al fuzetei este chiar axul amortizorului). Acest tip de suspensie este COMPLET DIFERIT FATA DE CEL AL PASSATULUI B5.

b. Suspensia fata la Passat B5/Audi A4/A6/Allroad este tipul paralelogram deformabil cu 4 brate. Aici amortizorul este prins cu o flansa de suportul superior al suspensiei (care fizeaza in partea superioara si arcul).

Intr-adevar se poate slabi surubul de la amortizor si daca mergi mult cu el slabit se poate uza si tija amortizorului dar aceste cazuri sunt destul de rare la Passat (tocmai datorita designului suspensiei).

Pentru o diagnoza a suspensiei fata de la Passat citeste postul ACESTA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Putin c-am tirziu dar iata preturi la flanse + rulmenti azi 08.12 2005 ptr. passat 1.9 tdi -1996

sunt luate de aici :http://www.pieseautomobile.ro/intreaba1.htm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!